Автор Тема: Formula 1 - Season 2016  (Прочитано 33955 пати)

Отсутен sinisa

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1208
Одг:
« Одговори #180 на: Ноември 30, 2016, 13:39:33 pm »
Па од сите Мерцедеси само тебе да ти се случува такво нешто сите ќе плачат, плус пит стоп на Хамилтон беше доста поспор.
Ако се вратиме две години назад и сезоната лани, поголем плачко од Розберг немаше, плачеше најмногу што не добиваше инструкции од боксот, плачеше зошто Хамилтон не му оставал место да го помине или Хамилтон не ја испочитувал наредбата да го пушти да го помине.
Пак ќе кажам, нека бидат по изедначени следна сезона па да ги видиме Мерцедесите во право светло, дали ги бива или не, нека плачат тогаш Тото и Ники.

Отсутен Skywalker

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2323
Одг: Formula 1 - Season 2016
« Одговори #181 на: Декември 01, 2016, 01:22:47 am »

Точно, Розберг не направи грешка цела сезона. Но, не направи ни Хамилтон. Грешката оваа сезона "беше" постојано во гаражата на Хамилтон, не во вештините. Со сите откажувања и пречки Хамилтон заврши со 10 победи, а Розберг со 9. Али сепак, Розберг е подобар нели само затоа што е шампион. Колку пати го казнија Розберг сезонава, за "педерско" возење? А, Хамилтон?


Розберг освои онолку бодови колку што Хамилтон му отстапи. Во реална битка на патека ретко кога Розберг може да го добие Хамилтон. Ако патеката е влажна и врне, Розберг е за жалење.

Мерцедес, беа загрозени затоа што им зависеше конструкторска титула во тркава? А што ако ги оставеа да се тркаат Хамилтон и Розберг без да какаат на радио? Ќе се исчукаа двајцата, Розберг пак ќе беше шампион. Публиката задоволна, Розберг пак ќе си беше тоа што му следуваше. Еве и да успорувал Хамилтон, намерно, целта да му била да го Розберг да биде загрозен од Ветел и Верстапен, зашто Розберг не би бил во состојба да се брани? Или да се трка можеби? Формула 1 е баш тоа, возиш и се тркаш до лимит.

Во сезоната кога Розберг освојува титула, Хамилтон го добива 12-9 во квалификации, 10-9 во победи на трки, Хамилтон има едно откажување од трка повеќе. И тоа од водечка позиција. 25 бода кои го чинеа титула. Но, шампионот е Розберг.
Оваа сезона беше врвот, пикот за Розберг. Наредната сезона ќе го видиме како ќе се носи како шампион. Јас прогнозирам дека ќе добива привилегирана позиција во Мерцедес во однос на Хамилтон (по германска линија) и дека ќе има искри и кавги меѓу нив двајца, и меѓу Хамилтон и тимот. Ако имаат фер услови за тркање без опструкции, повеќе од јасно е дека Розберг нема многу што да покаже.


Кога сме веќе кај опструкциите на тимот на Мерцедес кон Хамилтон:


1. Во 2008 кога Хамилтон ја освои својата прва титула имаше помалку победи од Маса, дали тоа го прави помалку шампион?

2. Мерцедес не сака да изгуби 1-2 победа. А и ако се чукнеа титулата ќе требаше да се решава кај стјуардите шо не е многу популарно решение.
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен Power to the people

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3366
Одг: Formula 1 - Season 2016
« Одговори #182 на: Декември 01, 2016, 10:15:45 am »
Розберг е тој што имаше најмногу да изгуби затоа играше и на сигурно, да беше Хамилтон вака бавен на некоја друга трка Розберг сигурно ќе пробаше да го престигни.
Јас дури и се зачудив како розберг превзеде одма иницијатива за да го премини Верштапен само што му соопштија од радио.

Сите останати возачи ја знаеа ситуацијата и тие беа некако по повлечени и повнимателни, не сакаа да ги има во медиумите како тие влијаеа на исходот на шампионатот, дури и Ветел самото го кажа инаку на било која друга трка ќе се пробаше нешто поризично на Розберг.

Отсутен Stratro

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20294
Одг: Formula 1 - Season 2016
« Одговори #183 на: Декември 02, 2016, 14:36:19 pm »


Nico Rosberg has announced his retirement from Formula One less than a week after being crowned world champion in Abu Dhabi.

http://www.espn.co.uk/f1/story/_/id/18186289/world-champion-nico-rosberg-retires-formula-one

Толку од Розберг...


Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 31482
 • Таков е животот... јебига
Одг: Formula 1 - Season 2016
« Одговори #184 на: Декември 02, 2016, 14:44:24 pm »
Многу е стар за во пензија да оди бе?

П*че!?!

Отсутен Stratro

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20294
Одг: Formula 1 - Season 2016
« Одговори #185 на: Декември 02, 2016, 14:46:43 pm »
Има пари за 3 животи.
Има титула..вака или така освоена.
Сака да си се посвети на семејтвото.
Убаво.

А шо па? Да не ќе те недостига?

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 31482
 • Таков е животот... јебига
Одг: Formula 1 - Season 2016
« Одговори #186 на: Декември 02, 2016, 14:49:26 pm »
А шо па? Да не ќе те недостига?

Не баш :D

Отсутен sinisa

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1208
Одг: Formula 1 - Season 2016
« Одговори #187 на: Декември 02, 2016, 14:51:50 pm »
И со ова се докажува дека тоа што го збореше Хамилтон е вистина?

Отсутен Ученик

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 518
Одг: Formula 1 - Season 2016
« Одговори #188 на: Декември 02, 2016, 15:09:17 pm »
Убав секс за сите што потпишаа нови договори, и возачите што ги променија средините, посебно на Хулкемберг, Перез и Ботас :)
Teнка е границата меѓу храброста и глупоста !!

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 38445
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Formula 1 - Season 2016
« Одговори #189 на: Декември 02, 2016, 15:10:13 pm »
Со ова Розберг докажува дека не е пилот на F1 у душа. За мене лично, доказ дека и титулата му е исфорсирана од други сили во F1...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен zlatkoa

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2957
Одг: Formula 1 - Season 2016
« Одговори #190 на: Декември 02, 2016, 15:22:10 pm »
Розберг = ПИЗДА, КУКАВИЦА

Ова е доказ дека како човек е себичен, и го боли дупе за спорт, Ф1. Штета за Формула 1, што има вакви штребери и лиглиња како него.

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 31482
 • Таков е животот... јебига
Одг: Formula 1 - Season 2016
« Одговори #191 на: Декември 02, 2016, 15:36:29 pm »
Леле леле леле леле

Отсутен Stratro

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20294
Одг: Formula 1 - Season 2016
« Одговори #192 на: Декември 02, 2016, 15:39:45 pm »
Абе готово...дај пред куќа да му се собереме.

Отсутен brm brm

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2327
Одг: Formula 1 - Season 2016
« Одговори #193 на: Декември 02, 2016, 15:49:22 pm »
Абе готово...дај пред куќа да му се собереме.

HAHAAAAAAHAHAHAAHHHAHAHAHAHAHA
:D ;D ;D ;D :D :D :D :D :D :D :D

Отсутен Skywalker

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2323
Одг: Formula 1 - Season 2016
« Одговори #194 на: Декември 02, 2016, 16:44:27 pm »
Mercedes F1 Team Recruitment mailbox...- Тепачка ќе биди за седиштето на Розберг.
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"