Автор Тема: А-тест на плински уреди - искуства, прашања и совети  (Прочитано 62799 пати)

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20556
Одг: ПРАШАЊЕ!
« Одговори #15 на: 29 Септември 2011, 08:33:54 am »
А бе ако си исправен, нема проблеми. Па и над Соколов има некој Соколов :)

Да де, дуото Јастребов и Орелов ;D

Времето на г-дин Птеродактилов одамна помина ;D
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16005
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
А бе ако си исправен, нема проблеми. Па и над Соколов има некој Соколов :)

чекај бе... ако решам да фрлам “дебели пари“ на стилизирање на возилото мое, да рече опнам ниско профилни гуми и скапи бандажи, па турам сток штопови со диоди, ејнџлс ајс во фаровите(сето тоа дозволено со закон и просписи) и отидам кај соколов и ми рече дека СО ПЛИНОТ СЕ Е ВО РЕД ама гумите не ти се адекватни и штоповите и фаровите не се фабрични ПА ЗАТОА НЕ ТИ ДАВАМ АТЕСТ на плинот... што треба да направам? да го тратнам и истресам од земја или...? пишав погоре дека со свои очи и уши видов и слушнав како врати еден дечко од атрст заради “не соодветни гуми-тркала“ му биле пре големи т.е. предимензионирани од фабричните... ААААААЛЛЛЛЛЛООООООООООО!!!!!!!! кого ебе он у мозок?

ако скааш да ти биде возилото проверено од аспект на тоа за кое идеш на атест, т.е. плинот во ситуацијава, слободно заобиколи го соколов и машниски и директ во автомакедонија на атест... темељито ке ти го проверат и ако се е во ред ке си добиеш атест за плинот, па макар отишол таму самол на бандажи без гуми... или од кочија тркала...

што е толку тешко да се свати дека тој на кого му доаѓаш со налог од МВР за атест на одреден сегмент, треба да го интересира само тоа... кој курац кој пичке материне ке ми се фаќа он на мене за гумите или ретровизорите или фаровите... не биле фабрични, а атестира плин... или фолии атестира, а моторот не бил тој...

ме сваќаш ли што ти зборам? тоа ти е исто како да викнеш сервисер за телевизорот а он да ти рече дека неможе да ти го поправи зашто чешмата во кујна ти капе...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14031
  • Пудингот на шоферството
Онак во право си бе друже,ама порано само тој вршеше а-тест,па тргнувајќи од тоа мислам дека јасни ке ти бидат работите зошто бил ѓнаватор
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16005
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Онак во право си бе друже,ама порано само тој вршеше а-тест,па тргнувајќи од тоа мислам дека јасни ке ти бидат работите зошто бил ѓнаватор

е па свему једном доџе крај друже.... соколов е минато свршено време... ојде машински заради соколов и неговите стандарди...

абе кола имам со фабрички ЦНГ, со карбонска боца, со стрелка на шалт табла за ниво на метан во боцата... и он вика дека неможе тоа на атест да пројде... како он мисли дека е по паметен од еден куп инжинеришта во шведска-волво?
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13576
АМСМ центар за хомологација. Ни Соколов ни Моколов. Се поминува во најдобар ред ;)

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14031
  • Пудингот на шоферството
Онак во право си бе друже,ама порано само тој вршеше а-тест,па тргнувајќи од тоа мислам дека јасни ке ти бидат работите зошто бил ѓнаватор

е па свему једном доџе крај друже.... соколов е минато свршено време... ојде машински заради соколов и неговите стандарди...

абе кола имам со фабрички ЦНГ, со карбонска боца, со стрелка на шалт табла за ниво на метан во боцата... и он вика дека неможе тоа на атест да пројде... како он мисли дека е по паметен од еден куп инжинеришта во шведска-волво?
Па ради такви глупости е наречен ѓнаватор...
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10567
Соколов, да не е еден црн релативно висок со груби црти на фацата?

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14031
  • Пудингот на шоферството
околу 170см,со брада,50-60години ;D
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16005
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
околу 170см,со брада,50-60години ;D

... и поприлично бел на сите влакна, брада, бркови и коса.... ;D
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5711
  • Почесен кинез.
Sokolov kolku znam ne raboti ima sega mladi pomosnici. Covekot e star vise.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14031
  • Пудингот на шоферството
Еден од помошниците е син му
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Angel_1.3

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1473
  • VOLVO C30
ovoj A-TEST za plinot osven Skopje kaj go davaat na drugo mesto posto ke stavam plin utre :) i dali bi me zamarale za onie dodatoci sto gi imam,dali ke me zamaraat za folii,bandazi ne fabricki

Отсутен plimont

  • Модератор
  • Јуниор
  • *****
  • Пораки: 864
  • http://www.plimont.com тел.02/2554-666
    • galerija
ovoj A-TEST za plinot osven Skopje kaj go davaat na drugo mesto posto ke stavam plin utre :) i dali bi me zamarale za onie dodatoci sto gi imam,dali ke me zamaraat za folii,bandazi ne fabricki

Доколку појдете во АМ ЦЕРТ или АМСМ за А-тест за плински уред, ќе го погледнат единствено плинскиот уред. Генерално, не прават проблем доколку нема поголеми физички измени на возилото.

Доколку сакате да ги атестирате воедно и фолиите и плинскиот уред, тоа може да се направи со единечна процедура, со тоа што и записникот (технички преглед) и упатот (МВР) ќе бидат за атестен преглед и за клима фолиите и за плинскиот уред. (се намалува тршокот за а-тест).

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54744
  • Махер
Значи си ја зимаш колата од кај вас. ;) Со папири и идеш во АМСМ во Центар, доле? Друго нешто има за правење? До колку работат АМСМ, или од колку?

Отсутен plimont

  • Модератор
  • Јуниор
  • *****
  • Пораки: 864
  • http://www.plimont.com тел.02/2554-666
    • galerija
Значи си ја зимаш колата од кај вас. ;) Со папири и идеш во АМСМ во Центар, доле? Друго нешто има за правење? До колку работат АМСМ, или од колку?

Процедурата за атест се одвива на следниот начин:
-со нашите документи и со сообраќајна дозвола се оди во станица за технички преглед, каде од шалтер се зема записник за  вграден плински уред, кој понатаму е потребен за добивање упат од МВР-Отсек моторни возила.
- упатот се зема до дестинација која ја бира сопственикот на возилото, до Машински Факултет, АМ Церт или АМСМ, мислам дека работното време им е од 8,30 до 15,30.
Таму се прави атестен преглед, и се добиваат документи за извршен атест. Со тие документи се враќате во станица за технички преглед, овој пат на шалтерот на службеникот на МВР, кој впишува во сообраќајната дозвола дека возилото е легално конвертирано на плински погон.