Автор Тема: Брисачи  (Прочитано 314675 пати)

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6076
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Брисачи
« Одговори #1425 на: 06 Февруари 2019, 07:19:43 am »
Има соодветен адаптер, број 1 ти е адаптерот, види го ова:

https://marketing.wurth.com.au/FlatbladeWiperGuide/index.html#2/z

Отсутен AllMightyMe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6968
Одг: Брисачи
« Одговори #1426 на: 06 Февруари 2019, 08:14:26 am »
Мене ми прави проблем монтажата на Wurth - бришачи со банана за Daewoo Matiz. Ги земав од Макпетрол. Има 10 адаптери ама ниеден не ми одговара, не може да се затвори. Држачот за бришачот на крајот е во форма на U. Да не знае некој каде да најдам соодветен адаптер или како да ги монтирам бришачите?



Со кука ти е?

Ако да, баш оред 3 недели монтирав, имаш адаптер само што не беше баш како на сликата на амбалажата.

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10888
  • 430i
Одг: Брисачи
« Одговори #1427 на: 06 Февруари 2019, 08:58:48 am »
Valeo First не издржаа ниту една година, т.е. помалку од 10К км
Веќе крајот на летото почнаа да квичат и мрљаат. Барав Бош, ама никако да уклопам пар по продавниците.

Викендов ги земав првите на кои налетав, односно Praxxis Aero 10.
540ден. двата.

*Валеото беа 1.100ден.

Присутен The Seventh Son

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 209
Одг: Брисачи
« Одговори #1428 на: 06 Февруари 2019, 10:24:58 am »
ви се чудам како давате по толку пари за брисач истиот тој брисач не е поскап од 100 денари за производство

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43372
  • Il Moderatore
Одг: Брисачи
« Одговори #1429 на: 06 Февруари 2019, 12:16:55 pm »
Е па не можам да го произведам за 100 денари, ќе даам 200-300. Је*ига.
@marjanot и јас сум на праксис, бркаат работа до кај 140км/ч, после лебдат над прозор :D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Присутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8535
  • Пичлеме
Одг: Брисачи
« Одговори #1430 на: 06 Февруари 2019, 12:22:46 pm »
Шо ти текнало нешто толку евтино да ставиш на нејзиното височество? Ај ние со ТДИ со Праксис тераме без проблем, ама вие надмените... чудно :)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43372
  • Il Moderatore
Одг: Брисачи
« Одговори #1431 на: 06 Февруари 2019, 12:24:53 pm »
Шо ти текнало нешто толку евтино да ставиш на нејзиното височество? Ај ние со ТДИ со Праксис тераме без проблем, ама вие надмените... чудно :)
Предходно Бош, пред предходно Валео, све тоа исто ѓубре.... Па викам, коа е ѓубре дај да видам од ефтиново ѓубре како ќе биде. Инаку, од праксис сум релативно задоволен, ги користам на повеќе коли у фамилија ;)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Присутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8535
  • Пичлеме
Одг: Брисачи
« Одговори #1432 на: 06 Февруари 2019, 12:26:27 pm »
И ние фамилијарно го користиме тоа ѓубре. Во фамилијата има и еден Опел, што да му ставиш друго? Бош од скапите да ставиме, само бришачите ќе останат... :)

Присутен The Seventh Son

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 209
Одг: Брисачи
« Одговори #1433 на: 06 Февруари 2019, 12:28:19 pm »
Е па не можам да го произведам за 100 денари, ќе даам 200-300. Је*ига.
@marjanot и јас сум на праксис, бркаат работа до кај 140км/ч, после лебдат над прозор :D

коментирав имајќи ги во мисла валеото од марјанот а истите тие дали и 100 денари чинат за производство. цената од 1100 денари (претпоставувам за два брисачи) е премногу а мислите дека се нешто надпросечно квалитетни а само купувате име и некој минимално подобар квалитет на изработка
како што кажав пред некое време во темава најевтините од бриколаж 70-100 денари солидно бркаат работа едно 5-6 месеци кој не верува нека проба ако му искочи проблем во тие 5 6 месеци јас ќе го частам нови брисачи праксис

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10888
  • 430i
Одг: Брисачи
« Одговори #1434 на: 06 Февруари 2019, 13:00:32 pm »
бош аеротвин се 2.300 ден.

