Автор Тема: А-тест на плински уреди - искуства, прашања и совети  (Прочитано 62057 пати)

Присутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7578
  • Плинаш!!!
Одг: Re: Одг: А-тест на плински уреди - искуства, прашања и
« Одговори #75 на: 08 Јануари 2014, 17:32:18 pm »
Онак,со Соколов(гол да му шетам низ дома) имам јадено малтретирање,а богами и над 1700 евра ми отидоа...Ама на крај се ми исплати....

ме заинтересира последните 2 збора со сврзиниците?
ке појасниш?

а ако сакаш гол да му шеташ дома, јас знам кај живее...
Комшија ми е сега, кажете ке средиме за :D :D

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14006
  • Пудингот на шоферството
Одг: А-тест на плински уреди - искуства, прашања и совети
« Одговори #76 на: 08 Јануари 2014, 21:01:26 pm »
Сакав да кажам дека на крај ми се исплати тоа што се тргачев со него,ама погрешно сум напишал. ;D
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен bramovsk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3761
Одг: А-тест на плински уреди - искуства, прашања и совети
« Одговори #77 на: 11 Февруари 2014, 20:25:27 pm »
Јас и ладата и зеикс-от ги терав на атест кај Соколов, без никакви проблеми. Малку тупење ми беше чекањето, ама без никаков проблем или малтретирање. На ладата плинот беше монтиран во Макпетрол, на Зеиксот беше монтиран во Технички Гасови.

Не беше зедиксот без тупење. Ме шеташе до ТГС и назад три пати додека не открив дека еден од тие таму познавам па се накани. Инаку т'нко ќе беше.

Отсутен Deno

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2606
  • Custom made interiors
Дали ако плинскиот уред го А-тестираш после неколку месеци од монтажата може да ти прават некои проблеми т.е да не ти го атестираат?

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16005
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
само ако се измениле регулативите за атестирање, тогаш ке ти направат проблем, т.е. ке мора да се доработи-преработи колата според новите регулативи... ако не се измениле, нема проблем...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43343
  • Il Moderatore
Јас го атестирав една година по инсталација.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен opel-opc

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 21
dali mozi da se prefrli ATEST od plin od edno na drugo vozilo(znaci atestiran e plin na vozilo i vnesen vo soobrajkanja istiot plin da se montira na drugo vozilo )

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14006
  • Пудингот на шоферството
80% ( ;D) mislam deka nemozi.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен momak_31

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 217
Moze, ako gi cuvas dokumentite sto ti gi dale koga si go montiral plinot. Inace i na drugoto vozilo ke moras da pravis atest.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14006
  • Пудингот на шоферството
Da da mozis istiot plin da go atestiras pak na drugo vozilo ama atestot od prvoto vozilo da ti vazi za vtoroto vo nikoj slucaj.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен opel-opc

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 21
poednostavno znaci dokumenti nemam edinstveno sto stoi atestot na soobrakajna .......znaci istiot sistem ponovo da se atestira na drugo vozilo so dokaz dokumenti deka ednas e atestiran na vozilo...
a ne da vazi prviot atest ......istiot sistem da se atestira na drugo vozilo a od prvoto da se ponisti atestot ....

Отсутен SaseMajstorot

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 509
Можи како што памтам. Мислам дека плинаџиите треба да ти издадат спецификација за системот што е, па потоа со тие документи во технички... така мислам..
Како Југо нема друго! - и поарно шо нема!

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16005
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
poednostavno znaci dokumenti nemam edinstveno sto stoi atestot na soobrakajna .......znaci istiot sistem ponovo da se atestira na drugo vozilo so dokaz dokumenti deka ednas e atestiran na vozilo...
a ne da vazi prviot atest ......istiot sistem da se atestira na drugo vozilo a od prvoto da se ponisti atestot ....

за да атестираш плински уред потребни ти се документите од боцата и расплињачата... боцата во секој случај несмее да бида постара од 10 години (има на нејзе кога е произведена)... тие документи само кај тој што првично го увезол-продал и намонтирал уредот на првата кола... со сообраќајната од претходното возило ама баш ништо не правиш...

без оглед дали е тоа монтажа на нов или половен плински уред, монтажата е нова и тие документи се потребни да стојат во досието при мвр  за твоето (новото-другото) возило... сообраќајната од првото возило не е никаков доказ дека тој плински уред е монтиран, затоа што боцата и расплињачата имаат свои сериски броеви.. исто како и колата што има свој сериски број (на шасија втиснат)...


ова што го прашуваш е потполно исто како да прашаш дали може да ја регистрирам едната кола и со сообраќајната да ја возам другата... на исто тежиште се...

само ти појаснувам, не се правам паметен ниту сарказам употребувам...

значи... ако си во можност да ги прибавиш оригиналните документи од тој плински уред, со тие сериски броеви, плус да имаш документ дека се стручно намонтирани тогаш може, ке пројде на атест.. ако не, џабе не си го губи времето...

Онак,со Соколов(гол да му шетам низ дома) имам јадено малтретирање,а богами и над 1700 евра ми отидоа...Ама на крај се ми исплати....

ме заинтересира последните 2 збора со сврзиниците?
ке појасниш?

а ако сакаш гол да му шеташ дома, јас знам кај живее...
Комшија ми е сега, кажете ке средиме за :D :D

само керка му да ја клецнам, додека он седи на столче врзан и гледа... и ке му опростам се... :)
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен ацика

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 2
Здраво , имам  прашање во врска со атест на плинска боца ,  имено  се работи за Лада Нива 2004 ,сакам  да ја купам  има вградено плин  со дизна , но во сообрракајна нема  обелезено , газдата на ладата вели дека треба само да се смени боцата за 80е. посто се менела на 7 год. и со тој документ  нема проблем да прави на технички .   

Отсутен plimont

  • Модератор
  • Јуниор
  • *****
  • Пораки: 864
  • http://www.plimont.com тел.02/2554-666
    • galerija
Здраво , имам  прашање во врска со атест на плинска боца ,  имено  се работи за Лада Нива 2004 ,сакам  да ја купам  има вградено плин  со дизна , но во сообрракајна нема  обелезено , газдата на ладата вели дека треба само да се смени боцата за 80е. посто се менела на 7 год. и со тој документ  нема проблем да прави на технички .   

Замена или испитување на плинскиот резервоар се изведува на 10 години. Наш совет е пред да го купите возилото да се обратите до некој плински сервис за да се направи проверка на изведената инсталација на плинскиот уред, односно дали таа одговара на моменталните закони и прописи, како и да се провери дали поседува документација за вградениот плински уред. Во изминатиот период  се случија повеќе измени во прописите за вградување на плински уред, така што очекуваме да бидат потребни корекции кај уредот во Ладата за да се задоволат денешните стандарди. Во пракса, најдобро е да побарате впишувањето на вградениот уред во сообраќајна дозвола да се направи пред Вие да го купите возилото.