Автор Тема: Спортски катализатор за Citroen C4 / ET3J4  (Прочитано 6788 пати)

Отсутен vlatko05

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 261
 • x16xel / AVY
Одг: Спортски катализатор за Citroen C4 / ET3J4
« Одговори #15 на: Декември 24, 2015, 18:05:14 pm »
Изваден катализаторот од Астра 1.6, ставена цевка и се осеќа дека е погласна доста колата. Ми кажа мајсторот ама не мислев дека ќе се осети нешто оти беше многу тивка дотогаш. Сега ми предлага проточен лонец со цевка внатре, тој ги правел и така ќе се пригушел звукот, но можи не колку со катализатор. 1500ден би ме коштало. Некое искуство со вакви проточни лонци да сподели некој?

Отсутен Lambda

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 79
Одг: Спортски катализатор за Citroen C4 / ET3J4
« Одговори #16 на: Декември 24, 2015, 21:14:19 pm »
Изваден катализаторот од Астра 1.6, ставена цевка и се осеќа дека е погласна доста колата. Ми кажа мајсторот ама не мислев дека ќе се осети нешто оти беше многу тивка дотогаш. Сега ми предлага проточен лонец со цевка внатре, тој ги правел и така ќе се пригушел звукот, но можи не колку со катализатор. 1500ден би ме коштало. Некое искуство со вакви проточни лонци да сподели некој?

Кај кој мајстор ги правеш овие зафати?

Отсутен vlatko05

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 261
 • x16xel / AVY
Одг: Спортски катализатор за Citroen C4 / ET3J4
« Одговори #17 на: Декември 25, 2015, 01:01:58 am »
Изваден катализаторот од Астра 1.6, ставена цевка и се осеќа дека е погласна доста колата. Ми кажа мајсторот ама не мислев дека ќе се осети нешто оти беше многу тивка дотогаш. Сега ми предлага проточен лонец со цевка внатре, тој ги правел и така ќе се пригушел звукот, но можи не колку со катализатор. 1500ден би ме коштало. Некое искуство со вакви проточни лонци да сподели некој?

Кај кој мајстор ги правеш овие зафати?
Барни во Битола.

Отсутен tomaso

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1088
Одг:
« Одговори #18 на: Декември 25, 2015, 01:30:05 am »
https://goo.gl/photos/9oCpVpxfd5ZSpqzv6

Брат му на Барни :)
The world holds two classes of men - intelligent men without religion, and religious men without intelligence.

Отсутен vlatko05

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 261
 • x16xel / AVY
Одг: Спортски катализатор за Citroen C4 / ET3J4
« Одговори #19 на: Јануари 10, 2016, 23:59:43 pm »
Само да кажам дека работата е супер завршена, колата е доста помирна со проточен среден лонец отколку со цевка, за во случај да сака да вади некој катализатор да има во предвид :)

Отсутен Lambda

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 79
Одг: Спортски катализатор за Citroen C4 / ET3J4
« Одговори #20 на: Јануари 11, 2016, 11:44:07 am »
Само да кажам дека работата е супер завршена, колата е доста помирна со проточен среден лонец отколку со цевка, за во случај да сака да вади некој катализатор да има во предвид :)
Како ти е со бучава? На автопат на 120 - 130? Подносливо? Гласно? Дали можеш да снимаш и да постираш видео?

Отсутен vlatko05

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 261
 • x16xel / AVY
Одг: Спортски катализатор за Citroen C4 / ET3J4
« Одговори #21 на: Јануари 11, 2016, 12:46:04 pm »
На автопат немам излезено од ко го напрајв, ама си има разлика од цевката до средниот лонец. Со цевката како да режеше звукот ко ке ја прицниш малку поќе, сега е сосем пристоен звукот, многу слично како со катализаторот.

Отсутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 14429
 • Цитрон Скара 1.4i
Одг: Спортски катализатор за Citroen C4 / ET3J4
« Одговори #22 на: Јануари 11, 2016, 13:57:57 pm »
А придобивка осети од бришење на катализатор од системот?

Отсутен LosiPatista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12153
 • Duh sa TDI-jom
Одг: Спортски катализатор за Citroen C4 / ET3J4
« Одговори #23 на: Јануари 11, 2016, 15:46:00 pm »
Реже, а?

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 38137
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Спортски катализатор за Citroen C4 / ET3J4
« Одговори #24 на: Јануари 11, 2016, 15:55:51 pm »
Порано викаа „ее катализаториве го утепаа звукот“, сеа „еее турбиниве го утепаа звукот“... Све тоа у канта! И турбо и катализатори!

PS забавата почнува од 1:30

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен vlatko05

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 261
 • x16xel / AVY
Одг: Спортски катализатор за Citroen C4 / ET3J4
« Одговори #25 на: Јануари 11, 2016, 16:57:27 pm »
Придобивка од вадење на катализаторот можеби, но минимално (ако мислиш за поубо да влечи колата). А со цевката како да режеше да, побучна беше колата.

Отсутен IvO

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1678
Одг: Спортски катализатор за Citroen C4 / ET3J4
« Одговори #26 на: Јануари 18, 2016, 02:42:50 am »
Дали ќе има некаква врска промената на катализатор со сигналите што ќе ги праќаат lambda сондите до ecu-то? Можно е лошо да се адаптира компјутерот и да почне да дава помалце гориво?

јас го извадив катализаторот на мојата ц4 и цело време свети chek и ја поремети потрошувачката на плин до 15л на 100км .. но со друга мапа се корегира потрошувачката ...