Автор Тема: Мислење за фарбање на кола  (Прочитано 11208 пати)

Отсутен hrn

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 531
Мислење за фарбање на кола
« на: 12 Март 2016, 11:23:17 am »
Во голема дилема сум и бев по автолакери низ Велесов и  сите  истоти ми го кажуваат не се исплати да фарбаш цела кола а цена ми дадоа околу 600 евра, значи сакам само однадвор да ја „освежам“ бојата и кај што има дупки од камчиња напред на хаубата да се санираат тие па бидејќи не планирам да ја продавам во наредни 3 години пошто скоро се е сменето по неа дојдов до заклучок да ја фарбам што мислите вие? И да не знаете колку би одела цена за фарбање само надворешно,а не со вадење на ентериер и слични работи бидејќи не е чепната бојата внатрешно кај вратите и слични работи само однадвор што има механички оштетувања од клучееви и што се потпишувале по неа, исто имам и уметнички цртеж на хауба па кога ќе можам ќе ви сликам.

Отсутен Roci

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3760
Одг: Мислење за фарбање на кола
« Одговори #1 на: 12 Март 2016, 11:31:11 am »
Epa arno de farbaj, cim si resil, imas kvalitetni limarsko-lakerski servisi ( mackata, zajkovci, mikarot, cingarot....)  niz Veles, site se tuka negde so cenata, so ima da mu se mislis :D

Отсутен hrn

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 531
Одг: Мислење за фарбање на кола
« Одговори #2 на: 12 Март 2016, 11:34:17 am »
Epa arno de farbaj, cim si resil, imas kvalitetni limarsko-lakerski servisi ( mackata, zajkovci, mikarot, cingarot....)  niz Veles, site se tuka negde so cenata, so ima da mu se mislis :D

Па сите се знаеме на кој сме и одма идат муабетите е де бе од камчињава ли му се плашиш како таткоти ја возеше до сега немаш потреба не се исплати, а стварно не планирам да ја давам во наредни 3 години.Треба на некој за ич пари да му ја дадам вака ќе си ја возам јас ;D Да се потсобере некој кеш и ќе ја фарбам ако не ми испаднат некој други трошоци ;D

Отсутен ford_mkd1

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 92
Одг: Мислење за фарбање на кола
« Одговори #3 на: 25 Октомври 2016, 20:08:21 pm »
Ja isfarba li kolata? Me interesira istoto prasanje i mene, koj e najdobar avtolaker vo Veles vo odnosot kvalitet/cena?

Отсутен Roci

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3760
Одг: Мислење за фарбање на кола
« Одговори #4 на: 27 Октомври 2016, 02:21:35 am »
Mackata bez konkurencija ;D

Отсутен dame

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3120
    • https://www.facebook.com/pages/Hemisko-I-Poliranje-Na-Vozila/373554479331896
Одг: Мислење за фарбање на кола
« Одговори #5 на: 27 Октомври 2016, 07:56:37 am »
Mackata bez konkurencija ;D
taka vikaat site velesani

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Мислење за фарбање на кола
« Одговори #6 на: 27 Октомври 2016, 08:33:28 am »
Под фарбање се подразбира само надворешно. Внатрешно се фарбаат лимовите само ако менуваш боја.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен corsa-c

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 103
Одг: Мислење за фарбање на кола
« Одговори #7 на: 22 Јуни 2019, 11:20:37 am »
Ќе може ли некој да ми предложи надворешно фарбање на цела кола во Скопје. Лакот на колата е отиден, а и бојата на места почна да се лупи. Од прилика ако може и да ми кажете колку би ме чинело фарбањето. Се работи за постар и негаражиран модел на кола.

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6302
  • Бенве сие бенве
Одг: Мислење за фарбање на кола
« Одговори #8 на: 22 Јуни 2019, 13:12:48 pm »
Поскапо ќе те фати од нова цела кола, оди залепи си фолија


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен corsa-c

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 103
Одг: Мислење за фарбање на кола
« Одговори #9 на: 23 Јуни 2019, 16:22:25 pm »
Поскапо ќе те фати од нова цела кола, оди залепи си фолија


Sent from my iPhone using Tapatalk

Зарем толку многу ќе ме чини префарбувањето? И јас размислував за фолија ама мислам дека нема многу да трае со оглед на тоа што колава е постојано изложена на високи и ниски температури. И колку би чинело со фолија?

Отсутен BrziGonzalez

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1298
Одг: Мислење за фарбање на кола
« Одговори #10 на: 23 Јуни 2019, 16:30:45 pm »
Ако ти е постојано изложена на високи и ниски температури, односно ако зимно време ти стои надвор на снегот и влагата, а летно време ја печеш на сонце. Нема многу да ти трае ни новата боја...
BTW за Corsa фарбање околу 600-700 еур би требало да биде...

Отсутен зоки-златен

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6865
  • хаУс мајстор
Одг: Мислење за фарбање на кола
« Одговори #11 на: 23 Јуни 2019, 22:08:00 pm »
Со фолија да се направи профи како што треба мислам дека и поскапо ќе чини од фарбање. За фарбање од прилика толку колку што кажа брзиот +-100е во зависност од квалитет/марка на материјали.

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6302
  • Бенве сие бенве
Одг: Мислење за фарбање на кола
« Одговори #12 на: 23 Јуни 2019, 22:15:43 pm »
Панел мислам е од 80-120еур зависи од мајсторот. Фолија не верувам да е фазла од 300.


Sent from my iPhone using Tapatalk