Автор Тема: Honda Civic 1.4is  (Прочитано 51321 пати)

Отсутен Nukeproof

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 78
Одг:
« Одговори #30 на: 09 Ноември 2015, 18:47:22 pm »
Еден сoвет... Не те рaзбрaв убo дaли ќе ги бoедисвaш oвие бaндaжи или ќе земвaш други... Акo ги бoедисвaш немoј светлa нијaнсa... Ќе гo зaпустиш и изгледoт нa кoлaтa и бaндaшите :)

Сепaк, се е прaшaње нa вкус.

Отсутен AlenSK

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 641
  • Honda - The Power of Dreams.
Одг: Honda Civic 1.4is
« Одговори #31 на: 09 Ноември 2015, 18:49:51 pm »
Ek4-во е первезија, а и бајаги добор оди има доста видеа како тепа VR6ки :D

Отсутен tomaso

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1978
Одг: Одг:
« Одговори #32 на: 09 Ноември 2015, 22:40:41 pm »
Еден сoвет... Не те рaзбрaв убo дaли ќе ги бoедисвaш oвие бaндaжи или ќе земвaш други... Акo ги бoедисвaш немoј светлa нијaнсa... Ќе гo зaпустиш и изгледoт нa кoлaтa и бaндaшите :)

Сепaк, се е прaшaње нa вкус.
Имам некоја идеја за фарбање на петократа само во темна нијанса на purple :) само...сакам да пробам со plasti dip ама не знам како ќе испадне.Во секој случај венците ќе се средат ќе се исполираат убаво а можеби и ќе се прснат со спреј некој во нијанса блиска до оргиналната.Така да не знам точно што ќе биде, не сум одлучил сеуште.

Отсутен tomaso

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1978
Одг: Одг: Honda Civic 1.4is
« Одговори #33 на: 09 Ноември 2015, 22:42:50 pm »
Ek4-во е первезија, а и бајаги добор оди има доста видеа како тепа VR6ки :D
Па брзичко е, не е лошо ич :)
Чепнато е малку под хауба, а и моменталниот сопственик не штеди баш за него па  ќе биде побрзо наскоро.

Отсутен Rakun4e

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9208
  • Аstra la vista baby !
Одг: Honda Civic 1.4is
« Одговори #34 на: 09 Ноември 2015, 23:34:32 pm »
Еве едни што ги средувавме со Мартин.



Отсутен tomaso

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1978
Одг:
« Одговори #35 на: 09 Ноември 2015, 23:39:58 pm »
Убаво изгледаат.
Со plasti dip имате пробано?
Да знам да не си играм играчки па да ги тријам после цела зима :)

Отсутен martin_bt

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2515
  • Дете Битолчанче
Одг: Honda Civic 1.4is
« Одговори #36 на: 09 Ноември 2015, 23:44:40 pm »
Да си купиш боја и да ги средиш профи ти е најпаметно. Не си играј курташак, само ке си отвориш џабе работа. Од искуство ова. :D
Што вредат коњските сили ако зад воланот седи магаре ... ? ;D


Отсутен tomaso

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1978
Одг: Одг: Honda Civic 1.4is
« Одговори #37 на: 10 Ноември 2015, 00:13:39 am »
Да си купиш боја и да ги средиш профи ти е најпаметно. Не си играј курташак, само ке си отвориш џабе работа. Од искуство ова. :D
Е ова ми требаше муабет од паталец.
Ќе ги полирам венците само тогаш.Петокраката е најверојатно со оргиналната боја сеуште а и не е оштетена.Затоа и сакав да пробам со plasti dip само.... кај нас кузнеј шо ѓубре кинеско ќе ми понудат.Ќе си дам кафе утре ќе кажиш некој совет плус :)

Отсутен Nukeproof

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 78
Одг: Honda Civic 1.4is
« Одговори #38 на: 10 Ноември 2015, 06:58:11 am »
Ќе бидaт убaви aкo ги нaпрaјш темнo лилaви....

