Автор Тема: Држачи на мотор  (Прочитано 20204 пати)

Отсутен bramovsk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3761
Одг: Држачи на мотор
« Одговори #30 на: 09 Март 2014, 08:05:31 am »
Ти фали уште и „и што репарираат и за колку пари“ и репарирањево ќе биде целосно детерминирано од НИШТО :)

Отсутен passanger

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 433
  • [O__o]===[][]===[o__O]
Одг: Држачи на мотор
« Одговори #31 на: 09 Март 2014, 08:23:49 am »
пред некое време сакав да мењам чаури на виљушки и ете Мите правел со демек пуна гума појачани цена 400 денари една.Еднаш отидов  немаше време , втор пат отидов на закажано и одговор дека не ги менувал тој па вртеше по мајстоти во околина ама пак тие тогаш зафатени и пак ништо, отидов и по трет пат релација драчево маџари и опа имаше готови ама намонтирани на виљушка со што добив понуда да ми ги даде двете виљушки по цена од 1200 една а кога ке си ги сменам да му ги однесам старите. Дали некој тука ме заебава јас дојдов по чаури што ги имаш огласено по сите страни за огласи а не да се шетам по 10 пати и на крај да ми се нуди нешто што не барам ( за едно тркало ,некој да ти продава цела кола) , затоа не фала си купив нови замислете 100 денари поскапи , 500 денари парче, се мачев цел ден ги сменив сам и така се заврши приказната
Сите шмркаат , никој не е настинат ?!

Отсутен Pistorij

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 985
  • ECU rejected...
Одг: Држачи на мотор
« Одговори #32 на: 09 Март 2014, 15:51:59 pm »
пред некое време сакав да мењам чаури на виљушки и ете Мите правел со демек пуна гума појачани цена 400 денари една.Еднаш отидов  немаше време , втор пат отидов на закажано и одговор дека не ги менувал тој па вртеше по мајстоти во околина ама пак тие тогаш зафатени и пак ништо, отидов и по трет пат релација драчево маџари и опа имаше готови ама намонтирани на виљушка со што добив понуда да ми ги даде двете виљушки по цена од 1200 една а кога ке си ги сменам да му ги однесам старите. Дали некој тука ме заебава јас дојдов по чаури што ги имаш огласено по сите страни за огласи а не да се шетам по 10 пати и на крај да ми се нуди нешто што не барам ( за едно тркало ,некој да ти продава цела кола) , затоа не фала си купив нови замислете 100 денари поскапи , 500 денари парче, се мачев цел ден ги сменив сам и така се заврши приказната

Мислам дека ради тој Мите јас почнав да си ја праам сам колата :)
купи си од продавница дел, алатот, дигалката искористи слободен ден за мерак.

Отсутен AllMightyMe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6947
Одг: Држачи на мотор
« Одговори #33 на: 09 Март 2014, 18:49:17 pm »
Од кога имам пишувано за тој Мите овде на форумот .....ценитеуште малку ќе му дојдат како нови. Најлошото е што нема поим како некои делови за суспензија функционираат, ама важно он најпаметен е ....

Отсутен passanger

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 433
  • [O__o]===[][]===[o__O]
Одг: Држачи на мотор
« Одговори #34 на: 09 Март 2014, 19:08:52 pm »
абе тоа еден куп огласи по нетов става '' замена на лице место'' к.. се тресе во ладна вода кога бев се утепа од јавување кај локални мајсторчиња околу него за да сменат две чаури а камо ли цел трап да го репарираш. тоа највеќе ме нервира за квалитет не знам како е ама кога нешто си пишал тоа треба и да го правиш а не да ебеш народ во здрав мозок
Сите шмркаат , никој не е настинат ?!

Отсутен ARMEX

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3617
Одг: Држачи на мотор
« Одговори #35 на: 09 Март 2014, 19:17:04 pm »
Тури му пепел на мајстори од тој тип, оди купи си проверен производ и замени го делот.
Инаку отворив темата да размениме искуства за типови, производители на држачи и слично. Купив оригинален заден(мондеото има преден, заден и страничен) првиот пат, цена 100евра, испадна на промена дека е од бензинец, ајде мајсторот нашол друг, немало оригинал(а наплатено 4-5000ден за делот) и после година дена пак омекна. Памет за другпат, менувај сите, не работи половично, поскапо чини.

Отсутен Kozanostra

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1904
  • Opel Astra 2.0 DI
Одг: Држачи на мотор
« Одговори #36 на: 09 Март 2014, 19:42:06 pm »
Значи вака  ;D оргинал пред сите други опции треба да ни е прв избор ама да е оргинал, е сега јас за ровер 214i од 94 год што го имав до скоро, порачав за заден трап чаури тие исти се како на хонда цивик зашто од тие години исти се шасиите и трапот како хонда,и ми донесоа од солун оргинал и да не кажам која цена, ги ставам не тераа 2 месеци многу мека гума и кога ги извадив скинати повторно,и на крај од легендата мите хаха си ги порачав и задниот трап коска не мрдна оти кај него како што знаете става тврда гума и трапот не се расштелува,е сега тие буфери на таа кола држат само да не оди трапот напред назат така да не зависи многу каква е гумата ......така да за тоа викам ако најдете оргинал зимајте ама ако не треба да се има резервни опции......

