Автор Тема: Opel Astra K 1.6 CDTI ecoFLEX  (Прочитано 43270 пати)

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3922
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Opel Astra K 1.6 CDTI ecoFLEX
« Одговори #465 на: 24 Април 2023, 20:15:54 pm »
Внеси си на Fuelio апликацијата и потоа во pdf формат може да си извадиш извештај за трошоци, а исто така може и потрошувачка да следиш.
Да прашам и тука-го извади ДПФ-от механички?

Отсутен Knight_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1260
Одг: Opel Astra K 1.6 CDTI ecoFLEX
« Одговори #466 на: 24 Април 2023, 20:25:28 pm »
Внеси си на Fuelio апликацијата и потоа во pdf формат може да си извадиш извештај за трошоци, а исто така може и потрошувачка да следиш.
Да прашам и тука-го извади ДПФ-от механички?

Почнав да пишувам на тефтерче што како сум сменил па сега за сега нека остане така.

Да изваден е механички.

За потрошња ја користам оваа апликација и еве слика од последните неколку полнења. Доле има и просечна за целото ова време.


Отсутен M.Meskov

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 383
Одг: Opel Astra K 1.6 CDTI ecoFLEX
« Одговори #467 на: 24 Април 2023, 21:16:54 pm »
Има ли сега некоја разлика од кога го тргна дпф-от.
Инаку да има фабричка маана на амортизерите на Астра ј, мојата има 163000 и имав тропкање иако амортизерите беа на 100% на технички а и визуелно немаа никаква луфта кога беа извадени, ги сменив лагерите комплет со буферите и сега остана ситно тропкање кога температурата е под 10-15 степени и тоа само на градска , а кога се вози на отворено не се приметува воопшто. Најверојатно е до амортизерите  во овластен ми кажаа дека наводно некое клипче внатре од ладното попуштало

Отсутен Knight_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1260
Одг: Opel Astra K 1.6 CDTI ecoFLEX
« Одговори #468 на: 08 Јуни 2023, 01:14:45 am »
Има ли сега некоја разлика од кога го тргна дпф-от.
Инаку да има фабричка маана на амортизерите на Астра ј, мојата има 163000 и имав тропкање иако амортизерите беа на 100% на технички а и визуелно немаа никаква луфта кога беа извадени, ги сменив лагерите комплет со буферите и сега остана ситно тропкање кога температурата е под 10-15 степени и тоа само на градска , а кога се вози на отворено не се приметува воопшто. Најверојатно е до амортизерите  во овластен ми кажаа дека наводно некое клипче внатре од ладното попуштало

Има разлика секако, на ладен мотор како свирче во издув да ставил мајсторот после среќа се смирува а внатре не се слуша, денски дим нема но навечер кога вози некој позади мене и да стиснам повеќе на гаста се гледа дека дими малку, без светла позади не би  приметил и секако ако поработи во место некое време се осека мирис за разлика од претходно ништо. Во глобала све е негативно по вадење дпф али сеа раат сум.


Туку коа запнавте за ремап има ли некој тука искуство со racechip? Ми изгледаат на сериозна фирма и најпримамлива понуда мие што со најслабиот ремап се добиваат 20кс, не би одел на вадење максимум некако не верувам дека моторов трпи многу оптеретување.
Друга работа е што има уред кој доколку нешто не функционира како што треба или се случи нешто од самиот ремап го вадам уредот и колата е одма назад на фабрички подесувања.

Е сега не мие јасно дали би функционирало поради извадениот дпф да не се деси да го активира па да има огномет, има некој инфо околу тоа?

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3922
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Opel Astra K 1.6 CDTI ecoFLEX
« Одговори #469 на: 08 Јуни 2023, 14:04:32 pm »

Има разлика секако, на ладен мотор како свирче во издув да ставил мајсторот после среќа се смирува а внатре не се слуша, денски дим нема но навечер кога вози некој позади мене и да стиснам повеќе на гаста се гледа дека дими малку, без светла позади не би  приметил и секако ако поработи во место некое време се осека мирис за разлика од претходно ништо. Во глобала све е негативно по вадење дпф али сеа раат сум.


