Автор Тема: Проект: CarPC за Opel Corsa D  (Прочитано 32122 пати)

Отсутен cuoresportivo159

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4197
Одг: Проект: CarPC за Opel Corsa D
« Одговори #15 на: 04 Октомври 2015, 19:12:58 pm »
Браво за знаењето, меракот и педантноста.
Alfa Romeo 166 is one of only three cars that have "that special thing" !!! 
-J.Clarkson

Отсутен DimitarMK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1884
Одг: Проект: CarPC за Opel Corsa D
« Одговори #16 на: 04 Октомври 2015, 19:59:29 pm »
Предната маска со дугмиња ја завршив, остана уште средниот потенциометар (ротационен енкодер е, но за полесно да разберете) бидејќи за него треба посебна електроника, на притискање да се уклучува радиото и CarPC-то, а на вртење да се подесува гласноста во XBMC.

Дугмињата веќе ги испрограмирав во XBMC, фунционира одлично, ептен ми прави мерак. Идеата е нели во возење да не чепкам на екранот, нема поента во тоа. Жиците убаво ги подредив, ги отстранив вишокот од контролерот кој не се користат, ги залемив една по една, па неколку слоеви heatshrink. Задоволен сум како испадна.





Отсутен koce1102

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1483
Одг: Проект: CarPC за Opel Corsa D
« Одговори #17 на: 05 Октомври 2015, 09:52:21 am »

BRAVO

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33882
  • Таков е животот... јебига
Одг: Проект: CarPC за Opel Corsa D
« Одговори #18 на: 05 Октомври 2015, 11:29:59 am »

Отсутен M.Meskov

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 383
Одг: Проект: CarPC за Opel Corsa D
« Одговори #19 на: 05 Октомври 2015, 14:21:17 pm »
Auu so zboruis, voa sum go gledal samo na televizija  ::))

Bravo bravo

A od kade ja kupi plastikata za ekranot?
« Последно менување: 06 Октомври 2015, 07:59:19 am M.Meskov »

Отсутен DimitarMK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1884
Одг: Проект: CarPC за Opel Corsa D
« Одговори #20 на: 06 Октомври 2015, 15:56:56 pm »
Две пластики се, таа за екранот и таа што продолжува од екранот наназад. За Astra H е само една пластика. Ги нарачав во Олимпија Моторс по part number, стигнаа за 1 недела. За двете платив вкупно 1800 денари. Цената е скоро иста со онаа што би ги нарачал по eBay и сл.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Проект: CarPC за Opel Corsa D
« Одговори #21 на: 06 Октомври 2015, 16:07:08 pm »

Постоечкото радио CD30 ќе се искористи само како појачало, додека сите функции како FM/AM, CD од радиото ќе бидат исклучени. FM приемник како што кажав погоре, ќе има на компјутерчето, и ќе се контролира преку XBMC-то.


Нема да ти биде поедноставно да земеш нешто вакво да интегрираш за појачало отколку да го „касапиш“ фабричкото?

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен DimitarMK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1884
Одг: Проект: CarPC за Opel Corsa D
« Одговори #22 на: 06 Октомври 2015, 16:17:17 pm »
Па во план беше понатака да направам друго излезно појачало, сега за сега ќе го искористам фабричкото. Ова баш и нема некоја поента, скоро исто е по спецификации како и фабричкото, нема ни разлика во звук да се примети.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Проект: CarPC за Opel Corsa D
« Одговори #23 на: 06 Октомври 2015, 16:28:32 pm »
TDA7850 го бутаат насекаде. Мислев за поедноставна изведба, готов елемент со влезови и конектори за напојување, + лесна контрола на power/stand-by од raspberry-то..

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен DimitarMK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1884
Одг: Проект: CarPC за Opel Corsa D
« Одговори #24 на: 06 Ноември 2015, 16:37:47 pm »
Немам одамна нешто постирано, моментално возам прототип верзија каде што секојдневно ги воочувам недостастоците и смислувам решенија како да ги оправам. Го ставив екранот, меѓутоа тачот сеуште го немам конфигурирано. Има еден проблем со звукот кој страшно ме нервира, се слуша шуштење во позадина на секоја песна, веројатно тоа ќе се реши со USB звучна картичка. 