Сaмo немoј кo тaјa Хoндaтa oд БТ штo е сo зелени бaндaши (претпoстaвувaм знaјш зa кoгo ти збoрувaм, пoштo oдите вo истa перaлнa)

Отсутен tomaso

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1978
Одг: Honda Civic 1.4is
« Одговори #39 на: 21 Ноември 2015, 01:40:47 am »
Update:
Променети горни висечи јабучици vector.Набавени за назад буфер гуми, тие на пролет ќе се менуваат зафатот си барал вадење на трапот, а и не се во многу лоша сосотојба левата гумица напукната е малку.
Имав проблеми со термостатот бавно загреваше најверојатно заглавен беше на отворено.

Променет е сега се си е во ред, како што треба две-три минути му треба да постиге работна температура и да си ја задржи температурата.Парното си загрева брзо а и најверојатно потрошувачката ќе се намали малку.
Поминати 1578км без никакви дефекти.30-40% на отворено возена.
Потрошувачка околу 6-7 овторено а за низ град не знам точно немам мерено од капаче до капаче а несакам да ја возам ниту на резерва ниту да ми угасни.Мислам дека под 9 би била по некоја проценка.Возена скопје-велес на автопат со 4 магариња 180 :) Не измерив забарзување и меѓузабарзување ама солидно е за 19годишна со 90коњи.

Купено ма старо и радио Kenwood поврзано на фабричките звучници.Не е ништо посебно звукот ама ќе брка работа сега-засега.Бојата на осветлување црвена да одговара.



Наредни планови...
Средување на бадажите за на пролет, па спуштање, затемнување, фарбање на кровот и хаубата и средување на полумесеците.Како и промена на буферите и на предницата остануваат уште долните јабучици кои нема потрба сега-засега, ама ќе ги сменам да си биде комплетно смената.

Јас задоволен и среќен хондаш.
Не погрешив со изборот а и желба ми беше голема :)

Отсутен Anton

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 825
Одг: Honda Civic 1.4is
« Одговори #40 на: 22 Ноември 2015, 21:52:09 pm »
A kako zavrsi so crveno osvetluvanje na kilometrazata i ventilacijata?
Inace tocno i mojata termostatot bese zaglaven i zadnite buferi/ cauri mi sr za menuvanje.
+ manzetni na letva smeniv ja
Jay Leno: Racecar driving is like sex. All men think they are good at it but...

Отсутен tomaso

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1978
Одг: Одг: Honda Civic 1.4is
« Одговори #41 на: 22 Ноември 2015, 22:44:37 pm »
A kako zavrsi so crveno osvetluvanje na kilometrazata i ventilacijata?
Inace tocno i mojata termostatot bese zaglaven i zadnite buferi/ cauri mi sr za menuvanje.
+ manzetni na letva smeniv ja
Така си беше од кога ја зедов, фабрички најверојатно.И не е црвено баш, не се гледа убаво на сликата.Радиото е со црвено позадинско осветлување а другото е некоја нијанса на портокалово блиску до црвено.

Отсутен tomaso

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1978
Одг: Honda Civic 1.4is
« Одговори #42 на: 12 Декември 2015, 21:01:44 pm »


Морав ова да го решам, не ми се гледаше ваква колата.На ништо не личеше.wheel gap колку да сакаш, не чевла туку штикла 15ка собираше :)





За нискиот изглед се погрижија h&r sports springs 30/35.Изгледа претерано добро, се држи во кривини,лепи за патот подобрена управливост, дирекно управување и тоа со зимскиот сет на гуми.Јас сум презадоволен од тоа како испадна.

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9217
Одг: Honda Civic 1.4is
« Одговори #43 на: 12 Декември 2015, 21:05:00 pm »
Пoзaди кo пoспуштенa дa е?

Отсутен tomaso

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1978
Одг: Honda Civic 1.4is
« Одговори #44 на: 12 Декември 2015, 21:09:26 pm »
Срце јуначко не издржа....морав да пробам како ќе изгледа со бандашите.Се снајдов за гуми од другарче зедов.









Предните се 195/50/15 а назад 195/55/15.Изгледаат добро на кола бандашите, само е ептен по крута сега со нископрофилна гума.Ќе треба да се навикнам.

Ќе имам занимација за утре од сабајле, ќе ги средвам челичните бандаши, да ги истружам и исфарбам мат црни.