Автор Тема: Чистење дизни, адитив да или не ?  (Прочитано 8395 пати)

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3176
Одг: Чистење дизни, адитив да или не ?
« Одговори #45 на: Мај 18, 2020, 13:50:34 pm »
Како беше ветено, така и направено. При промена на филтерот го наполнив преку доводот со адитивот, не го собра цел од 0.5l, туку 0.4l, и го монтирав филтерот на кола. Напумпав на пумпица за да се наполнат цревата и ја запалив колата да поработи некоја минута во место.

Потоа со возење на 2000рпм, 3-4км,
па на угорница 3-та 4700рпм 1км, тука можи и се потроше, а можи и порано,
па на угорница 4-та 3700рпм 2км.

Немав мака, па ефект не знам засега, евентуално на ладен старт ќе заприметам наредниот пероид дали ќе работи помазно и потрошувачка дали ќе смени.


Отсутен Vladeee

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2103
Одг: Чистење дизни, адитив да или не ?
« Одговори #46 на: Мај 23, 2020, 13:41:23 pm »
Истото срдство го ставив во полн резервоар(после направен мал сервис), и возев малку на отворено да ја издувам и потрошив танкот. на Борд ми кажува помала потрошувачка за 0.4 литри во просек(не му веруем на бордот никако), али како и да е ништо не кошта(350 ден) по едно конзервиче во два месеци. Мислам дека има подобри ефекти на моторот,посебно при палење.
>>>>><<<<<