Автор Тема: Спарк,Матиз или даевоо матиз  (Прочитано 22391 пати)

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33882
  • Таков е животот... јебига
Одг: Спарк,Матиз или даевоо матиз
« Одговори #15 на: 19 Август 2015, 14:28:53 pm »
Заборавив да пишам, 1000 кубика моторот има и мењач со подолги брзини, исти како на пример Поло 1.2 или Голф 1.4
800 кубика моторот има пократки брзини, односно со истиот број на вртежи оди 8-10км/ч побавно одошто оној со 1000 кубика моторот, рецимо нешто налик Ланча Ипсилон (таа малата) или хонда 1.6 в-тек.

Отсутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5627
Одг: Спарк,Матиз или даевоо матиз
« Одговори #16 на: 19 Август 2015, 18:55:17 pm »
За овие 1.0 имам слушнато дека се побрзи и дека имат помала потрошувачка (колку е точно незнам)и Миле овие матизи од 2006 сигурно ли се со карбуратор?
Kazan Баш на Diro еден најдовме :D како го баш погодивме со голема потрошувачка пишува Diro позади еве за кој http://www.pazar3.mk/mk/Listing/AdDetail/Index/1946631-Daewoo-Matiz-od-prv-gazda--06-so-65-000km

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33882
  • Таков е животот... јебига
Одг:
« Одговори #17 на: 19 Август 2015, 19:08:28 pm »
Riki ne sum 100 postoo siguren dali Daewoo matiz imase uopste motori so Injection ili site bea so karburator. Kazanko neka kaze ako ima informacija. Ona sto znam e deka Diro gi nosea najevtinite matizi i toa proizvedeni vo Tajland ako ne se lazam so karburatori. Jas se miskev togas od Diroama namesto toa zemav Peugeot 206 na staro. Javi se kaj toj i prasaj go dali e so karburator ili so injection.

1.0 se pobrzi sigurno ama ne znam dali pomalku trosat. Ne sum vozel takov, samo 0,8.
Moj sovet ti e Spark da gledas, so klima, elektrika na stakla. I centralno.

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5397
Одг: Спарк,Матиз или даевоо матиз
« Одговори #18 на: 19 Август 2015, 19:50:32 pm »
Toj so oglasot od pazar3 e prekupec od butel ima eden kup koli tuka slikano..
Inace sparkot mi se gleda kako odlicna investicija za vozilo niz skopje ima kaj nas 3 sluzbeni od carinska firma dusata im ja vadat nema koj ne gi vozi i brkaat rabota bez problem ali site se na plin..
Kolega ima spark lani mestese plin u novus a zivee u dracevo i sekoj den patuva do zelezara..Cikata e prezadovolen od nego vika deka mu troselo plin isto kolku i benzin a idelo super..ustvari cikata e u godini ali vika vozenje zivo dzabe e so nego i nema kvarovi

Отсутен KaZaN

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3811
  • Шуруп Мајстор
    • Шуруп Мајстор
Одг:
« Одговори #19 на: 19 Август 2015, 20:17:21 pm »
Матиз 1, тој првиот, како на сликата од огласот, 99% од тие што се над 2004та производство се моно поинт инџекшн системи, и сите имаат голема потрошувачка од околу 9л на 100. Така да, ако е таков модел, нека биде постаро годиште.

Матиз 2, (шевролет матиз), нема вакви заебанции. Кој и да го земеш, у тој поглед е ОК. Истото важи и за Спаркот.

Тикото е со карбуратор. Матизите се инџекшн.

И матизите у Диро шо беа, се Романски. Исто и мојот. :)

Отсутен Mercury

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 799
  • Т(д)ркач
Одг: Спарк,Матиз или даевоо матиз
« Одговори #20 на: 19 Август 2015, 21:53:12 pm »
Барај некој матиз 2000-2001 со пластики на вратите(не тапацир ко на фиќовците) и заден бришач тие се оригинал корејски.Овие од диро што беа се никакви...
750 или 800 кг беше,800 кубика,потрошња 7 комбинирана бар толку нашиот трошеше,и за на отворено не е лоша кола,посебно кога треба да престигнуваш

Присутен kimi makedonski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2517
  • Слобода или смрт
Одг: Спарк,Матиз или даевоо матиз
« Одговори #21 на: 19 Август 2015, 22:02:56 pm »
Јас имам отприлика 2 годишно искуство со спарк 1.0 ЛС и во принцип е ок моторот. Низ град е побрз од корсата(1.2 16в) а и релативно добра крајна брзина имаше тој спарк.
Имаше серво, 2х перничиња, клима и електрика на прозори и ретровизори :D Е сега дека се ретки таквите во мк ретки се али ако начекаш за добра цена и како возило за низ град и не е лош избор. Потрошувачка има поголема од корсата али минимално.

