Автор Тема: VW Golf MK2 GTI 16V  (Прочитано 115309 пати)

Отсутен DARK MK1 GTI

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5107
Одг: VW Golf MK2 GTI 16V
« Одговори #30 на: 13 Април 2016, 01:55:05 am »
Чекај стварно изгледа вака оригиналниот клуч, со врвчево вакво? (не сумњам туку ме интересираат вакви рандом детали)

Многу закон, ај честито!!


@Ezekiel да вака изгледа. Ептен е закон и беше прво нешто што нарачав (не за друго го скршив тој неоригиналниот што го добив со колата кога ја купив) и со ќеф го нарачав. Друго е кога полека едно по едно штиклираш нешто од листата.


Првично е направен за Голф Кабриолет , па потоа продолжува клучот во производство на двојче ГТИ
у секој случај е многу секси, Благодарам Ване што и јас си добив еден :)

И со голвчето полека натенане, ех нема да го заборавам патот до скопје патешествије  :D

СреЌно бато  :)

Отсутен Alfista

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1492
Одг: VW Golf MK2 GTI 16V
« Одговори #31 на: 13 Април 2016, 15:56:51 pm »
Мал совет: Кога ќе имаш време седни во кола, оди до отпадите по Тетово, и накај Гостивар,
мислам дека сеуште имаат растурено Голфови 2-ки,  и релативно ефтини се деловите.
Имам број од Шабан од Тетово, он има отпад после наплатната на влезот во Тетово, па ако
ти треба да ти пратам.
Со среќа,

Отсутен GTI16V

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 694
  • It ain't GTI if it's not 16V
Одг: VW Golf MK2 GTI 16V
« Одговори #32 на: 29 Април 2016, 01:03:26 am »
Мал совет: Кога ќе имаш време седни во кола, оди до отпадите по Тетово, и накај Гостивар,
мислам дека сеуште имаат растурено Голфови 2-ки,  и релативно ефтини се деловите.
Имам број од Шабан од Тетово, он има отпад после наплатната на влезот во Тетово, па ако
ти треба да ти пратам.
Со среќа,

@Alfista тоа ми е планот. Само последниве 2-3 недели ептен зафатен со обврски не стасав, во план сум по празникот да прошетам. Прати и бројче во пп да се јавам дали имаат нешто.

Отсутен TheHeatIsOn

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 515
Одг: VW Golf MK2 GTI 16V
« Одговори #33 на: 29 Април 2016, 11:46:27 am »
K-Jetronic e motorot kolku shto mozham da vidam, kako ke go sredish toa imash nekoja idea ?

Edit, vidi http://postimg.org/gallery/1i0k1xcjs/cac2fc15/
2.0 16v KJet 136 ks.


Отсутен GTI16V

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 694
  • It ain't GTI if it's not 16V
Одг: VW Golf MK2 GTI 16V
« Одговори #34 на: 04 Мај 2016, 14:53:11 pm »
K-Jetronic e motorot kolku shto mozham da vidam, kako ke go sredish toa imash nekoja idea ?

Edit, vidi http://postimg.org/gallery/1i0k1xcjs/cac2fc15/
2.0 16v KJet 136 ks.

Да да K-Jetronic е моторот KR код, 1.8 139кс. Моментално планот е да се испита детално, значи мерење на компресија, да се отвори одозгора главата и долу картерот да се испита ситуацијата за да не биде после се наместено на кола и дефект да има. Соодветно на тоа кога ќе се отвори да се испита ќе се сервисира што треба, ќе се исчисти, офарба и склопи па назад у кола во фабричка состојба. Во игра е и компресор G60 ама ќе видиме.

Отсутен GTI16V

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 694
  • It ain't GTI if it's not 16V
Одг: VW Golf MK2 GTI 16V
« Одговори #35 на: 04 Мај 2016, 14:58:26 pm »
Епа после мала пауза дополнителни промени, т.е. си се подновив со бандажи. Голема благодарност за @darko mk5 што сопственоста на Zender Sport ја препушти во мои раце.





Дополнително ме снабди и со шепи од 3-ка ГТИ и рукавци. Базата со делови се полни, да се оправи времето уште малку и може со посилно темпо да се продолжи со работа.

