Автор Тема: Проект: CarPC за Opel Corsa D  (Прочитано 32118 пати)

Отсутен DimitarMK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1884
Проект: CarPC за Opel Corsa D
« на: 03 Октомври 2015, 16:03:25 pm »
Да го преставам мојот нов проект, CarPC за мојата кола, Opel Corsa D.  :)

Нешто што најмногу ме нервираше во колата беше основото радио - CD30 кое нудеше само FM/AM и CD, без MP3. Успеав да направам AUX, но поврзување телефон на секое влегување во кола и пребарување низ песни со телефонот во раце ми беше глупо решение. Освен тоа воопшто не ми се допаѓа тоа малото жолто екранче кое покажува само станици, саат и надворешна температура. Афтермаркет решенијата и не се толку лоши, меѓутоа се доста скапи.


Таблет не е лошо решение, меѓутоа исто така интегирањето со постоечките команди од радиото и командите на волан е проблем. Поради тоа, се решив на едно често користено решение во последно време за во кола - Raspberry Pi со инсталиран XBMC (Kodi) и 7" екран на допир.



Еве го ентериерот сега, само со променет волан, односно ставен кожен со команди.


Веднаш приметлива разлика на колата ќе биде дисплејот на централната конзола, вграден во оригиналните држачи за CID екран кој се нуди во повисоко опремените модели на Corsa D. Отворот за екран е околу 6.5" во дијагонала, не планирам да ја сечам пластиката за да не ја уништам, туку софтверски ќе ја намалам резолуцијата за да дојде идентична со отворот за екран на пластиката.

Еве како изгледа отворот, сликан од повеќе агли.


Мал teaser, внатре ставен екранот од таблетот што го имам, чисто за проба.


Некои од функциите кои планирам да ги вградам на Raspberry-то се:

-Bluetooth - за повици и пуштање музика од телефон преку bluetooth
-WiFi - за поврзување на интернет (tethering од телефон)
-RF предавател - за отварање на гаражната врата преку Raspberry-то
-FM приемник - за слушање на FM радио станици
-CANbus приемник - за поврзување на командите на волан да работат со Raspberry-то, односно -XBMC (Kodi), примање информации од возилото како моментална потрошувачка итн
-Интегрирање на постоечките копчиња од радиото со Raspberry-то, односно за контрола на гласност, бирање на опции низ менито, менување на песна, односно најважните команди за контрола на XBMC

Постоечкото радио CD30 ќе се искористи само како појачало, додека сите функции како FM/AM, CD од радиото ќе бидат исклучени. FM приемник како што кажав погоре, ќе има на компјутерчето, и ќе се контролира преку XBMC-то.

Веќе започнав со поврзување на копчињата од радиото да работат со CarPC-то. За ова решение, постојат неколку опции. Raspberry-то има GPIO пинови кои може да се искористат за читање на статус на копчиња и притоа со програма да се користат за промена на некоја опција во XBMC. Бидејќи јас имам околу 20 копчиња, ќе зафатам доста пинови кои сакам да ми се слободни за другите модули.

Мене ми текна на нешто сосема друго - контролер од USB тастатура. Тастатурите имаат две пластифицирани плочи со електронски водови и неколку пинови. Различна комбинација на 2 пинови споени заедно дава одредена бројка/буква итн.
Со расклопување на тастатурата, започна напорниот процес на откривање кој карактер се добива со спојување на 2 пинови. Мултиметар со мерач за континуитет е одлична алатка за откривање на контактите. Тастатурата поврзана, отворен text editor и следење на карактерите кои се запишуваат, и запишување на комбинациите на лист.  :)

На сите пинови залемив по една жичка, потоа по истиот редослед ги наместив на protoboard за полесно поврзување. Потоа, едно по едно ги откривав копчињата на радиото и нивните комбинации. Сигурен сум дека со додатна електроника која ќе ги "чита" копчињата на ист начин како што се поврзани во радиото е далеку подобро решение, меѓутоа немам којзнае колкаво искуство со електроника, па затоа се решив на овој начин, односно директно поврзување на жички на плочата со копчиња.


Намерно пуштав подолги жици, за сите да се истестираат и да се направат комбинациите на protoboard, па потоа да се поврзат и да се скратат и средат убаво.

Еве уште некоја слика од работната атмосфера во моето катче прилагодено за вакви проектчиња.



Сега за сега, толку, сеуште чекам да пристигне екранот и додатните делови, па да продолжам со реализација на проектот. :)


Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17267
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Проект: CarPC за Opel Corsa D
« Одговори #1 на: 03 Октомври 2015, 17:26:12 pm »
Ти си луд ;D и секоја ти чест за храброста и знаењето! БРАВО!

Отсутен Kikac

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2681
  • Шалабајзер
Одг: Проект: CarPC за Opel Corsa D
« Одговори #2 на: 03 Октомври 2015, 18:03:17 pm »
Машала апаратура и знаење, со среќа слушање музиче сеа... 