Туку коа запнавте за ремап има ли некој тука искуство со racechip? Ми изгледаат на сериозна фирма и најпримамлива понуда мие што со најслабиот ремап се добиваат 20кс, не би одел на вадење максимум некако не верувам дека моторов трпи многу оптеретување.
Друга работа е што има уред кој доколку нешто не функционира како што треба или се случи нешто од самиот ремап го вадам уредот и колата е одма назад на фабрички подесувања.

Е сега не мие јасно дали би функционирало поради извадениот дпф да не се деси да го активира па да има огномет, има некој инфо околу тоа?
Во врска со ДПФ-от ако е оставено лончето празно турбината има мака. Тоа подобро го знаат мајсторите за ауспуси отколку тјунерите.
Инаку би ти предложил ремап, доколку не си задоволен да си ја вратиш старата мапа.
Мојата понуда е 80-100€ за stage 1 ремап во зависност од тоа кој моторен компјутер го има.
Може да ја "крениме" на  ≈ 140кс и 360Nm.

Отсутен kire95

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1588
Одг: Opel Astra K 1.6 CDTI ecoFLEX
« Одговори #470 на: 09 Јуни 2023, 12:45:17 pm »

Има разлика секако, на ладен мотор како свирче во издув да ставил мајсторот после среќа се смирува а внатре не се слуша, денски дим нема но навечер кога вози некој позади мене и да стиснам повеќе на гаста се гледа дека дими малку, без светла позади не би  приметил и секако ако поработи во место некое време се осека мирис за разлика од претходно ништо. Во глобала све е негативно по вадење дпф али сеа раат сум.


Туку коа запнавте за ремап има ли некој тука искуство со racechip? Ми изгледаат на сериозна фирма и најпримамлива понуда мие што со најслабиот ремап се добиваат 20кс, не би одел на вадење максимум некако не верувам дека моторов трпи многу оптеретување.
Друга работа е што има уред кој доколку нешто не функционира како што треба или се случи нешто од самиот ремап го вадам уредот и колата е одма назад на фабрички подесувања.

Е сега не мие јасно дали би функционирало поради извадениот дпф да не се деси да го активира па да има огномет, има некој инфо околу тоа?
Во врска со ДПФ-от ако е оставено лончето празно турбината има мака. Тоа подобро го знаат мајсторите за ауспуси отколку тјунерите.
Инаку би ти предложил ремап, доколку не си задоволен да си ја вратиш старата мапа.
Мојата понуда е 80-100€ за stage 1 ремап во зависност од тоа кој моторен компјутер го има.
Може да ја "крениме" на  ≈ 140кс и 360Nm.
Вршите некакво мерење послем ремапот на ваљци или само компјутерски гарантирате дека ке испорача х кс колата? пред потоа резултати тоа ме интересира

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3922
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Opel Astra K 1.6 CDTI ecoFLEX
« Одговори #471 на: 09 Јуни 2023, 13:50:24 pm »
Гарантираме компјутерски, ако се доплати може да извршиме мерење кај наш колега кој има опрема за мерење во возење. Ние лично може да мериме меѓузабрзувања и 0-100, а за Nm и hp тоа го правиме кај наш колега и се доплаќа.




Отсутен Silvester

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1721
Одг: Opel Astra K 1.6 CDTI ecoFLEX
« Одговори #472 на: 09 Јуни 2023, 15:11:20 pm »
Имаш инфо дали Тумбе некогаш ги има споредено резултатите од направава со дајно на иста кола?

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3922
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Opel Astra K 1.6 CDTI ecoFLEX
« Одговори #473 на: 09 Јуни 2023, 15:15:29 pm »
Имам неофицијална информција, односно рекла-казала дека резултатите се споредени со dyno од Србија и дека резултатите биле ±2-3кс.
Инаку алатката која ја има е тестирана и докажана дека е доверлива.