Отсутен volenos

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 330
Одг: Спарк,Матиз или даевоо матиз
« Одговори #22 на: 19 Август 2015, 22:43:37 pm »
Имав пишано и во другара тема,кога го цитирав Миле ама сега гледам дека ми го нема мислењето.

Имаме два спарка 0.8.На работа порано имам возено и Матиз

Предности кај спаркот е што е понов,има понови седишта,поубава шалтабла барем според мене итн
За потрошувачка девојката оди по 2 пати во неделата најмалку во Грција.
Земен е со 40000км.Има поминато околу 140000км.Досега проблеми немало
Со еден резервар поминува 760-780км
Потрошувачка на отворено е околу 4.3-4.7 литри.

Во град реално си троши малку повеќе,поточно 600денари за 100км,но мислам зависи од човекот кој го вози во град.Некој ја сили пред семафор колата,некој си вози школски.Како и да е во град под 7 не е.
Пред некое време ставивме плин.Возењето е живо џабе.



Матизите пак ги имавме во фирма неколку,иако јас цело време си го возев едниот.Реално слаба им е изработката од надвор.Тоа е плех кој многу се витка.Да се потпреш и ќе пропадне.Втора работа сакале да признаат луѓево или не,речиси секој матиз си троши уље барем оние од 2000-2001 година.

За потрошувачка неможам многу да ти кажам,бидејќи никогаш и не сум проверил,но мислам дека не би била некоја голема разлика со спаркот,во град можеби и да е помала,но пак ке кажам ова е мое мислење кое не е проверено.

Матизот е подобар исклучиво поради прегледноста,и мислам дека само и таа му е предноста.која кај Спаркот е малку полоша во пределот на вратите лево десно поради триаголникот напред.



Сепак јас би одел на Спарк.Матиз се веќе многу стари,освен ако не се оди на овие поновиве возила,
Како и да е Матизот е постар модел,го има уште од 98,додека Спаркот моделски е цели 7 години понов.

Спаркови имаш многу убави и со по 80000-90000км
Што и да земеш рачунај дека на сите ќе треба да дадеш плус 50-100 евра бидејќи целосно исправна за евтини пари не се наоѓа.Јас моите ги платив како една добра Голф 4 на времето.

Спаркот за одржување е лесно,сервисите се доста евтини и пред се ти препорачувам да најдеш нешто со опрема.Со мало вложување може да се направи ептен спортски,додека матизот за мене е веќе помината работа.Не дека не сум бил задоволен кога ни беше на работа,ама на изглед ми е понеубав.Јас би одбрал Спарк во секој случај.


За мотори ќе мора некој друг да потпрашаш,мада јас мислам дека Спаркот би требало да има подобри перформанси.Сепак 7 години не се малку нели.Сега се сетив само на една работа.Матизот трошеше уље од моторите,па така на секои 1000км требаше да се додава уље.Ова беше со сите Матизи кои ги имавме на работа.
Сето ова се случи додека уште беа под гаранција.Кога ги носеле во сервис им рекло дека тоа е како фабричка мана и дека сите имаат проблеми со тоа.Смешно или не но на 40000км поминати.Ние на работа ги имавме 2001-2002 година моделски.За поновите незнам дали ова е средено.

Комшија вози Спарк кој го земал од некоја фирма со 150000км.Му смени квалитетно уље и сет ребрасти каиши и освен што е гребано нема гајле.3 пати отиде со него до Италија и гајле нема.Секој ден си го вози постојано.





« Последно менување: 19 Август 2015, 22:59:07 pm volenos »

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54664
  • Махер
Одг: Спарк,Матиз или даевоо матиз
« Одговори #23 на: 19 Август 2015, 22:51:51 pm »
Друже, Дени не е репер за баблс автомобили.
Имавме службени Матизи кои се возеа кога немаше поасална кола слободна. Катастрофа е слаб збор за таа кола.