Едно прашање иам само: како го набута екранчето, не е кнап отворот ? :)
No turbo, no fun :)

Отсутен KaZaN

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3811
  • Шуруп Мајстор
    • Шуруп Мајстор
Одг:
« Одговори #3 на: 03 Октомври 2015, 18:19:53 pm »
Па, па, па... Секоја чест, само напред! :)

Отсутен МулевР

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1343
  • Велешанче
Одг: Проект: CarPC за Opel Corsa D
« Одговори #4 на: 03 Октомври 2015, 18:31:41 pm »
Одлично :) Колку пари чини апаратчево и од каде го купи ?
Project car: Opel Kadett C
Daily 1: Opel Corsa E
Daily 2: Yugo Koral 1.1i

Отсутен Prof. Greenthumb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3963
  • MadaFunker
Одг: Проект: CarPC за Opel Corsa D
« Одговори #5 на: 03 Октомври 2015, 18:37:12 pm »
БРАВО!
New blood of old school

Присутен Dodo

  • Бемвекријачко Пе*ерче
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2746
Одг: Проект: CarPC за Opel Corsa D
« Одговори #6 на: 03 Октомври 2015, 19:23:14 pm »
Ти си брате ненормален, а тоа се поштуе! Бра-во!!!

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6091
  • 69
Одг: Проект: CarPC за Opel Corsa D
« Одговори #7 на: 03 Октомври 2015, 19:36:56 pm »
Само напред со проектот.
Ме интересира крајниот исход. :)
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6643
Одг:
« Одговори #8 на: 03 Октомври 2015, 19:41:18 pm »
Респект за тебе!

Отсутен x01

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 729
Одг: Проект: CarPC за Opel Corsa D
« Одговори #9 на: 03 Октомври 2015, 20:27:10 pm »
Одсекогаш сум сакал такво нешто за во кола и следам таков форум во кој се прават такви ствари CarPc или carputer.Браво и од каде ке го набавиш екранот икоја цена бидејки лилипут екраните кој ги користат баш во овие проекти се доста скапи.

Отсутен DimitarMK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1884
Одг: Проект: CarPC за Opel Corsa D
« Одговори #10 на: 03 Октомври 2015, 21:44:19 pm »
Ви благодарам на сите за пофалбите, се надевам дека на крај ќе испадне интересен проект.

@Kikac, екранот од таблетот го собра со изваден тач панел. Тоа беше само за проба, од мерак да видам како би изгледало :). Тој што го нарачав ја нема онаа црна рамка и ќе го собере без проблем, само ќе треба да направам држач за да стои прицврстен.

@МулевР, доколку ме прашуваш за Raspberry Pi-то, го зедов од eBay за 2150 ден. со се shipping. Стигна за точно една недела, доколку си заинтересиран ќе ти пратам линк од продавачот. Во Loging Electronics цената мислам дека беше 3450 денари. Не се исплати воопшто со оглед на тоа со разликата од 1350 денари ќе си купиш додатни компоненти како WiFi, Bluetooth, SD картица...

@x01, екранот го нарачав од AliExpress. Сакав да нарачам 7 инчен со 1024x600 резолуција, но беше околу 4500 денари и имаше голема рамка, тешко дека ќе го собереше. Бидејќи разликата не е којзнае колкава, а ми требаат и додатни компоненти, морав да направам компромис со екран со резолуција 800x480 кој беше околу 2000 денари, посебен е LCD панелот, посебен е контролерот со HDMI, VGA и AV влезови. Тач-панелот е на USB и се калибрира во оперативниот систем.

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13469
Одг: Проект: CarPC за Opel Corsa D
« Одговори #11 на: 03 Октомври 2015, 21:53:44 pm »
This is sooooooooooo f cool!

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Проект: CarPC за Opel Corsa D
« Одговори #12 на: 03 Октомври 2015, 21:56:28 pm »
Одличен проект, одличен! Се надевам дека ќе видиме доста детаљи од асемблирањето и финалниот проект.

Мој предлог, поврзи го и OBD конекторот преку ELM USB кабел, ќе добиеш и „борд компјутер“ каков што не се наоѓа по колите :)


Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен darko mk5

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3603
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,7477.0.html
Одг: Проект: CarPC за Opel Corsa D
« Одговори #13 на: 03 Октомври 2015, 23:39:41 pm »
Braos druze. PReeska go praevme muabetov so drugar koj pocna eden otkacen proekt i se misli dali da nabuta tablet za istive stvari so gi prais ti. Dali bi se nafatil voopsto da go prais ovoj zafat za drug coek?

i ako nekad resam da butam kaj mene vakvo nesto kje go jades :D

samo napred edvaj cekam da vidam kako funckionira ova :)

______________________________________
Code: MK1 Project: http://forum.carclub.mk/index.php/topic,10578.0.html

Отсутен BazeMK

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 29
Одг: Проект: CarPC за Opel Corsa D
« Одговори #14 на: 04 Октомври 2015, 13:40:34 pm »
Супер, браво!!! Само напред! Ќе те контактирам да ми направиш и кај мене во кола за пари  ;)