Автор Тема: Opel Vectra B 1.6 16v  (Прочитано 89433 пати)

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5400
Одг: Opel Vectra B 1.6 16v
« Одговори #300 на: 20 Март 2019, 09:43:28 am »
Epa vaka sega:
Bidejki dvata bea smeneti sega kolava osetno mi se utisa navozenje kako nekoj zvuci dodeka ubrzuvase skroz da se izgubija. Najproblematicno mi bese imase nekoj vibracii sto se osekjaa na sofersko sediste vo mesto koga rabotese. Sve mislevme nekoj drzac deka e na motor koga eden majstor sedna saglam da studira vika nekje da e drzac kako da e od auspusite ama neznam od koj.
Plus na trganje vo prva se osekjase kako da ima minimalno sagusuvanje ama samo na trganje.
Otkako se smenija loncite site ovie gluposti gi snema kolicevo ide super raboti mirno i tivko,ubavo prima nema gusenje vo prva brzina.
Potrosnjata se podnamali malce ama dali e od loncite dali od sto se stopli vremevo neznam ama  i toa ima razlika.
Od zadniot lonec pocna da izlaga nekoja staklena volna toj bese epten zatnat i skapan vnatre a dodeka sredniot bese duplo pomal od fabrickiot i po dolzina i po sirina zatoa i imase problem so izduvuvanje na gasovite na motorot.

Отсутен vlatko05

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 337
  • k24a3
Одг: Opel Vectra B 1.6 16v
« Одговори #301 на: 20 Март 2019, 18:12:47 pm »
Epa vaka sega:
Bidejki dvata bea smeneti sega kolava osetno mi se utisa navozenje kako nekoj zvuci dodeka ubrzuvase skroz da se izgubija. Najproblematicno mi bese imase nekoj vibracii sto se osekjaa na sofersko sediste vo mesto koga rabotese. Sve mislevme nekoj drzac deka e na motor koga eden majstor sedna saglam da studira vika nekje da e drzac kako da e od auspusite ama neznam od koj.
Plus na trganje vo prva se osekjase kako da ima minimalno sagusuvanje ama samo na trganje.
Otkako se smenija loncite site ovie gluposti gi snema kolicevo ide super raboti mirno i tivko,ubavo prima nema gusenje vo prva brzina.
Potrosnjata se podnamali malce ama dali e od loncite dali od sto se stopli vremevo neznam ama  i toa ima razlika.
Od zadniot lonec pocna da izlaga nekoja staklena volna toj bese epten zatnat i skapan vnatre a dodeka sredniot bese duplo pomal od fabrickiot i po dolzina i po sirina zatoa i imase problem so izduvuvanje na gasovite na motorot.
Фала на исцрпниот одговор :)

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5400
Одг: Opel Vectra B 1.6 16v
« Одговори #302 на: 30 Март 2019, 11:51:50 am »
Deneska autovo dobi novi letni patiki Kumho ecowing KH27 made in Korea dimenzija 195x65R15.
Zemeni od Bibaj komerc tamo komplet promena montaza balansiranje.
Cena 2400 od guma so popust 2200 za kupeni 4 komada i 1 god garancija. Se mislev dali Nexen ili Kumho ama za Nexenot trebase da se ceka do kraj na april nemale seuste stignato a ovie bea na lager pa niv gi montirav.
Od tamo do doma osetno pomeka e gumava pa sto bide neka bide neka me tera 5 letni sezoni dobro kje bide :)
Poslednata slika e od vcera taze perena


Sent from my MI MAX using Tapatalk


Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5968
Одг: Opel Vectra B 1.6 16v
« Одговори #303 на: 30 Март 2019, 15:03:14 pm »
Со здравје да ги возиш.

Супер си го стегаш количево. Алал да ти е.

Отсутен зоки-златен

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6866
  • хаУс мајстор
Одг: Opel Vectra B 1.6 16v
« Одговори #304 на: 30 Март 2019, 17:29:38 pm »
Со здравје да ги возиш чичин. Помини на центрирање за секој случај.

Отсутен dreamson

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 599
Одг: Opel Vectra B 1.6 16v
« Одговори #305 на: 30 Март 2019, 17:29:55 pm »
Создравје возење на новите гуми.
Да те прашам, тој штрафот што ги држи капачињата од бандажите со каков клуч го одвртуваш и завртуваш?

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5400
Одг: Opel Vectra B 1.6 16v
« Одговори #306 на: 30 Март 2019, 18:23:51 pm »
Pa ima fabricki kluc sto dojde so kolata eden kako so 3 pipci.
Inace na centriranje kje ide preventivno iako mislam deka nema potreba lani ja centrirav zimskive i starite letni voopsto ne gi lizese ramnomerno se trosea ama za sekoj slucaj dami bide morna glava kje ja nosam pred odmor.