џабе споредуваш цени зошто пак ќе кружиме околу зошто ајфон кога може доџи и зошто беемве кога со дастер ќе завршиш работа за помалку

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6076
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Брисачи
« Одговори #1435 на: 06 Февруари 2019, 13:44:25 pm »
Сите траат, не е тоа маката. Маката е како бришат после извесно време, дали оставаат траги, дали чкрипат, дали прерипнуваат..

Имам сменето 9 пара за 11 години. Од сите можев да извадам уште по 6 месеци до година.

Ама, мојот стандард за трајност на бришач е малку поразличен.
Да одговорам на ова, пошто некни купив друг покус за совозач од 200ден бош, а и баш заприметив на друга кола што значи лош бришач.
Бошот од пред 2 години со едно чистење не остава траги и линии да е потребно второ поминување, не скока, само зависи како е погодена/непогодена температурата и влагата почна да лупа/нелупа на менување на смерот на бришење.

како што кажав пред некое време во темава најевтините од бриколаж 70-100 денари солидно бркаат работа едно 5-6 месеци кој не верува нека проба ако му искочи проблем во тие 5 6 месеци јас ќе го частам нови брисачи праксис
100ден на 6 месеци се 200ден на година. Оти два пати да менувам кога можи еднаш.

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6363
Одг: Брисачи
« Одговори #1436 на: 06 Февруари 2019, 14:29:28 pm »
После 2ипол години оригиналните цркнаа на голфот сега од пред некој месец имам бош аеротвин (истите се со ОЕМ) платени 22 евра што ќе му дојде 1300 денари. Презадоволен.

На меганот користев ефтини брисачи и фала не. Ќе си користам ајфон.

Отсутен aurum

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 3
Одг: Брисачи
« Одговори #1437 на: 07 Февруари 2019, 17:35:23 pm »
Мене ми прави проблем монтажата на Wurth - бришачи со банана за Daewoo Matiz. Ги земав од Макпетрол. Има 10 адаптери ама ниеден не ми одговара, не може да се затвори. Држачот за бришачот на крајот е во форма на U. Да не знае некој каде да најдам соодветен адаптер или како да ги монтирам бришачите?


Со кука ти е?

Ако да, баш оред 3 недели монтирав, имаш адаптер само што не беше баш како на сликата на амбалажата.

Фала на Power to the people, Busav и AllMightyMe за советите. Некако успеав да ги монтирам Wurth бришачите на кука. Едвај го притиснав адаптерот на сила, па ако пукне - пукне. 

Отсутен Xaoc

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 7
Одг: Брисачи
« Одговори #1438 на: 07 Февруари 2019, 17:37:01 pm »
После 2ипол години оригиналните цркнаа на голфот сега од пред некој месец имам бош аеротвин (истите се со ОЕМ) платени 22 евра што ќе му дојде 1300 денари. Презадоволен.

На меганот користев ефтини брисачи и фала не. Ќе си користам ајфон.
Кај ги најде за тие пари??? Мене само за поголемиот 1300 ми бараат

Sent from my MHA-L29 using Tapatalk


Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8085
  • Малерозен дрводарец
Одг: Брисачи
« Одговори #1439 на: 21 Март 2019, 20:50:00 pm »
Некоја препорака за брисачи?
Не знам дали си од Ск, јас би ти препорачал да одиш до Рели рејсинг и да ти стават/сменат само гумици (ако нема потреба да се менува комплет брисач со метлицата), а и кај нив имаш Бош

Друже, ова е тоа кај Млечен претходно што е спомнато?

Би купил и нови, ама навистина ништо не им фали на оригиналниве, само гумица ми се зезна...
Потлачени!

Џаба радите, нече вас платити!