Автор Тема: Држачи на мотор  (Прочитано 20209 пати)

Отсутен bramovsk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3761
Одг: Држачи на мотор
« Одговори #15 на: 05 Март 2014, 12:16:36 pm »
Помисли убаво, нека ти текне :) Ако ништо друго која локална продавница:)

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Држачи на мотор
« Одговори #16 на: 05 Март 2014, 12:26:12 pm »
Terostat 8590 производ на TEROSON/HENKEL го земав од дуќанчето карши порта влае во хром,во близина на тутунска банка.



Отсутен Kozanostra

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1904
  • Opel Astra 2.0 DI
Одг: Држачи на мотор
« Одговори #17 на: 05 Март 2014, 15:17:13 pm »
Јас го сменив долниот а страничните ги појачав со полиуретански лепак и мака нема,камен е стегнат моторот

Каков е тој полиуретански лепак? Јас оној "Бизон" лепак го ставив на еден постар држач, камен тврд стана држачот после 2-3 дена. На стариот му се добри и вака, одамна не го возам фордот или пак екстремно ретко.
Мите легендарниот, едно чудо репарира за ефтина цена и ултра шкарт квалитет. Веројатно е добар ако сакаш да ја продаваш колата.
За Опел ако нема делови по пристапна цена, не знам за кого има.
Да забележав дека овој Мите што го викаме става потврда гума од оргиналот и повеќе се пренесува вибрација на шасијата,ама далеко е по добар отколку да го завариш плус  таму кај што го штрафиш држачот на шасијата јас таму ставив додатно  гума од внатрешна како некоја шајмна помеѓу држачот и шасијата и да ти кажам испадна многу добро се намалија додатно вибрациите......ја возев така колата 4 години и сега дури ја продадов што знам што да кажам јас сум за оргинал да се најде али у краен случај оваа опција пак би ја употребил........

Отсутен vectra 2.0dti 2001van

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 37
Одг: Држачи на мотор
« Одговори #18 на: 06 Март 2014, 16:19:18 pm »
Kolega Kozanostra,
dali se sekavas na kontakt telefon od deckoto od Skopje
Mite mislam se vikase sto ti go oprail drzacot namotorot.
Kaj mene na Vectrata drzacot od kaj sofersajbnata e razbien i strasno drma motorot i
duri predniot del na motorot se kreva dosta nagore pri turiranje.

Отсутен Fishek

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 15
Одг: Држачи на мотор
« Одговори #19 на: 06 Март 2014, 18:04:15 pm »
ако не ви смета еве број 070427545. :D

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5711
  • Почесен кинез.
Одг: Држачи на мотор
« Одговори #20 на: 06 Март 2014, 18:18:43 pm »
Ова со полиуретановото лепило е јако. За чаури и за се.. Спасува многу пари. Уште да начекам гратис репрезентација од увозникот и се ќе е во ред.

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Држачи на мотор
« Одговори #21 на: 06 Март 2014, 18:21:38 pm »
Меко е за чаури,го има пробано и мрки и смич од форумов,за држачи е мајка,наместо да плаќаш јака сума за уложак од повер флекс или некој сличен.

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5711
  • Почесен кинез.
Одг: Држачи на мотор
« Одговори #22 на: 06 Март 2014, 18:23:25 pm »
Меко е за чаури,го има пробано и мрки и смич од форумов,за држачи е мајка,наместо да плаќаш јака сума за уложак од повер флекс или некој сличен.

A бе од оригинал држач поарно немат ама паре су скупе.

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9217
Одг: Држачи на мотор
« Одговори #23 на: 06 Март 2014, 20:45:51 pm »
Меко е за чаури,го има пробано и мрки и смич од форумов,за држачи е мајка,наместо да плаќаш јака сума за уложак од повер флекс или некој сличен.

кај мене уште не тестирано,ама ако издржи таму можеш комотно калемка кола со силиконот да правиш :D

Отсутен Kozanostra

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1904
  • Opel Astra 2.0 DI
Одг: Држачи на мотор
« Одговори #24 на: 06 Март 2014, 22:27:00 pm »
Kolega Kozanostra,
dali se sekavas na kontakt telefon od deckoto od Skopje
Mite mislam se vikase sto ti go oprail drzacot namotorot.
Kaj mene na Vectrata drzacot od kaj sofersajbnata e razbien i strasno drma motorot i
duri predniot del na motorot se kreva dosta nagore pri turiranje.
Да тој е бројот што го пишал фишек погоре 070427545 инаку и еве линк го има на огласи нон стоп http://www.reklama5.mk/Details.aspx?ad=997697

Отсутен Pistorij

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 985
  • ECU rejected...
Одг: Држачи на мотор
« Одговори #25 на: 08 Март 2014, 16:19:11 pm »
Само да изразам лично искуство со тие репарирања на Мите.
Отидов да ми стави нови буфери, проверувајќи забележа дека и држачот на моторот треба да ми се менува. Му реков среди се што треба и што мислиш у кеш ти плаќам. После 5 саата отидов да си ја земам колата и му искеширав 4000ки. Ми рече дека ми ставил нов држач - неможеше да го најде стариот мој да ми го покаже, и ми ги даде старите буфери (јастуци) од над амортизерите без лагери.
после 5 месеци отидов на сервис за рено во Влае за средување на предницата.
Се што ми наброја беа и следните делови што ми ги смени Мите и ми рекоа дека ми ставил репарирани (кои траеа 5 месеци)

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9217
Одг: Држачи на мотор
« Одговори #26 на: 08 Март 2014, 16:59:29 pm »
колку пари толку музика

Отсутен Pistorij

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 985
  • ECU rejected...
Одг: Држачи на мотор
« Одговори #27 на: 08 Март 2014, 17:27:44 pm »
колку пари толку музика

така е.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43343
  • Il Moderatore
Одг: Држачи на мотор
« Одговори #28 на: 08 Март 2014, 17:52:14 pm »
Репарирање = џабе фрлени пари. Тој збор не сакам да го чујам во македонски услови на работа. Кај нас репарирање значи „прикрпување“, а не „доведување во фабричка состојба“.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5711
  • Почесен кинез.
Одг: Држачи на мотор
« Одговори #29 на: 08 Март 2014, 23:11:34 pm »
Репарирање = џабе фрлени пари. Тој збор не сакам да го чујам во македонски услови на работа. Кај нас репарирање значи „прикрпување“, а не „доведување во фабричка состојба“.

Зависи како репарираат и кој репарира и за кого.