Автор Тема: Formula 1 - Season 2016  (Прочитано 37798 пати)

Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17640
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Formula 1 - Season 2016
« Одговори #210 на: Декември 08, 2016, 16:46:35 pm »
Него го заболе и за фановите што ги има низ цел свет. Зема титула, и се повлече како пизда кој ги е6е и фанови, и Формула 1 и све. Шампионски потег до јаја. Голем човек. Пример за младите.Ако уопште ги има ...

Присутен Sase_91

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2607
Одг: Formula 1 - Season 2016
« Одговори #211 на: Декември 08, 2016, 19:34:02 pm »
А зарем Ф1 има уопште фанови последниве 2-3 години ? Како и минативе 3 години и догодина ќе се одлучува битката помеѓу возачите на Мерцедес, а освен ако не донесат некој страшен пилот како замена на Розберг веројатно Хамилтон ќе ја освои титулата со рекорден број на поени и тоа ќе биде тоа. Порано не пропуштав Ф1 трка, сега како минат годиниве веќе и заборавам дека има Ф1 во недела. Ако е од 2 саатот може да ја видам, ако не само ќе уклучам да видам кој победил како и тоа е тоа. Страшно досадно стана. МотоГП далеку подобро успеа да се уклопи со новосите околу екологијата и кратењето на трошоците без притоа да изгуби гледачи и да стане предвидливо и досадно.
If everything seems under control, you're not going fast enough.

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 48577
 • Махер
  • malikovski.com
Одг:
« Одговори #212 на: Декември 08, 2016, 19:40:26 pm »
Нема. Од прва рака.
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Присутен Skywalker

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2454
Одг: Formula 1 - Season 2016
« Одговори #213 на: Декември 08, 2016, 21:57:04 pm »
А зарем Ф1 има уопште фанови последниве 2-3 години ? Како и минативе 3 години и догодина ќе се одлучува битката помеѓу возачите на Мерцедес, а освен ако не донесат некој страшен пилот како замена на Розберг веројатно Хамилтон ќе ја освои титулата со рекорден број на поени и тоа ќе биде тоа. Порано не пропуштав Ф1 трка, сега како минат годиниве веќе и заборавам дека има Ф1 во недела. Ако е од 2 саатот може да ја видам, ако не само ќе уклучам да видам кој победил како и тоа е тоа. Страшно досадно стана. МотоГП далеку подобро успеа да се уклопи со новосите околу екологијата и кратењето на трошоците без притоа да изгуби гледачи и да стане предвидливо и досадно.

Секогаш било така во Ф1. Ретки се годините кога повеќе тимови се бореле за победа. Претходно беше Ред Бул, пред тоа 5 години владееше Ферари и Шумахер итн. Разликата овај пат беше шо немаше прв и втор возач како што беше јасно дефинирано во Ред бул и во Ферари. Па титулата се одлучуваше два пати на последнатга трка.
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17640
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Formula 1 - Season 2016
« Одговори #214 на: Декември 09, 2016, 03:04:06 am »
А зарем Ф1 има уопште фанови последниве 2-3 години ? Како и минативе 3 години и догодина ќе се одлучува битката помеѓу возачите на Мерцедес, а освен ако не донесат некој страшен пилот како замена на Розберг веројатно Хамилтон ќе ја освои титулата со рекорден број на поени и тоа ќе биде тоа. Порано не пропуштав Ф1 трка, сега како минат годиниве веќе и заборавам дека има Ф1 во недела. Ако е од 2 саатот може да ја видам, ако не само ќе уклучам да видам кој победил како и тоа е тоа. Страшно досадно стана. МотоГП далеку подобро успеа да се уклопи со новосите околу екологијата и кратењето на трошоците без притоа да изгуби гледачи и да стане предвидливо и досадно.

Тоа е, дури и мене годинава ми се деси да утнам една трка што не се десило изминативе 30 години ...

Отсутен brm brm

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2474
Одг: Formula 1 - Season 2016
« Одговори #215 на: Декември 09, 2016, 21:46:46 pm »
А зарем Ф1 има уопште фанови последниве 2-3 години ? Како и минативе 3 години и догодина ќе се одлучува битката помеѓу возачите на Мерцедес, а освен ако не донесат некој страшен пилот како замена на Розберг веројатно Хамилтон ќе ја освои титулата со рекорден број на поени и тоа ќе биде тоа. Порано не пропуштав Ф1 трка, сега како минат годиниве веќе и заборавам дека има Ф1 во недела. Ако е од 2 саатот може да ја видам, ако не само ќе уклучам да видам кој победил како и тоа е тоа. Страшно досадно стана. МотоГП далеку подобро успеа да се уклопи со новосите околу екологијата и кратењето на трошоците без притоа да изгуби гледачи и да стане предвидливо и досадно.

Секогаш било така во Ф1. Ретки се годините кога повеќе тимови се бореле за победа. Претходно беше Ред Бул, пред тоа 5 години владееше Ферари и Шумахер итн. Разликата овај пат беше шо немаше прв и втор возач како што беше јасно дефинирано во Ред бул и во Ферари. Па титулата се одлучуваше два пати на последнатга трка.