Отсутен darko mk5

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3603
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,7477.0.html
Одг: VW Golf MK2 GTI 16V
« Одговори #36 на: 04 Мај 2016, 15:27:45 pm »
Uste ednas sozdravje da si gi trkalas :) i da ne te laze Dario da gi poliras celi ;D

______________________________________
Code: MK1 Project: http://forum.carclub.mk/index.php/topic,10578.0.html

Отсутен GTI16V

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 694
  • It ain't GTI if it's not 16V
Одг: VW Golf MK2 GTI 16V
« Одговори #37 на: 04 Мај 2016, 15:32:17 pm »
Uste ednas sozdravje da si gi trkalas :) i da ne te laze Dario da gi poliras celi ;D

Хахаха шефицата дома што ќе одлучи за боја за нив така ќе биде, и се допаѓала вака бојата па нема да се чепкаат засега :D

Отсутен DARK MK1 GTI

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5107
Одг: VW Golf MK2 GTI 16V
« Одговори #38 на: 05 Мај 2016, 22:12:08 pm »
Чим Шефица се спомиња јас повеке не се мешам
али пак нека ја читне темава шефицата :D



али добро и помалку работа за мене  :D

Отсутен darko mk5

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3603
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,7477.0.html
Одг: VW Golf MK2 GTI 16V
« Одговори #39 на: 05 Мај 2016, 23:20:42 pm »
ete be ubavo si rekov jas. poliran venec i mat srcevina

______________________________________
Code: MK1 Project: http://forum.carclub.mk/index.php/topic,10578.0.html

Отсутен GTI16V

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 694
  • It ain't GTI if it's not 16V
Одг: VW Golf MK2 GTI 16V
« Одговори #40 на: 15 Мај 2016, 01:20:21 am »
Мало освежување, времето уште не зеза ама затоа не ни пречи во собирање на потребни делови. Како што тргнал проектот цела книга со анегдоти може да се напише на крај, така и таа од вчера кога ги собрав седиштата, настан што се случи во 2 часот по полноќ некаде во државата ни наша  ;D

Него да не го тупам, @Darko MK5 ме освежи со ГТИ шепи од Голф 3, бидеќи бев во план да ги подобрам кочниците на голфот. Даре ако не кочат сметката од пластична хирургија тебе ќе ти ја дадам да ја платиш  :o

Речиси на полноќ се тргна на службен пат синоќа и се набавија посакуваните седишта од Голф 3 ГТИ, заедно со 2 предни крила со држачите за браник од широкиот тип. Крилата се извадени од кола оригинал и не се скапани воопшто, ако не ми верувате прашајте го @Dark MK1 GTI којшто несебично се жртвуваше во доцните саати да дојде за експертско мислење заедно со @Rodjo (undercover член) :D







Слики од крилата немам оти Голф 4ка не собира комплет предни и задни седишта и крила од 2ка у багажник, така да ќе ги пофалам у нареден пост.

Отсутен DARK MK1 GTI

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5107
Одг: VW Golf MK2 GTI 16V
« Одговори #41 на: 15 Мај 2016, 20:41:52 pm »
Бато нас не ни оди да купуваме на дневна светлина во ноќ ни е коњак работава ...
Ќе ги собереше и крилата ама ај.....  :D

Отсутен зоки-златен

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6885
  • хаУс мајстор
Одг: VW Golf MK2 GTI 16V
« Одговори #42 на: 15 Мај 2016, 23:32:35 pm »
Oдличен!
Седиштaвa...

Отсутен pero sipino

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 220
Одг: VW Golf MK2 GTI 16V
« Одговори #43 на: 15 Мај 2016, 23:53:28 pm »
со среќа проектот растурени двојки за делови има и во прилепско пред околу месец купував несто од кај човекот има се и сешто мислам дека беше во лажани

Отсутен GTI16V

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 694
  • It ain't GTI if it's not 16V
Одг: VW Golf MK2 GTI 16V
« Одговори #44 на: 16 Мај 2016, 01:46:39 am »
Фала друштво, за секој што тера ваков или сличен проект поддршка е повеќе од потребна да се истрае до крај.

За отпади.. мислам дека голем број имам мапирано веќе, поголем дел од деловите што ми требаат половни се пронајдени, остатокот ќе се порачува нови да стасаат. Ама секако нешто што ќе фали одпосле ќе барам помош да се најдат  :)

@Дарио па не е интересно во 2 напладне да се купуваат седишта, во 2 навечер е веќе друга приказна  ;D