Автор Тема: LED Dashboard (сијалички шалтабла)  (Прочитано 4260 пати)

Отсутен tomm1060

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 194
LED Dashboard (сијалички шалтабла)
« на: 24 Декември 2015, 00:37:02 am »
Здраво,

Пред 2 дена ги сменив сијаличките на шалтаблата во кола Корса Б 97", од стандардни ставив ЛЕД. Вкупно искористив 2х Т5 и 5х Т5.8D. Е сега, се е океј ама кај брзинометарот сијаличките,вкупно 3 ми светат слабо... не е тоа тоа како фабричките. Сијаличките ги земав од аутолидер 100ден 2 парчиња. Дали да нарачувам од ибеј некој поквалитетни.. или ми текна нешто друго :)... Ако залемам две жици на контактите од сијалчките позади на брзинометарот и ставам 12 волтан лед лента(парче) под сите бројчаници дали ќе има проблем или не? Секако добро изолирано тоа итн.. дали некој направил нешто вакво и дали има ефект.

 
What is Alfa Romeo known for?
It was founded on 24 June 1910 in Milan, Italy, as A.L.F.A., an acronym for Anonima Lombarda Fabbrica Automobili. The brand is known for sport-oriented vehicles and has been involved in car racing since 1911.🍀

Отсутен Rakun4e

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9208
  • Аstra la vista baby !
Одг: LED Dashboard (сијалички шалтабла)
« Одговори #1 на: 24 Декември 2015, 03:55:35 am »
Какви диоди стави ?

Кај мене на Астрата се вакви:



Еве го резултатот:



Слабо осветлување имам кај командите за парното, таму е една Т5 диода, но е малку подолга и лошо ја расфрла светлината. Таму планирам да го изведам со LED лента некако...

Отсутен tomm1060

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 194
Одг: LED Dashboard (сијалички шалтабла)
« Одговори #2 на: 24 Декември 2015, 09:03:32 am »
ја ставив вакви... со обични лед, не како плочка. Од кај ги зема ти? Секаде кај што прашав само бели имаа по авто козметичариве. не сум бил на битпазар да видам
What is Alfa Romeo known for?
It was founded on 24 June 1910 in Milan, Italy, as A.L.F.A., an acronym for Anonima Lombarda Fabbrica Automobili. The brand is known for sport-oriented vehicles and has been involved in car racing since 1911.🍀

Отсутен Rakun4e

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9208
  • Аstra la vista baby !
Одг: LED Dashboard (сијалички шалтабла)
« Одговори #3 на: 24 Декември 2015, 19:15:01 pm »
Јас ги порачав од интернет, тука прашај го членот marchesk, работи со тоа можеби има.


Отсутен skorpion

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2216
  • Burn the tires, not your soul!!!
Одг: LED Dashboard (сијалички шалтабла)
« Одговори #4 на: 24 Декември 2015, 20:51:10 pm »
Треба да ставиш од оние како плочка, овие што си ги ставил немаат широк агол на осветлување и затоа е така, ти свети на едно место само.
Jedno upozorenje!
Kad prelazite ulicu, uvek gledajte u automobile a ne u semafor!
Semafori retko kad udare čoveka.

Отсутен marchesk

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 796
Одг:
« Одговори #5 на: 24 Декември 2015, 21:48:14 pm »
Со СМД диоди стави и ќе добиеш посилна и нефокусирана светлина. Овие ти се со постар тип на диоди.

Отсутен tomm1060

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 194
Одг: LED Dashboard (сијалички шалтабла)
« Одговори #6 на: 25 Декември 2015, 12:25:06 pm »
фала, ги нарачав од ибеј :) .
What is Alfa Romeo known for?
It was founded on 24 June 1910 in Milan, Italy, as A.L.F.A., an acronym for Anonima Lombarda Fabbrica Automobili. The brand is known for sport-oriented vehicles and has been involved in car racing since 1911.🍀

Отсутен hristo

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 6
Одг: LED Dashboard (сијалички шалтабла)
« Одговори #7 на: 30 Декември 2015, 18:55:45 pm »
Да ги замолам Marchesk и IoristeB ако може да стават линк од интернет кои диоди поточно зашто сакам и за мојата Корса Б 98г да нарачам.

Отсутен stapmkd

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 765
Одг: LED Dashboard (сијалички шалтабла)
« Одговори #8 на: 15 Мај 2017, 18:27:00 pm »
Ај да не отварам тема, тука да пишам.

На пежо 206 брзинометарот/шалтаблата(како ќе му дое поише правилно) е портокалов со портокалова или бела стрелка не се сеќавам. Е сега прашањето ми е за да напрам комбинација бело со црвени стрелки само ледиците ги менувам позади тие што се T5 или има некоја фолија што ја прави сијаличката обична да дава портокалова боја на инструментите?

Отсутен Martin_GSM

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 890
Одг: LED Dashboard (сијалички шалтабла)
« Одговори #9 на: 16 Мај 2017, 00:32:11 am »
дифузерите што се за светлина имаат некоја боја на нив, ако ставиш бели пак ке свети портокалово(пробано на 405)

Отсутен stapmkd

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 765
Одг: LED Dashboard (сијалички шалтабла)
« Одговори #10 на: 16 Мај 2017, 11:09:41 am »
Ок, фала на совет :D