Автор Тема: Formula 1 - Season 2016  (Прочитано 33931 пати)

Отсутен sinisa

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1208
Formula 1 - Season 2016
« на: Февруари 01, 2016, 15:36:41 pm »
Почнале со објавување датуми за претставување на новите болиди за 2016
Линк

Тестирања

2016 PRE-SEASON TEST SCHEDULE
January 25-26: Paul Ricard, Wet-weather running
February 22-25: Barcelona
March 1-4: Barcelona

Календар за 2016

20 March: Melbourne, Australia
3 April: Bahrain, Bahrain
17 April: Shanghai, China
1 May: Sochi, Russia
15 May: Barcelona, Spain
29 May: Monte Carlo, Monaco
12 June: Montreal, Canada
19 June: Baku, Azerbaijan*
3 July: Spielberg, Austria
10 July: Silverstone, United Kingdom
24 July: Budapest, Hungary
31 July: Hockenheim, Germany
28 August: Spa-Francorchamps, Belgium
4 September: Monza, Italy
18 September: Singapore
2 October: Sepang, Malaysia
9 October: Suzuka, Japan
23 October: Austin, USA
30 October: Mexico City, Mexico
13 November: Sao Paolo, Brazil
27 November: Abu Dhabi, UAE

*race start to be scheduled to avoid conflict with the conclusion of the 24 Hours of Le Mans

Повеќе инфо тука.
« Последно менување: Февруари 01, 2016, 22:45:34 pm sinisa »

Присутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 38440
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Formula 1 - Season 2016
« Одговори #1 на: Февруари 01, 2016, 18:47:22 pm »
Време е за нова тема. :D
Па што не ја отвори ;)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17640
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Formula 1 - Season 2016
« Одговори #2 на: Февруари 01, 2016, 19:35:25 pm »
Ваљда ќе видиме малце акција, доста ни е од менаџери ...

Отсутен Nukeproof

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 78
Одг: Одг: Formula 1 - Season 2016
« Одговори #3 на: Февруари 01, 2016, 21:44:53 pm »
Ваљда ќе видиме малце акција, доста ни е од менаџери ...
Немa зaбaвa ич дa имa... Мaлдoнaдo немa дa вoзи :)
Имaме зaменa, МoтoГП

Отсутен sinisa

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1208
Одг: Formula 1 - Season 2016
« Одговори #4 на: Февруари 01, 2016, 22:46:58 pm »
Време е за нова тема. :D
Па што не ја отвори ;)
Бев од мобитељ :)
Едитиран и првиот линк, да личи на нешто.

Отсутен n1kola

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4528
 • French diamond
Одг: Formula 1 - Season 2016
« Одговори #5 на: Февруари 03, 2016, 21:55:01 pm »
КОНЕЧНООООО !! Конечно назад во Ф1 целосно  :-*
RENAULT RS16<3 !

Официјалниот состав на возачи исто така беше објавен, а ќе биде составен од Џулион Палмер и Кевин Магнусен.

Програмата ќе биде поделена помеѓу 2 ентитета, составени од оддел за моторспорт и оддел за автомобили. РС ентитетот ќе биде составен од сите моторспорт активности, вклучувајќи ги Формула 1, Формула Е, Формула Рено 2.0, како и Рели програмата. На чело на истата ќе биде Џером Стол како Претседател, подржан од Сирил Абитебол како Извршен Директор. Фредерик Васур ќе му одговара на Абитебол од позицијата директор за трки, а меѓу другото ќе биде одговорен и за технолошката област.

На настанот беше истакнато и партнерството со Инфинити. Поранешниот партнер на Ред Бул ќе работи заедно со Рено во развојот на ЕРС технологијата. Дел од спонзорите кои се истакнати на болидот го вклучуваат и личниот спонзор на Кевин Магнусен, Џек и Џонс (Jack & Jones), Инфинити, ЕМЦ, Тотал и Микрософт.

http://www.krug.mk/?p=12851

Отсутен Vasil

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3758
Одг: Formula 1 - Season 2016
« Одговори #6 на: Февруари 12, 2016, 00:55:20 am »

Отсутен marjanot

 • Следен од Hammond на Инстаграм.
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9843
 • Giulietta QV
Одг: Formula 1 - Season 2016
« Одговори #7 на: Февруари 12, 2016, 08:54:27 am »
Ама напнато на почеток мислев кров ќе однесе кога ќе заурла

Отсутен Vasil

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3758
Одг: Formula 1 - Season 2016
« Одговори #8 на: Февруари 13, 2016, 18:48:33 pm »
'рже не се држе.

Отсутен Vasil

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3758
Одг: Formula 1 - Season 2016
« Одговори #9 на: Февруари 18, 2016, 20:55:25 pm »

Присутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 38440
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Formula 1 - Season 2016
« Одговори #10 на: Февруари 18, 2016, 20:58:40 pm »

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен sinisa

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1208
Одг: Formula 1 - Season 2016
« Одговори #11 на: Февруари 19, 2016, 22:28:40 pm »
Не очекував ваков нос дека ќе има, малце и чуден дизајнов со белата боја, ама нека ги плеска Мерцедес. :D

Присутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 38440
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Formula 1 - Season 2016
« Одговори #12 на: Февруари 20, 2016, 08:40:29 am »
Интересна споредба на ланксиот и овогодинешниот болид на Ferrari

http://www.f1fanatic.co.uk/2016/02/19/compare-ferraris-new-sf16-h-with-their-2015-car/

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 47480
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Formula 1 - Season 2016
« Одговори #13 на: Февруари 20, 2016, 08:58:53 am »
Зошто не ги направат боите како на лименката?
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен Lone

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 2
  • АБЕ
Одг: Formula 1 - Season 2016
« Одговори #14 на: Февруари 20, 2016, 09:11:56 am »
Блиску е 20 март, едвај чекам!!