Автор Тема: Проблем при ладен старт  (Прочитано 12930 пати)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43343
  • Il Moderatore
Одг: Проблем при ладен старт
« Одговори #45 на: 09 Јули 2016, 08:01:46 am »
Да прашам нешто...

Значи само на ладен мотор, кога ја палам колата ( пунто хгт), се си пали ок, ама коа ке дадам да речеме гас како да не прима,како да прима со каснење, да речеме давам гас и дури после 2-3-4 секунди прима. И така да направам 2-3 пати да стиснам на гаста и после нема проблем,  како да е запушено нешто па после се отпушува и си тера ок, таков впечаток ми остава...

Што мислите?

И ова ми се дешава на бензин, на плин неам никаков проблем, дури колата подобро ми работи на плин, него на бензин

Пробај со нови свеќици.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Bumb

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1196
Одг: Проблем при ладен старт
« Одговори #46 на: 10 Јули 2016, 00:52:24 am »
Да прашам нешто...

Значи само на ладен мотор, кога ја палам колата ( пунто хгт), се си пали ок, ама коа ке дадам да речеме гас како да не прима,како да прима со каснење, да речеме давам гас и дури после 2-3-4 секунди прима. И така да направам 2-3 пати да стиснам на гаста и после нема проблем,  како да е запушено нешто па после се отпушува и си тера ок, таков впечаток ми остава...

Што мислите?

И ова ми се дешава на бензин, на плин неам никаков проблем, дури колата подобро ми работи на плин, него на бензин

Пробај со нови свеќици.

Можно ли свеќиците да зезаат на бензин а на плин да неам никаков проблем?
Јас мислам дека не...
Башка лани ги сменив, дали околу 15к поминато иам
А уште не сум ја однел на компјутер неам време, се кнап време.
А и се мислам дали да ја носам кај радишанците, јас до сеа било што таму праев.
Или да идам у сервис илија да видам иам и таму некои линкови па да видам они што ке ми кажат

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43343
  • Il Moderatore
Одг: Проблем при ладен старт
« Одговори #47 на: 10 Јули 2016, 07:49:48 am »
Да, може, плинот е убаво атомизиран и на ладен мотор и одлично се меша со воздухот. Бензинот е друга приказна, дури да се загрее моторот, многу потешко се атомизира и претвора во добра смеша со воздухот.
Што свеќици имаш ставено?
На компјутер ништо нема да ти покаже.
« Последно менување: 10 Јули 2016, 07:55:59 am Simo - Carrier159 »

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Bumb

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1196
Одг: Одг: Проблем при ладен старт
« Одговори #48 на: 10 Јули 2016, 09:09:01 am »
Да, може, плинот е убаво атомизиран и на ладен мотор и одлично се меша со воздухот. Бензинот е друга приказна, дури да се загрее моторот, многу потешко се атомизира и претвора во добра смеша со воздухот.
Што свеќици имаш ставено?
На компјутер ништо нема да ти покаже.
Нгк според спецификации за мојата кола..

Sent from my MI 5 using Tapatalk


Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43343
  • Il Moderatore
Одг: Проблем при ладен старт
« Одговори #49 на: 10 Јули 2016, 09:16:00 am »
Ок, исчисти ги, провери го зазорот дали е 0.9мм, подеси го, провери дали се BKR6EZ (веројатно се), и пробај дали ќе се подобри ситуацијата. Не мора одма да ги фрлаш свеќиците, доволно е мал меинтененс :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16005
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Проблем при ладен старт
« Одговори #50 на: 13 Јули 2016, 10:25:10 am »
извини вака ама ако се свекици отидени, на плин ке покаже дабетер. атомизирањето т.е. еднаквоста при измешувањето во однос на бензинот, не го “поправа“ фактот дека плинот нема толку висока експлозивност наспроти бензинот, кој има и пониска точка на согорување наспроти плинот...

златно правило за возилата на плин што одсекогаш важи:

секој проблем со струјата (од било кој карактер) што се манифестира на бензин, кога ке се вози на плин, ке биде нај малку десет кратно појак/по изразен проблемот...

за рана дијагностика на таков проблем е малку обратно од оваа ситуација... на плин може да сецка по малку и да прави проблеми, а на бензин да биде коректно работењето...  ;)
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9869
Одг: Проблем при ладен старт
« Одговори #51 на: 13 Јули 2016, 12:48:17 pm »
Што имам видено(покрај проблемот со мапот) бидејќи аутата на плин се возат на плин, многу малце се возат на бензин, можно е бензонот хемиски да се распадне доколку е по стар. Поточно кога ќе се отвори капакон за бензин и ако се вдиши длабоко треба да дига да гуши да кашла, да не реча да се онесвестиш. Е сега ако е стар бензинот мириса на стара боја и има некој мек (и за мене) не пријатен мирис. едноставно не мириса на бензин. Решението е да се извози стариот бемзин или да се истури и после да се става по малце односно да има обрт бензинот да ме стои в резервар подолго време, како би се дотурало постојано нов бензин, секако видејќи пумпите се потопни да се пази нибото ма бенз.

Отсутен Bumb

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1196
Одг:
« Одговори #52 на: 13 Јули 2016, 12:54:39 pm »
Јас ставам месечно најмалку еднашка бензин и тоа за 500-600 .. и така терам додека не светне...

Sent from my MI 5 using Tapatalk


Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9869
Одг: Проблем при ладен старт
« Одговори #53 на: 14 Јули 2016, 03:06:09 am »
Не е до него... немат гајле од месец дена.

Отсутен darkomic

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 382
Одг: Проблем при ладен старт
« Одговори #54 на: 20 Октомври 2017, 20:59:06 pm »
Конечно го решив проблемот со ладен старт на Авеото. Откако колата ја прегледаа тројца мајстори, еден дури и вентилите и ги штелуваше, ама пари за тоа не ми зеде, и двајца дијагностичари веќе кренав раце и се помирив со проблемот.
Размислував да ја однесам на овластен сервис - Олимпија моторс или Ауто Македонија ама поучен од нивното незнаење, колата ја купив од Олимпија моторс со таков проблем, решив да не ризикувам.
Мајсторите ми даваа разни и неопределени одговори: некој сензор не е добар ама не знаат кој, слаб контакт на електричната инсталација ама не се знај кој, на почетокот првиот мајстор ми продаваше приказна дека требало маслото да се крени нагоре затоа од прва не палела, па плинот ја изместувал бензиската мапа, тоа ми го кажаја дијагностичарите кога колата постојано јавуваше грешка за слаба смеша на горивото кога колата ја возев на бензин.
Конечно колата ја однесов во сервисот на Бис Моторс. Дечките ми кажаја дека пумпата е ослабена и затоа колата тешко пали кога е ладна и јавува грешка за слаба смеша кога се вози на бензин.
Се зачудив затоа што ниеден од тројцата мајстори не ја посочи пумпата како проблем. Луѓето ми рекоја дека незнаат што правеле и проверувале другите ама според нивните мерења пумпата не ги задоволува потребните параметри т.е притисокот е под минималниот. Исто така ми дадоја 1 година гаранција на пумпата и монтажата.
Ја заменија комплетно пумпата со нова оригинал GM од Солид.
Колата пали од прва без поголемо верглање без оглед колку време не е палена.
Исчезна гаснењето, тресењето и лошото примање гас.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9869
Одг: Проблем при ладен старт
« Одговори #55 на: 20 Октомври 2017, 21:13:55 pm »
Прво, мило ми е што го реши проблемот, второ контакт/мапа. :)

Отсутен darkomic

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 382