Набрзинка на перфорирана плочка ја направив електрониката која има 2 step-down switching регулатори за 5V, 2 релиња и микроконтролер за контролирање на уклучувањето/гасењето на Raspberry-то.


Имам една идеа, да ја извадам оргиналната плочка од радиото и да направам моја, која ќе ги има сите потребни компоненти на неа, како регулатори на напон, микроконтролер, излезно појачало и сл. Идеата ми е со помош на пријател електроничар да нацртаме плочка и да ми ја испечатат со сите тертипи како soldermask и сл.

До поискусните во car-audio: Какво излезно појачало препорачувате? Би било  пожелно да е некое од овие интегрираниве TDA поради едноставната конструкција. Јас сум задоволен и од ова фабричково кое го имам, па може истото да го искористам.

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6091
  • 69
Одг: Проект: CarPC за Opel Corsa D
« Одговори #25 на: 06 Ноември 2015, 21:45:22 pm »
Па ако си задоволен искористи го фабричкото.
Инаку веројатно шумот ти е или од аудиото на расберито или од некој неширмуван кабел?
За излезни појачала има многу варијанти.
Предлогот од Симо е одличен.

Околу печатењето на плочката. Треба да знаеш дека можеш многу да изгубиш на квалитет на звук. Би ти препорачал да оставиш се од фабричката плочка, а да направиш дополнителна ако ти треба. Квалитетни ширмувани кабли за сигналите за да го избегнеш шумот.
За ваков проект треба многу експериментирање, желба, време и знаење.
Со оглед на тоа дека се имаш, :) со среќа во проектот.
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен DimitarMK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1884
Одг: Проект: CarPC за Opel Corsa D
« Одговори #26 на: 06 Ноември 2015, 23:42:45 pm »
Пробав со различни телефони наместо Raspberry-то и нема никаков шум. Не е ни до напојувањето, тестирано и со батерија - ист резултат. Аудио сигналот галвански го изолирав со трансформатори, доста од шумот се намали меѓутоа сеуште е таму.

Тоа што треба да го содржи плочката е: Излезно појачало, свичер за влез помеѓу Raspberry/AUX, контрола на гласност преку ротациски енкодер - MAX5400 би завршил работа, микроконтролер за контрола на сето ова, и плус некои ситници. Да се одлучам кои компоненти би ги искористил, па ќе направам една шема за почеток.

Благодарам на советите - многу ми значат. :)

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33882
  • Таков е животот... јебига
Одг: Проект: CarPC за Opel Corsa D
« Одговори #27 на: 07 Ноември 2015, 12:30:05 pm »
Благодариме за твоите идеи, многу ни значат.

Предлог до администрацијата никнејмот на DimitarMK да се промени во Maestro DimitarMK

Отсутен negoznam

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 532
Одг: Проект: CarPC за Opel Corsa D
« Одговори #28 на: 07 Ноември 2015, 23:15:58 pm »
Што поточно користеше за изолација на аудиото? Може да пробаме со филтер(во Dog Security) да видиш дали ќе има разлика. Таман и да го ѕирнам во живо проектчево ;)

Отсутен DimitarMK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1884
Одг: Проект: CarPC за Opel Corsa D
« Одговори #29 на: 07 Ноември 2015, 23:30:38 pm »
Ти благодарам на пофалбите Џонтра.  ;)

@negoznam, користам нешто слично на ова


Инаку, го пробав Raspberry-то и надвор од кола, на hifi појачало со различни напојувања, пак го има истиот проблем на 3.5mm излезот, решение е HDMI to VGA конвертер со излез за аудио (HDMI to HDMI со аудио е многу поскапо) или USB звучна картичка. Постои и звучна картичка за Raspberry-то, HiFiberry, но не планирам дадам 40 долари за тоа.