Сега победникот го дознаваме првите 3 до 5 трки. После веќе нема што да се гледа. :)

Отсутен SELECT

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 511
Одг: Formula 1 - Season 2016
« Одговори #216 на: Декември 20, 2016, 20:54:05 pm »
Нико Розберг го напушти Мерцедес и се пензионира од Ф1.
Џенсон Батон го напушти Мекларен и се пензионира од Ф1.
Рон Денис го напушти Мекларен.
Јост Капито го напушти Мекларен.
Пет Сајмондс го напушти Вилијамс.
Фелипе Маса го напушти Вилијамс, се пензионира и кратко му траеше пензијата па пишман се стори и ќе вози уште една година.

Валтери Ботас го напушта Вилијамс, оди во Мерцедес.
Педи Лоув го напушта Мерцедес, оди во Вилијамс.

Последнава сезона никој не типуваше дека Нико Розберг ќе освоеше титула пред таа да започне. Неизвесноста постоеше до последната трка. Барем не беше така во времето/ерата на Шумахер и ниту тогаш можело да се предвиди победа за Ирвајн, Барикело, Маса, а уште помалку да им се дозволи да се борат за титула. Толку биле интересни титулите на $умахер, за денес некој да жали дека било досадно!?

Да не беа Хамилтон и Розберг, историјата ќе паметеше само за Прост и Сена и толку. Во 50-60 години историја на Ф1 тоа е малку повеќе срам за спортот, а излезе многу добро дека и со „политиката“ може многу полесно да се стигне на врвот, да се остане на него отколку тоа да се направи на патеките.   
Ferrari International Assistance strikes again....

Отсутен brm brm

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2474
Одг: Formula 1 - Season 2016
« Одговори #217 на: Декември 20, 2016, 21:39:36 pm »
Аааабе ајде шо ми збориш??
Ако не беше Розберг ќе беше Хамилтон. Многу возбуда тоа чудо...
Возбудата беше неколку добри трки што имаше и тоа е тоа.


Отсутен SELECT

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 511
Одг: Formula 1 - Season 2016
« Одговори #218 на: Декември 20, 2016, 22:31:29 pm »
Очигледно не го разбра муабетот па во твој контекст тоа значи дека ако не бил Шумахер ќе бил Шумахер!!! :D

Еве ги бројките и погледни ги разликите. Сигурно не правиме муабет за разлики кои се постигнати само на патека туку и надвор од неа. А моделот во блага форма надвор од патеката е "fernando is faster than you", а во груба форма вратете се во Австрија 2001 и 2002 година. ;)

Најверојатно не треба обнасување дека едните бројки означуваат победи, другите вкупно бодови.

2000
Schumacher - 9  - 108
Barrichello - 1 - 62

2001
Schumacher - 9  - 123
Barrichello - 0 - 56

2002
Schumacher - 11 - 144
Barrichello - 4 - 77

2003
Schumacher - 6  - 93
Barrichello - 2 - 65

2004
Schumacher - 13 - 148
Barrichello - 2 - 114

************************************************

2013
Hamilton - 1  - 189
Rosberg - 2   - 171

2014
Hamilton - 10 - 384
Rosberg - 5   - 317

2015
Hamilton - 10 - 381
Rosberg - 6   - 322

2016
Hamilton - 10 - 380
Rosberg - 9   - 385


И сакате да кажете дека некогаш постоел дуел помеѓу $умахер - Баричело!? Смешки!!! :D
Кога сте виделе некој клубски колега да му „врати“ на Шумахер како Розберг на Хамилтон што му врати со капата!? Шумахер не смееше никој да го допре со прст, во стаклено $воно го чуваа. И тоа за некого било "мега-интересно" макар и за фановите на $умахер!? :LOL:
« Последно менување: Декември 20, 2016, 22:37:48 pm SELECT »
Ferrari International Assistance strikes again....

Присутен vladic3110

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1902
Одг:
« Одговори #219 на: Декември 20, 2016, 22:35:15 pm »
Mene najvozbudlivi trki mi bea vo vremeto na Mika Hakinen :D

Sent from my GT-S5310 using Tapatalk

Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен brm brm

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2474
Одг: Formula 1 - Season 2016
« Одговори #220 на: Декември 21, 2016, 00:59:01 am »
Муабетот со надвор од патеката... Незнам дали ти го разбрав или не.
Друго нешто, не го спомнав шумахер никаде јас..
Ке се осврнам само на последниве сезони.
Да не беше Верстапен на патеката, и Фетел надвор од неа понекогаш со неговите кометари, ќе беше екстра досадно. Имаше рчкање меѓу Хамилтон и Розберк, секаде само не на патеката, таму треба послушно да ги исполнуваат инструкциите од тимот.( не само за нив тоа одамна е така).
Како и да е, се слагам дека 2016 беше доста поинтересна од претходните неколку ф1 години. Жал ми е што испуштив неколку интересни трки не ги пратев сите.
Како што кажаа и претходно некои, Розберк беше малку лигле, Хамилтон не е ништо поарен.
 Се надевам дека идната година ќе е интересна.
« Последно менување: Декември 21, 2016, 01:14:45 am brm brm »

