Автор Тема: Брисачи  (Прочитано 313445 пати)

Отсутен Allexxander

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5833
Одг: Брисачи
« Одговори #1170 на: 24 Септември 2016, 17:44:58 pm »
Не мислам на тоа, гумицата е секако на средина точно и ќе си брише, мислев од дизајнерски аспект, симетрија. Аутоматски ако Флет бришачот е дизајниран за таква кола, ти за да го ставиш кај тебе ќе треба да го свртиш бидејќи куките се на обратна страна. И ќе го наместиш.

Но

Загледај горе на помаранџестата кола, по долната линија на бришачот од страна на хаубата површината е поширока, од страна на шофершајбна е потесно бидејќи забецот од маскирното капаче паѓа на таа страна а не на средина и влегува  перката. Збориме конкретно за тој модел од сликата. Кај овие секогаш поширокиот дел е правилно да е према хауба.

Ако тие бришачи ги ставиш на плавата кола подоле ќе треба да ги свртиш и поширокиот дел ќе дојде од страна на шофершајбната. Ме сфаќаш и глупо личи. :)

И обратно ако се дизајнирани за плавата за десен волан а ги ставиш на помаранџестата.

И како пример човеков со плавата има ставено бришачи за лев волан, баш тоа што зборам, широкиот дел му е према него. Пицајзла  ;D
« Последно менување: 24 Септември 2016, 17:50:27 pm Allexxander »

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Брисачи
« Одговори #1171 на: 24 Септември 2016, 17:56:15 pm »
Исто така има и во аеродинамиката на бришачите финта, на овие флет што се.

http://www.wiperblades.co.uk/guarantee/

Please note: The Bosch Aerotwin, Champion Aerovantage Flat, Valeo X-TRM and our own Brand Flat Aerowiper blades are only designed for right hand drive vehicles - if you have a left hand drive vehicle please select any of the Multi Clip sets as these can be fitted to both left and right hand drive vehicles.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Allexxander

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5833
Одг: Брисачи
« Одговори #1172 на: 24 Септември 2016, 18:34:40 pm »
Епа тоа, аутоматски чим го ставиш обратно му ја намалуваш аеродинамиката и функцијата, не е како што треба да биде. За Аеротвин се работи иначе.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Брисачи
« Одговори #1173 на: 24 Септември 2016, 22:27:26 pm »
Треба да се внимава кога се нарачува. Глеаш, англискиов сајт се ориентирал на RHD возила, најубаво од континентална европа да си нарачаш...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Allexxander

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5833
Одг: Брисачи
« Одговори #1174 на: 24 Септември 2016, 22:46:15 pm »
Јас уште одамна барам, се скапав од барање, ама или не се исплати( скапа поштарина) или се такви од УК, а чудна работа скоро сите на ибеј од Бош се од UK или од Австралија. Па дури и на германскиот ибеј тие ги дава. Му пишав го прашував ама изглеа не знае што ми е малку чудно, ми праќаше да глеам каталози таму од бош страната, па му пишав ако сака слика да ми прати така ќе знам дали се или не се тие што ги барам  :) Многу е просто, коа го зимаш у рака бришачот и го гледаш хоризонтално, накај тебе да е поширокиот дел и капачето ако се отвара од лево нагоре значи се за ,,наши"' коли, ако е од десно нагоре ондак не е тоа тоа.

Вака треба да е за лев волан



Моожда Бош од овој модел Аеротвин Ретрофит за стандардна кука уопште не прави обратни па затоа дури и на германскиот ибеј ги дава тие од Ук. Ама не можеш да бидеш сигурен.
« Последно менување: 24 Септември 2016, 22:57:00 pm Allexxander »

Отсутен masterwu

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 376
Одг: Брисачи
« Одговори #1175 на: 28 Септември 2016, 17:49:39 pm »
Јас од ибеј УК земав ретрофит. На пакувањето никаде не пушува RHD или LHD. Изгледа генерички се.
Honda Civic 1.7 CDTI '05

Отсутен AUUU

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6884
Одг: Брисачи
« Одговори #1176 на: 04 Октомври 2016, 15:20:54 pm »
Пред некое време си купив WURTH течност за стакла и можам да кажам дека сум изненаден како ги трга инсектите од шофершајбна. Ептен има разлика од поефтините GLAZER и сл. , а не ни беше многу скапа, 160 денари /5 литра.


Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29057
    • CARclub.mk
Одг: Брисачи
« Одговори #1177 на: 04 Октомври 2016, 15:34:27 pm »
Wurth средството за брисачи е одлично, јас од лани го користам (има и кај Бушав во перална да се купи).

Сега би требало да донесат и концентрат за зимски услови, и тој е добар.

Отсутен Dule_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2892
Одг: Брисачи
« Одговори #1178 на: 04 Октомври 2016, 15:37:11 pm »
Го има по маркетиве да се купи?

Отсутен AUUU

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6884
Одг: Брисачи
« Одговори #1179 на: 04 Октомври 2016, 15:39:26 pm »
Не знам,  не сум видел по маркети.  Знам само дека беше на промоција во Wurth.

Отсутен Passat3B

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1726
Одг: Брисачи
« Одговори #1180 на: 04 Октомври 2016, 18:52:11 pm »
Јас си купив концентрат на Сонакс, има за 25л течност. Солидно си ја врши работата.  :D

Отсутен deksa

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1030
Одг: Брисачи
« Одговори #1181 на: 11 Октомври 2016, 10:57:54 am »
Некој предлог за брисачи? Овие што ги имам се нови ама свират ко оркестар :)) Не знам што фирма се...

Отсутен Allexxander

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5833
Одг: Брисачи
« Одговори #1182 на: 19 Октомври 2016, 00:14:41 am »

:) Толку им беше.

Отсутен marchesk

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 796
Одг: Брисачи
« Одговори #1183 на: 19 Октомври 2016, 00:54:07 am »
Какви не брисачи сум користел и сите за кратко почнуваа да чкрипат и да не бришат убаво. Последно сменив само метлици, SCT мислам се викаа, еве ги повеќе од 6 месеци топ си се. (незнам дали игра улога што почнав да користам поквалитетна течност за стакло)

Отсутен dame

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3120
    • https://www.facebook.com/pages/Hemisko-I-Poliranje-Na-Vozila/373554479331896
Одг: Брисачи
« Одговори #1184 на: 19 Октомври 2016, 08:23:42 am »
Какви не брисачи сум користел и сите за кратко почнуваа да чкрипат и да не бришат убаво. Последно сменив само метлици, SCT мислам се викаа, еве ги повеќе од 6 месеци топ си се. (незнам дали игра улога што почнав да користам поквалитетна течност за стакло)
има разлика како нема ,некогаш течноста за стакло ако е од поефтините место да чисти таа ја умрсува и ја шмрља  целата шофершајбна