Отсутен newpain01

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 76
Одг: Држачи на мотор
« Одговори #37 на: 10 Март 2014, 09:12:31 am »
Јас откако сменив мењач, приметив дека колата ми џапа напред-назад кога возам со мала брзина и константен гас. Вчера едно "мајсторче" ми кажа дека можеби се држачите за мотор, ама он незнаел, да си го носам кај некој мајстор ми кажа. :D
Е сега штом овој Мите не го бива, ќе мора да се бара некој.

Отсутен passanger

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 433
  • [O__o]===[][]===[o__O]
Одг: Држачи на мотор
« Одговори #38 на: 10 Март 2014, 09:16:15 am »
козаностра не зборев за квалитетот на фамозниот мите зошто не знам каков е зборев за  услугата, според мене и да е најдобро и последно решение пак не би отишол  се поради услугата која ја добив
Сите шмркаат , никој не е настинат ?!

Отсутен Kozanostra

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1904
  • Opel Astra 2.0 DI
Одг: Држачи на мотор
« Одговори #39 на: 10 Март 2014, 14:06:26 pm »
Знам бе другар и јас морав да ги извадам па после да ги однесам кај него незнам зошто ти обеќал дека може да ти ги изваде кога не го бива за таа работа, кај него само со изваден држач или чаура се оди....

Отсутен Pistorij

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 985
  • ECU rejected...
Одг: Држачи на мотор
« Одговори #40 на: 10 Март 2014, 22:09:05 pm »
Знам бе другар и јас морав да ги извадам па после да ги однесам кај него незнам зошто ти обеќал дека може да ти ги изваде кога не го бива за таа работа, кај него само со изваден држач или чаура се оди....

Џабе ти е кога со гомно квалитет ги прави, којзнае каква гума лие. Не се заебавај купи си од продавница. Не сакаш да ме сватиш после 3 месеца за што ти зборам.

Отсутен Strujata85

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 249
Одг: Држачи на мотор
« Одговори #41 на: 23 Април 2014, 00:10:32 am »
Јас го сменив долниот а страничните ги појачав со полиуретански лепак и мака нема,камен е стегнат моторот







Влатко, во ред едниот држач го извади и го смени, а другите така на лице место ги залепи со POLIURETANSKI LEPAK или ? ПОзззззз
Живејте го животот, бидејќи има рок на траење . . .

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Држачи на мотор
« Одговори #42 на: 28 Април 2014, 01:11:34 am »
Јас го сменив долниот а страничните ги појачав со полиуретански лепак и мака нема,камен е стегнат моторот
Влатко, во ред едниот држач го извади и го смени, а другите така на лице место ги залепи со POLIURETANSKI LEPAK или ? ПОзззззз
НЕ не сите ги извадив убави исчистив и напунив со лепак,па фино лепо два дена се сушеа и после монтирав.

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5398
Одг: Држачи на мотор
« Одговори #43 на: 28 Април 2014, 01:31:22 am »
Jas koga menjav na puntoto goren drzac na motor vo prodavnica mi baraa 3100 denari a kaj mite bese 1600 mi vika dojdi kje smenime.Otidov vika nemam vreme sega izvadi go donesi mi go i kjeti go dadam noviot za 1500..Go gledam vikam aj okej kjese vidime..Se javiv vo champion kaj univerzalna deckoto vika cim si pazarel kaj nas eve popust 2700 mi go donese doma na vrata samo pari mu daov i drugiot den so drugarmi go montiravme.
Mite ima okej ceni kvalitet neznam ali za rabota i promena jok nego biva

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16005
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Држачи на мотор
« Одговори #44 на: 28 Април 2014, 01:59:00 am »
Jas koga menjav na puntoto goren drzac na motor vo prodavnica mi baraa 3100 denari a kaj mite bese 1600 mi vika dojdi kje smenime.Otidov vika nemam vreme sega izvadi go donesi mi go i kjeti go dadam noviot za 1500..Go gledam vikam aj okej kjese vidime..Se javiv vo champion kaj univerzalna deckoto vika cim si pazarel kaj nas eve popust 2700 mi go donese doma na vrata samo pari mu daov i drugiot den so drugarmi go montiravme.
Mite ima okej ceni kvalitet neznam ali za rabota i promena jok nego biva

шампион кај универзална е уствари буба комерц. и во ново лисиче имаат продавница.

застапници се за група производи на шампион.. колку што ме држи сеќавање:

-свекици
-кабли
-брисачи
-каиши

не дека само со ова работат, ама ова го увезуваат лично...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време