Автор Тема: Вадење лепак од центална конзола  (Прочитано 7690 пати)

Отсутен hrn

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 531
Одг: Вадење лепак од центална конзола
« Одговори #15 на: 04 Февруари 2016, 15:47:41 pm »
Ништо не мрдна лепакот од првобитната состојба првен пробав со влажни марамици за ентериер за кола безуспешно, после пробав со обични влажни бекутан исто безуспешно, трета работа пробав со вд-то исто безуспешно и утре ми останува само со антисиликонот да пробам мн скап на кило идел по 300 ден ;D ;D

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13472
Одг: Вадење лепак од центална конзола
« Одговори #16 на: 04 Февруари 2016, 18:20:06 pm »
Пробај фен (ако можеш) да го загрееш да попушти лепакот.
После тоа пробај со ацетон. Мислам дека не би требало да има проблем. Ама пред да го направиш тоа види како ќе изреагира на место каде нема да се забележува.

Отсутен hrn

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 531
Одг: Вадење лепак од центална конзола
« Одговори #17 на: 04 Февруари 2016, 18:39:41 pm »
Пробај фен (ако можеш) да го загрееш да попушти лепакот.
После тоа пробај со ацетон. Мислам дека не би требало да има проблем. Ама пред да го направиш тоа види како ќе изреагира на место каде нема да се забележува.
Со фен ќе пробам, а за ацетонов мислам декс ќе ја побели 80% сум сигурен.Ќе видам утре што ќе бидне.

Отсутен dame

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3120
    • https://www.facebook.com/pages/Hemisko-I-Poliranje-Na-Vozila/373554479331896
Одг: Вадење лепак од центална конзола
« Одговори #18 на: 04 Февруари 2016, 19:48:28 pm »
ako sakas jas imam antisilikon dojdi ke probame

Отсутен hrn

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 531
Одг: Вадење лепак од центална конзола
« Одговори #19 на: 04 Февруари 2016, 20:02:43 pm »
ako sakas jas imam antisilikon dojdi ke probame

Даме ефтино ќе ме фати идењево од Велес сум.Сепак фала на понудата.

Отсутен Deno

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2606
  • Custom made interiors
Одг: Вадење лепак од центална конзола
« Одговори #20 на: 05 Февруари 2016, 00:56:54 am »
Оди до некој автолакер тие сигурно имаат, побарај на едно крпче да натопиш и да го исчистиш.
И биди упорен малку трлај машки а не како некое пиче да милуваш. :)

Отсутен hrn

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 531
Одг: Вадење лепак од центална конзола
« Одговори #21 на: 05 Февруари 2016, 08:38:18 am »
Ќе помминам после да видам кој работи, а иначе ми текна една идеа да пробам со алкохол да го исчистам мислам дека нема толку нагризувачки особини како ацетонот ;D

Отсутен Allexxander

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5833
Одг: Вадење лепак од центална конзола
« Одговори #22 на: 05 Февруари 2016, 10:16:12 am »
а иначе ми текна една идеа да пробам со алкохол да го исчистам мислам дека нема толку нагризувачки особини како ацетонот ;D
Ја отворив темава ова да го пишам, пробај, али со разреден немој со чист. Купи 70% етанол од аптека и разреди го со дестилирана вода најубаво, би требало да делува, вади лепак алкохолот.

Отсутен hrn

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 531
Одг: Вадење лепак од центална конзола
« Одговори #23 на: 05 Февруари 2016, 13:22:48 pm »
а иначе ми текна една идеа да пробам со алкохол да го исчистам мислам дека нема толку нагризувачки особини како ацетонот ;D
Ја отворив темава ова да го пишам, пробај, али со разреден немој со чист. Купи 70% етанол од аптека и разреди го со дестилирана вода најубаво, би требало да делува, вади лепак алкохолот.

Ништо не помага ни разрден ни чист се пробав камен со фенот 15 мин го греев и џабе не ни мрдна лепакот....Ќе си купам стара изчукана од некој и ќе ја офарбам црна ;D

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13472
Одг: Вадење лепак од центална конзола
« Одговори #24 на: 05 Февруари 2016, 13:23:38 pm »

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20538
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен hrn

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 531
Одг: Вадење лепак од центална конзола
« Одговори #26 на: 05 Февруари 2016, 15:31:58 pm »
Само вие зафркавајте се ќе видите коа ќе го извадам не ви сликам хахахахах ;D ;D

Отсутен WorM

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 616
Одг: Вадење лепак од центална конзола
« Одговори #27 на: 05 Февруари 2016, 16:58:58 pm »
Ne znam dali bi rabotelo, jas vadev lepak od staklo (od vinjeti) so pomos na WD-40. Izleguva lepakot ko puter, samo treba posle toa da odmastis. E sega, na plastika, ne znam.

Отсутен hrn

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 531
Одг: Вадење лепак од центална конзола
« Одговори #28 на: 05 Февруари 2016, 17:24:37 pm »
Ne znam dali bi rabotelo, jas vadev lepak od staklo (od vinjeti) so pomos na WD-40. Izleguva lepakot ko puter, samo treba posle toa da odmastis. E sega, na plastika, ne znam.

Се пробав друже и нејќе да попушти, го баталив ќе купам нова централна пластика и ќе ја фарбам пошто нема да најдам ваква црна ;D

Отсутен Passat3B

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1726
Одг: Вадење лепак од центална конзола
« Одговори #29 на: 06 Февруари 2016, 12:28:08 pm »
Па земи оваа стругни ја, пластик прајмер и црно спрејче ќе завршиш работа, или па можеш и со бампер спреј да ја поминеш.  :)