Автор Тема: Проблем при ладен старт  (Прочитано 12970 пати)

Отсутен bozoo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 120
Одг: Проблем при ладен старт
« Одговори #30 на: 28 Септември 2015, 18:19:17 pm »
Истиот проблем на пежо 206 седан, се појави пред неколку месеци а плиносана е веќе 4 години, ако најде некој чаре нека пише каде, да идам да ја напраам што побрзо

Присутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4740
Одг: Проблем при ладен старт
« Одговори #31 на: 28 Септември 2015, 18:22:55 pm »
Изместени мапи на врбизгување....треба корекција на плинска мапа

Отсутен head

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 167
Одг: Одг: Проблем при ладен старт
« Одговори #32 на: 28 Септември 2015, 19:11:51 pm »
Изместени мапи на врбизгување....треба корекција на плинска мапа
Овој проблем се решава ли софтверски , кај плинскиот уред ?
« Последно менување: 28 Септември 2015, 20:05:08 pm head »

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43372
  • Il Moderatore
Одг: Проблем при ладен старт
« Одговори #33 на: 28 Септември 2015, 21:02:12 pm »
За да се одреди точниот проблем, потребно е да се „потроши“ малку. Ресетирајте мапите (извади клеми, остај ја преку ноќ колата и утредента врати назад). Извозете еден-два резервоари само на бензин, заборавете го плинот. Ако проблемот се појавува и по солидно извозени километри само на бензин, тогаш барајте причина во некој сензор, температура, маф, радилца, брегасти, ламбди и слични тракатанци.
Некогаш поради доброто мешање на плинот со воздухот, таа смеса може да запали полесно и покрај тоа што (да речеме) сензорот за температура на моторот или на воздухот, дава погрешни податоци до ECU-то, па проблемот да биде прикриен додека колата ја „работиме“ на плин...

Повозете ја колата на бензин, заборајте го плинот еден месец, полесно ќе најдете доколку постои дефект, а исто така и лесно ќе „укопчате“ дали е до пореметена мапа или некој дефект.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен head

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 167
Одг: Проблем при ладен старт
« Одговори #34 на: 28 Септември 2015, 21:25:05 pm »
Simo - Carrier159 ,

Не е проблем ако треба да се потроши малку , доколку тоа што го предлагаш е решение .

Јас на пример ја однесов колата и во авто сервис и во сервисот каде е монтиран плинскиот уред .  
Кај првиот , ми сменија свеќици , ја проверија и ми тврдат дека не е до моторот и ме упатија кај сервисот за плин . Во сервисот каде е монтиран уредот ми тврдат дека не е до плинот , и дека кај нив не покажува никаков дефект уредот . Нивна препорака е иста ко и твојата , така да , ќе се проба и таа опција . Исто ми препорачаа да сменам и филтер за гориво .

Што да се каже , моето познавање од плински уреди е еднакво на нула , од плин знам само да сменам плинска боца за кафе варење  ;D Затоа тука прашуваме , досаѓаме , понекогаш можеби тресеме и "зелени" .

П.С. вреди ли да се стави и некој адитив за прочистување на системот за гориво во резервоарот  ???



Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43372
  • Il Moderatore
Одг: Проблем при ладен старт
« Одговори #35 на: 28 Септември 2015, 21:41:22 pm »
Не предлагам решение, предлагам дијагностички пристап кој може да доведе до некои заклучоци.
Ако го исклучиме плинот како можен предизвикувач на проблемите, а проблемите си останат, ќе ги бркаме проблемите кај моторот при работа на бензин. Ако навистина се` работи како што треба на бензин, тогаш проблемите ќе ги бркаме кај плинскиот уред. Барем да имаш појдовна точка, да знаеш кај да го бараш проблемот...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Присутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4740
Одг:
« Одговори #36 на: 28 Септември 2015, 22:01:34 pm »
Sovetot na Simo e odlicen. Povozi na benzin i resenieto samo ke si se kaze

Отсутен IdeuX

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 762
Одг: Проблем при ладен старт
« Одговори #37 на: 29 Септември 2015, 09:39:55 am »
Или па да одиш на мајстор кој што нема да ти менува непотребни ствари, туку ќе го најде проблемот и готово. Си ја ставил на дијагностика?

