Автор Тема: Чистење дизни, адитив да или не ?  (Прочитано 22996 пати)

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9217
Одг: Чистење дизни, адитив да или не ?
« Одговори #15 на: 01 Февруари 2016, 01:28:12 am »
двотактол за бош пумпа,за комон реил си има специјални адетиви

Отсутен darkomic

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 382
Одг: Чистење дизни, адитив да или не ?
« Одговори #16 на: 01 Февруари 2016, 09:30:36 am »
Дали знае некој каде прават ултразвучно чистење на бензиски дизни. Во Плинекс ми рекоа дека ги чистат ултразвучно меѓутоа треба друг да ми ги демонтира и монтира.

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6076
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Чистење дизни, адитив да или не ?
« Одговори #17 на: 01 Февруари 2016, 10:42:58 am »
Ако веќе се зема Вурт, од Макпетрол пожелно е да си земате оти 2-30-50ден се поевтини работите од лукоил, така имам забележано.

А ако нешто на некој му значи јас имам турено еднаш виолетов Wynns 3хА, и два пати Wurth diesel injection cleaner.
Му турам на едно 50 литри резервоар, и на едно 6-7000км, не осеќам разлика ама пак немам ни никакви проблеми.

Отсутен ford_mkd1

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 92
Одг: Чистење дизни, адитив да или не ?
« Одговори #18 на: 01 Февруари 2016, 15:02:10 pm »
vo vrska so dvotaktolot na bosh vp44 pumpa. Mi imaat kazano deka biodizelot na Maktepetrol vo sporedba so standardniot dizel e "pomrsen" t.e sodrzi povekje sulfur, sto e potrebno neli za podmackuvanjeto na pumupata na postarite dizel vozila. Znae li nekoj sto e podobro da se napravi, da se stava dvotaktol sto koj cini pari ili da se sipa biodizel sto cini isto kolku evrodizel. Isto taka mi kazaa deka biodizelot na Makpetrol ima samo 7% biodizel sto e dobolno za podmackuvanje na pumpata
« Последно менување: 01 Март 2016, 11:09:57 am ford_mkd1 »

Отсутен Kozanostra

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1904
  • Opel Astra 2.0 DI
Одг: Чистење дизни, адитив да или не ?
« Одговори #19 на: 01 Февруари 2016, 17:58:46 pm »
И јас го користев тој на макпетрол биодизелот баш заради бош пумпата вп-44 која е и кај мене во астрата......соодносот е 94% еуродизел и 6%биодизел, помрсна е нафтата поради биодизелот и супер е за подмачкување на бош пумпата., инаку разлика од обичната осетив дека турбината порано ми отвара и на помали обртаи колата подобро забрзува ама и нафтата побргу ми ја троши па пак се вратив на обичен  еуродизел на кој повремено ставам двотактол.......Сега кога ќе затопли пак ќе потрошам некој резервар од таа нафта .....

Отсутен MilfHunter

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 123
Одг: Чистење дизни, адитив да или не ?
« Одговори #20 на: 01 Февруари 2016, 18:18:56 pm »
Dane otvoram nova tema ke postiram ovde.Vo vrska so Maf senzor.Kako moze da se proveri i dal mozi da se proveri kolku e ispraven senzorot pri rabota na voziloto.Ili kaj nego e ili raboti ili ne raboti.Posto probav vozilo isto kako moeto so ist motor abe da ide kako ludosilata ne si ja znae pri site brzini a kaj mene nekako so malo zakasnuvanje pri ubrzuvanje neko turbo lag.Majstorot go prasav vika mozi da e toj senzor ako treba na primer nekoja odredena kolicina na kubikaza vozduh da ja prima toj ja prima delumno radi istrosenost.E sea kolku e toa vistina jas ne znam

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Чистење дизни, адитив да или не ?
« Одговори #21 на: 01 Февруари 2016, 18:54:01 pm »
Наједноставно е да го откачиш маф сензорот од конектор, тогаш ќе видиш што ќе се деси. ECU-to ќе си проработи по преддефинирана (дефолт) мапа, наместо да чека вредности од маф сензорот. Ако приметиш подобрување, тогаш многу веројатно дека маф сензорот дава грешни вредности.
При оваа „операција“ ќе ти светне „чек енџин“, сијаличето, ама после неколку палења/гасења со повторно вклучен сензор, ќе се изгуби.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Чистење дизни, адитив да или не ?
« Одговори #22 на: 01 Февруари 2016, 19:18:51 pm »
Здраво дечки, како вие размислувате на оваа тема..ме интересира поради тоа што пола викаат не е добро, други викаат супер е тоа..

Што мислите од ваше искуство или гледиште?

Колку би можело да се добие, но и да се изгуби..

Чистење на дизни строго со адитив, двотактол или друг препарат ?

Што мотор ?

Отсутен MilfHunter

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 123
Одг: Чистење дизни, адитив да или не ?
« Одговори #23 на: 01 Февруари 2016, 20:17:44 pm »
Se raboti za 1.7 dti isuzu motor 75 ks.A dali moze da se proba so poloven maf senzor imam moznost da zemam poloven i da probam da vidam sto ke bide.

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Чистење дизни, адитив да или не ?
« Одговори #24 на: 01 Февруари 2016, 20:27:42 pm »
Ако си сигурен дека половниот е здрав...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Kristijan001

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 64
Одг: Чистење дизни, адитив да или не ?
« Одговори #25 на: 23 Ноември 2018, 03:13:13 am »
знаете ли некој што чисти дизни за дизел возила со помош на ултразвук?  и контакт ако може

Отсутен UrSa1986

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1508
Одг: Чистење дизни, адитив да или не ?
« Одговори #26 на: 23 Ноември 2018, 10:57:16 am »
Во Влае, Стојче мислам дека се викаше дуќанот, карши Порта Влае во куќите. Моите стакло ги направија.

Отсутен StefanMK

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 20
Одг: Чистење дизни, адитив да или не ?
« Одговори #27 на: 24 Февруари 2020, 21:53:48 pm »
Здраво на сите.

Возам Opel Corsa 1.3 CDTI, денеска ми рече мајсторот дека едната дизна е најверојатно за менување или репарирање, и затоа ми јавувуа "тресење" при палење на колата,  дали некој знае во Скопје каде да ја однесам колата да ги средат дизните некој стварно што ги разбира работите .





Фала
поздрав.

Отсутен BokiCivic

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3793
  • Боинг 747
Одг: Чистење дизни, адитив да или не ?
« Одговори #28 на: 25 Февруари 2020, 00:04:22 am »
Здраво на сите.

Возам Opel Corsa 1.3 CDTI, денеска ми рече мајсторот дека едната дизна е најверојатно за менување или репарирање, и затоа ми јавувуа "тресење" при палење на колата,  дали некој знае во Скопје каде да ја однесам колата да ги средат дизните некој стварно што ги разбира работите .





Фала
поздрав.
Прашував еднаш овој сервис ми го препорачаа ако имам проблем со дизни.
https://www.facebook.com/dieselservicemicho/posts/532582900663730

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6076
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Чистење дизни, адитив да или не ?
« Одговори #29 на: 25 Февруари 2020, 07:35:42 am »
Здраво на сите.

Возам Opel Corsa 1.3 CDTI, денеска ми рече мајсторот дека едната дизна е најверојатно за менување или репарирање, и затоа ми јавувуа "тресење" при палење на колата...

Оди и на друг мајстор, зошто да менуваш дизна кога можи да е и држач на мотор, мајсторов не е сигурен а знае која е точно за менување?