Отсутен Power to the people

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3769
Одг: Formula 1 - Season 2016
« Одговори #221 на: Декември 21, 2016, 07:45:40 am »
Имаше рчкање меѓу Хамилтон и Розберк, секаде само не на патеката, таму треба послушно да ги исполнуваат инструкциите од тимот.( не само за нив тоа одамна е така).
Aко е Хамилтон напред, Розберг од назад скоро никогаш ништо не праеше и не памтам ситуација каде тој го има престигнато Хамилтон.
А обратно кога е, барем беше повеќе во претходните две години, годинава послабо, се случуваше Хамилтон да го стигни и престигни Розберг.
А и голем дел од т.н забава тимот ја крати со викање во боксот двата возачи последователно, и скоро секогаш со иста стратегија, возбуда 0.

Маса ако се врати ќе биди отсега репер за терминот „пишманаџија“.

На Грожан треба да му се даде спремна кола, се заеба со американците.

Отсутен SELECT

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 511
Одг: Formula 1 - Season 2016
« Одговори #222 на: Декември 21, 2016, 15:20:59 pm »
Муабетот со надвор од патеката... Незнам дали ти го разбрав или не.
Друго нешто, не го спомнав шумахер никаде јас..
Ке се осврнам само на последниве сезони.
Да не беше Верстапен на патеката, и Фетел надвор од неа понекогаш со неговите кометари, ќе беше екстра досадно. Имаше рчкање меѓу Хамилтон и Розберк, секаде само не на патеката, таму треба послушно да ги исполнуваат инструкциите од тимот.( не само за нив тоа одамна е така).
Како и да е, се слагам дека 2016 беше доста поинтересна од претходните неколку ф1 години. Жал ми е што испуштив неколку интересни трки не ги пратев сите.
Како што кажаа и претходно некои, Розберк беше малку лигле, Хамилтон не е ништо поарен.
 Се надевам дека идната година ќе е интересна.
Не треба да го спомнеш Шумахер кога неговите верни и „хард-кор“ фанови јавно си признаваа дека не било интересно што само тој победувал. Реално во модерна Ф1 историја не може некој толку да доминира ако нема „лоби“ во Ф1 преку тимот. Во негово време тоа што ќе испланираше Ферари, не можеше никој да го оспори ниту да го поништи. Денес ФИА гледа малку пошироко на работите и конечно сфати дека Ф1 не е само Ферари туку постојат Ред Бул, Мерцедес или да изненади некој тим како Браун во 2009-та.

Оваа слабост на ФИА тимот на Шумахер многу добро ја искористи и си одработи агенда во негово име. На пример, откако се врати во Мерцедес не направи ништо посебно, немаше ниту една победа затоа што во тој тим немаше ништо повеќе од она што го имаше Розберг додека возеа заедно. Да беа двајцата во Ферари, Розберг ќе ја имаше истата судбина како Баричело. Ако ги сумираме трките во Мерцедес на Шумахер тие беа на нивото на еден просечен пилот, не од типот на некој што освоил 7 титули!!! :-\

Како и да е, Верстапен е откровение во поновата историја на Ф1. Можеби ваков пилот до сега не се појавил ниту во целата историја. Претекнувањата од надворешна страна во услови на дожд со не толку доминантен болид, успеа да ги привлече симпатиите не само на публиката туку и на тимовите. Вози опасно, прави грешки како секој нормален, но за него е многу важно дали ќе успее да научи од тие грешки. Ако еднаш му успеало да претекне во Спа од надворешна страна, не значи дека и нареден пат ќе му успее. Наредниот пат може да биде многу пострашно па затоа треба да научи и кога треба да се повлече или да го смени начинот на возење, за што многумина го критикуваа, не за дуелите туку кога самиот се става во ризична ситуација.

Од друга страна ако Ботас заврши во Мерцедес, Хамилтон верувам дека ќе добие уште потежок противник. За ова времето ќе покаже и колку ќе биде интересна или досадна наредната сезона. Сепак се согласувам дека е исто така досадно по малку само еден тим да победува ама барем да не се знае победникот помеѓу двајцата пилоти, како што беше случај последнава сезона, а не беше случај во времето на $умахер! ;)
Ferrari International Assistance strikes again....

Отсутен brm brm

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2474
Одг: Formula 1 - Season 2016
« Одговори #223 на: Декември 21, 2016, 19:45:51 pm »
Шумката ми беше поинтересен како возач во Мерцедес ;)

Отсутен sinisa

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1208
Одг: Formula 1 - Season 2016
« Одговори #224 на: Јануари 16, 2017, 17:14:27 pm »
Официјално.