Автор Тема: Се за iPhone и останати i уреди.  (Прочитано 478757 пати)

Отсутен DejzY

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1004
Одг: Се за iPhone и останати i уреди.
« Одговори #2025 на: 27 Април 2015, 14:11:19 pm »
На Iphone 5S не можи да се остави отисок од прстот за после преку отисокот да се отклучува телефонот. Кога ќе се влези во тоа мени, вели да се вратиш назад и повторно пробај (на англиски ова ;D ). До што можи да е проблемот? Софтверски нешто или сензорот од дугмето не е во ред? Телефонот е апдејтиран на најнов софтвер и нема џеилбрејк ако тоа менува нешто.

Отсутен negoznam

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 532
Одг: Се за iPhone и останати i уреди.
« Одговори #2026 на: 27 Април 2015, 19:49:27 pm »
Доколку после апдејт настанал проблемов тогаш предложувам да се проба со ристор. Ако одеднаш прекинало могуче да е хардверот, имам читано дека металниот прстен/сензор знаел да зеза.

Отсутен Kikac

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2681
  • Шалабајзер
Одг: Се за iPhone и останати i уреди.
« Одговори #2027 на: 27 Април 2015, 20:37:56 pm »
типувам на сензорот...


мада незнам кој го користи тоа, од прва го уклучив пошто ми беше интересно, ако сака некој да прочепка(а у друштво имам таков :D) неможе да го отклучи, али ме изнервира, треба да биде сензорот чист за да функционира, на 2 наврати неќеше да го прочита фингерпринтот, дали сензорот беше прљав или прстот ми бил небањат незнам и од тогаш го исклучив тоа
No turbo, no fun :)

Отсутен DejzY

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1004
Одг: Се за iPhone и останати i уреди.
« Одговори #2028 на: 27 Април 2015, 20:46:18 pm »
Не знам дали е после апдејт оти сега го купи другаров и веќе беше апдејтиран. Ристор е направен и пак исто. Да не знаете колку пари е да се смени сензорот доколку е до него проблемот?
Колку ќе го користи не знам, но кога купуваме нешто сакаме се да функционира па затоа. Или пак да му плати помалку пари на тој што му го продаде.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20538
Одг: Се за iPhone и останати i уреди.
« Одговори #2029 на: 27 Април 2015, 21:13:54 pm »
типувам на сензорот...


мада незнам кој го користи тоа, од прва го уклучив пошто ми беше интересно, ако сака некој да прочепка(а у друштво имам таков :D) неможе да го отклучи, али ме изнервира, треба да биде сензорот чист за да функционира, на 2 наврати неќеше да го прочита фингерпринтот, дали сензорот беше прљав или прстот ми бил небањат незнам и од тогаш го исклучив тоа

Ја си го користам, супер работа е :)

Не знам дали е после апдејт оти сега го купи другаров и веќе беше апдејтиран. Ристор е направен и пак исто. Да не знаете колку пари е да се смени сензорот доколку е до него проблемот?
Колку ќе го користи не знам, но кога купуваме нешто сакаме се да функционира па затоа. Или пак да му плати помалку пари на тој што му го продаде.

Цената за најбанален сервис на било што од ајФон има тенденција да не е под 1500 денари. А ова пошто е сензорче, може дури и повеќе да биде. За жал, не би имал претстава колку навистина чини.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен TheForce

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 546
Одг: Се за iPhone и останати i уреди.
« Одговори #2030 на: 28 Април 2015, 09:35:23 am »
На 4s не ми функционира звукот повремено (сега почесто). Глас, ѕвонење си има, ама ако пуштам музика, клип нема звук и не покажува кога ги стискам копчињата за гласност. На headphones се  е ок.
Еоака :)

Отсутен DejzY

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1004
Одг: Се за iPhone и останати i уреди.
« Одговори #2031 на: 28 Април 2015, 13:06:23 pm »
Ова би требало да е проблем со контактот каде што влегуваат слушалките. Телефонот се однесува како слушалките да се цело време вклучени (без да го покажува тоа знакчето горе). Кај мене така ми правеше на самсунгов и после неколку пати ставање и вадење на слушалките се поправи.

Отсутен Tome-Colt

  • Близок до администрацијата
  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4624
  • Муфљуз
Одг: Се за iPhone и останати i уреди.
« Одговори #2032 на: 28 Април 2015, 13:16:25 pm »
Софтверски проблем, пробај да го ресетираш телефонот.
„Јас, Филип, кењам по форуми и не треба човек ништо да ми верува. Се што пишав за брзината на возење е куп гомна од коњ.“

Отсутен AUUU

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6884
Одг: Се за iPhone и останати i уреди.
« Одговори #2033 на: 28 Април 2015, 13:25:52 pm »
Дали ти работат копчињата за звук воопшто ?

Отсутен TheForce

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 546
Одг: Се за iPhone и останати i уреди.
« Одговори #2034 на: 28 Април 2015, 15:35:56 pm »
@dejzY палеше таа финта до пред некој месец, ама сега ништо.

@auu си работат копчињата и кога ќе ставам слушалки, ама кога не реагира за звучникот така ми покажува ко на сликата, нема цртки за volume

Отсутен AUUU

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6884
Одг: Се за iPhone и останати i уреди.
« Одговори #2035 на: 28 Април 2015, 16:25:00 pm »
Епа вероватно проблемот ти е до конекторот на слушалките, убаво си одговори сам дека до пред некое време функционирало.

Ти треба ова:



http://www.ebay.com/itm/Black-Earphone-Audio-Jack-Volume-Power-Flex-Cable-Replacement-For-iPhone-4S-NEW-/400825765161?pt=LH_DefaultDomain_2&hash=item5d5313cd29

Отсутен Kikac

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2681
  • Шалабајзер
Одг: Се за iPhone и останати i уреди.
« Одговори #2036 на: 08 Мај 2015, 06:48:13 am »



Сигурно сте ја играле порано, сега достапна и за Ејпл, би требало и за Андроид да ја има :)
No turbo, no fun :)

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20538
Одг: Се за iPhone и останати i уреди.
« Одговори #2037 на: 08 Мај 2015, 09:29:43 am »
Аххх "Ејпл" ...

Кој не ја пробал Boost 2 нека ја проба.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20538
Одг: Се за iPhone и останати i уреди.
« Одговори #2038 на: 02 Јуни 2015, 14:35:04 pm »
Дечки, како ги чистите дупчињата кај звучничето и џекчето за полнење на ајФон/ајПад?
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11685
  • Архитект
Одг: Се за iPhone и останати i уреди.
« Одговори #2039 на: 02 Јуни 2015, 14:55:31 pm »
Со четка за заби.

btw

iOS 9