Отсутен head

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 167
Одг: Проблем при ладен старт
« Одговори #38 на: 07 Октомври 2015, 09:57:12 am »
Ајде едно освежување на темава  ;D
Кај мене се реши проблемот со овој адитив :

Го ставив во резервоар и го наполнив резервоарот на Макпетрол со 100 октани горивото , и отидов до патарина и назад , притоа возејќи ја колата на високи обртаи . Сабајлево си запали од прва без проблем  ::)
Закажав и сервис , да променам и филтерот за гориво ,  пошто ми рекоа дека се менувал на 50 000 км , а јас имам 49 000 км , да ја исклучам и таа опција за да не ми прави проблем при палење случајно  .

Адитивот го земав на ОКТАН (Пуцко петрол) и чини 1020 денари .

Поздрав

Отсутен Bumb

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1196
Одг: Проблем при ладен старт
« Одговори #39 на: 29 Јуни 2016, 14:18:42 pm »
Да прашам нешто...

Значи само на ладен мотор, кога ја палам колата ( пунто хгт), се си пали ок, ама коа ке дадам да речеме гас како да не прима,како да прима со каснење, да речеме давам гас и дури после 2-3-4 секунди прима. И така да направам 2-3 пати да стиснам на гаста и после нема проблем,  како да е запушено нешто па после се отпушува и си тера ок, таков впечаток ми остава...

Што мислите?

И ова ми се дешава на бензин, на плин неам никаков проблем, дури колата подобро ми работи на плин, него на бензин

Отсутен Vlado_78

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 228
    • Audi A4 1.8T quattro
Одг: Проблем при ладен старт
« Одговори #40 на: 29 Јуни 2016, 15:01:26 pm »
Да прашам нешто...

Значи само на ладен мотор, кога ја палам колата ( пунто хгт), се си пали ок, ама коа ке дадам да речеме гас како да не прима,како да прима со каснење, да речеме давам гас и дури после 2-3-4 секунди прима. И така да направам 2-3 пати да стиснам на гаста и после нема проблем,  како да е запушено нешто па после се отпушува и си тера ок, таков впечаток ми остава...

Што мислите?

И ова ми се дешава на бензин, на плин неам никаков проблем, дури колата подобро ми работи на плин, него на бензин
Si probal da ja stavis na kompjuter i da vidis dali javuva nesto?
Najverovatno imas problem so sitemot za gorivo/Vakuum, moze negde od crevata da ti vleguva extra vozduh pa toa da pravi problem vo kreiranjeto na praviot odnos na smesata - gorivo/vozduh... bi trebalo ako ja stavis na kompjuter da ti javi neshto okolu toa (siromashna/bogata smesa....)

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16005
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Проблем при ладен старт
« Одговори #41 на: 04 Јули 2016, 03:04:39 am »
кај повеќето возила со 3 и 4 цилиндри е така... само не е баш до толку време. до 1 секунда одприлика има каснење одзив на гас педалата, ама само додека е ладна... 

не сум сигурен хгт-то дали има електронска педала или е гаста на сајла, може тука да биде проблемот.. може да биде и со сензор било кој за температура дали на воздух, дали на мотор.. може дури и степ моторот да биде зезнат... може и бензнска пумпа да е во прашање. може и сензор на радилица (пунтиќите миииислам дека на брегаста им беше тој сензор)... тури на дијагностика и види што е.. ако се стварно 3-4 секунди, тогаш има сериозна шанса да ти се деси и во сред возење, баш кога нетреба да се деси...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен skorpion

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2216
  • Burn the tires, not your soul!!!
Одг: Проблем при ладен старт
« Одговори #42 на: 05 Јули 2016, 00:05:23 am »
Да не те зеза саухот, додека малку загрее првата минута и си е во ред потоа колата, односно тоа му испага степ моторчето, или сензор за температура да те зеза.
Jedno upozorenje!
Kad prelazite ulicu, uvek gledajte u automobile a ne u semafor!
Semafori retko kad udare čoveka.

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6643
Одг:
« Одговори #43 на: 05 Јули 2016, 08:13:14 am »
Елекстронскиот саух 99%

Отсутен Bumb

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1196
Одг:
« Одговори #44 на: 05 Јули 2016, 08:39:24 am »
Ќе напраам дијагностика у среда и ќе видиме...

Sent from my MI 5 using Tapatalk