Отсутен vlatko05

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 337
  • k24a3
Одг: Opel Vectra B 1.6 16v
« Одговори #307 на: 31 Март 2019, 18:34:37 pm »
Во Бибај прашвав и јас за Нексен пред една недела, ми рекоја дека ги очекват да стигнат на почетокот на Април. Сега тебе ти велат на крај на Април .. на крај, можи нема ни да дојдат. Убо си напрајл шо не ги чекаш. И јас бев за Нексен првично, па зедов Матадор. Создравје да се возат.

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5400
Одг: Opel Vectra B 1.6 16v
« Одговори #308 на: 31 Март 2019, 19:51:11 pm »
Gledav po netov dosta komentari pogotovo ruski bidejki slabo ima za kumho od kaj nas i rusive imaat dosta sporedbi so Nexen i Kumho.
Povekje bev naklonet za Kumhoto ama aj vikam Nexenot radi pocvrstiot stranicen dzid bidejki Kumhovo stranicno se dosta meki gumi. Prvicno mi bese gumata da e meka i da ne e bucna bidejki voznjata mi e 80% grad i toa normalna danerecam penzionerska voznja. Eve 2 dena iznenaden kolku meka e gumava. So starite gumi pa duri i so zimskite nekoj dupki na rabota i ima i edna kaldrma  mi se tresese cela kola so ovie bukvalno kolata spie epten upivaat neramnini i sitni dupki.
Edino saka pazenje da ne ja fuknam u nekoja dupka pa da ja resam so nekoja zmucka.

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5400
Одг: Opel Vectra B 1.6 16v
« Одговори #309 на: 17 Април 2019, 14:32:59 pm »
Denes autovo go oterav kaj Tiho na centriranje preden i zaden trap cisto prventivno ama ispadna deka moralo da se centrira pogotovo zadniot del imase otstapuvanje.
Koga menjav na zaden trap silentblock gumite fino si prasav treba li centriranje rekoa jok teraj nema problem. Pa sea i taka novi gumi aj vikam preventivno koga ja stavija za centriranje izleze deka dvete zadni gumi imaa otstapuvanje. Sredija cakum pakum sve pretresoa napred prednicata rekoa deka e kamen i deka navreme sum dosol za zadniot trap.
Usluga odlicna baska im se tupnav uste u 9 sabajle na otvaranje ali dosta fini decki.

Отсутен зоки-златен

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6866
  • хаУс мајстор
Одг: Opel Vectra B 1.6 16v
« Одговори #310 на: 17 Април 2019, 23:23:23 pm »
Ето, видиш.

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5400
Одг: Opel Vectra B 1.6 16v
« Одговори #311 на: 17 Април 2019, 23:51:57 pm »

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5400
Одг: Opel Vectra B 1.6 16v
« Одговори #312 на: 19 Август 2019, 03:34:24 am »
Aj da pisam malce na temava.
Autovo pred nedela dena odneseno da punenje na klimata so freon. Nebese prazna ama se osekjase deka gubi poleka dusa. Kje isterase i godinava bez problem ama aj neka ide da ne ja macam samo. Inace od prethodnoto polnenje istera 3 godini bez problem.
Si go prodadov radioto i bese u plan da zemam so android na otvaranje od tie kineskite po 100 eura sto gi davaat po oglasive ama nesto mi uleta od prijatel koj se bavta so polovni radija i sobrav edno Jvc kd-r 551 model za maltene dzabe pari. Radioto e ekstra socuvano dosta jako menuva boi ima usb,aux,cd eden ton podesuvanja koj seuste nemozam da gi sredam kako sto treba. Zvukot vo kolava se preporodi. Sega duri se mislam i zvucnici da smenam ovie na malce pojak bas gubat dusa.
Ovakvo e radivceto

Napred vo vrata imam 16ki pozadi 13ki fabricki zvucki so kartonski membrani. Ako ima nekoj da ponudi nekoj poarni neka kaze ili da baram novi.
Sent from my MI MAX using Tapatalk


Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5400
Одг: Opel Vectra B 1.6 16v
« Одговори #313 на: 02 Септември 2019, 15:05:33 pm »
Nesto cudno se desava so kolava ili pumpive za plin ne se vo red.
Na izlez vo Skopje nokjeska ja natankav 38l bocata tolku i mi sobira sekoe polnenje prazna polna i tovaren na benziska pred gevgelija polnam do kraj edvaj 9.7l sobra na izvozeni 155km. Doagja edvaj 6.3l plin potrosnja na vozenje po znaci 100-120km bez uklucena klima sto me zaprepastuva.
Lani istoto mi se desi na benzin istata relacija cist benzin izleze nekoj 6.2l.
Ali nadoknaduam so gradska 11.7 tuka utka nema.

Отсутен NUME

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5716
Одг: Opel Vectra B 1.6 16v
« Одговори #314 на: 02 Септември 2019, 15:10:27 pm »
ekonomik se na otvoreno opelite...
1,5 ланос имав, опел мотор кибрит беше на отворено, во град под 12 нема шанси  ;D