Присутен kimi makedonski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2517
  • Слобода или смрт
Одг: Спарк,Матиз или даевоо матиз
« Одговори #24 на: 19 Август 2015, 22:52:11 pm »
Еве еден со мала километражаи 1.0 ЛС
Е сега за таа цена имаш и други возила али сигурно ќе бидт многу над 20 000 километри

http://reklama5.mk/AdDetails?ad=1052137

Отсутен volenos

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 330
Одг: Спарк,Матиз или даевоо матиз
« Одговори #25 на: 19 Август 2015, 23:00:46 pm »
Друже, Дени не е репер за баблс автомобили.
« Последно менување: 19 Август 2015, 23:06:11 pm volenos »

Отсутен Igor

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9498
Одг: Спарк,Матиз или даевоо матиз
« Одговори #26 на: 19 Август 2015, 23:29:36 pm »
Кој ти згреши друже во животов па ваква кола што му бараш? ;D

Отсутен Kimi R

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3016
  • "Just leave me alone, I know what I'm doing"
Одг: Спарк,Матиз или даевоо матиз
« Одговори #27 на: 20 Август 2015, 02:14:28 am »
Бреее темава ама залет зема, ко чоеков ВЊ да ќе купуе, па да пази на ланче/дизни или што ти знам таму :D

Шала на страна, спарк е понов и по некоја логика треба да е подобар, поради тоа што ако имало некои недостатоци кај претходникот, тука се отстранети. Не знам стварно што има толку муабет да се праи за Спарк.

Отсутен volenos

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 330
Одг: Спарк,Матиз или даевоо матиз
« Одговори #28 на: 20 Август 2015, 03:23:47 am »
Значи без лутење,ама на форумов повеќето се правите малку и мангупи и се однесувате како мајсторине.
Тико,Матиз и Спарк нечинат.

Ме потсетувате на мајсторите порано кога испадна тикото(всушност 2-3 години од кога почна да се вози)

За мајстори уште ноќна мора беше таа кола.МНогу се расипувала или ќе се распаднела после втора кривина.НЕмало деловиТрето била сандук за погреби и уште 300 глупости

Фактот е сосема спротивен.Денес тиковци има кои имаат поминато и по 1000000км без да прават ремонти.Минало милиони кривини па не се распаднало.Таксисти ги утепаа од возење,а за делови денес има повеќе и од Југо.

Јасно ми е сега зашто пола мајстори се далеку од просечна интелигенција кај нас,и истите тие за навреди се први иако не ни виделе таква кола пред да коментираат.За нив мерцедес од 87 година е најтоп бидејќи веројатно тој и највеќе се расипува па така може да ги дрпаат луѓето.Според мене.Кога обичен човек ќе ни каже матиз или спарк нечини,особено ќе се распадне по втора кривина да не го сфаќаме сериозно многу,но кога мајстор ќе каже тогаш треба ставај клучот во бравата и бегај си побргу бидејќи тој е од оние со под просечна интелегенција. :( и многу веројатно дрпач

Не купувај Матиз или Спарк за 2000-2500 евра туку купи си Мерцедес А класа за тие пари кој се превртува на кривини како пијано(не можам да го најдам она видео кога го тестираа со варбург :) за сервис пак не дај боже.Пола шасија треба да се извади. :-[

За членовите пак Пола од овие што ги критикуваат овие возила возат мерцедеси со 17-18 ки гуми кои ги купуваат половни(бидејќи и тие вршат работа ???)возат на црвена нафта(Бидејќи нели имаат пари многу)и враќани километражи со по 400-500000км.Пред некој ден се возев со еден другар од основно и му викам која година е мерцедесот Е класа.Ми вели 1999 година увезен.Гледам на километража 170000км.Му тропа како лудо.Си велам сам себе се лажеш или другите.А радио касетофонот е врв?Опрема од 18 век. :)

Друже за 2500 евра 50000км и 500000 не е исто.А и одржувањето богами не е.Комшија голем сервис на ауди 700 евра.Со тие пари се купува пола Матиз.

За парите подобра кола од Спарк нема.Се вози на секој чекор и ќе се вози,економично е одржувањето,дали е подобро од мерцедес???Од а140 кој е во негов ценовна рамка 100 пати подобро.


 




« Последно менување: 20 Август 2015, 03:51:01 am volenos »

Отсутен malinamamun

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 552
Одг: Спарк,Матиз или даевоо матиз
« Одговори #29 на: 20 Август 2015, 07:08:01 am »
да ти дадам број од едно пријателче.Му го дале Спаркот поради долг
Фулл опрема е клима,прозори,централно,абс,серво волан,аирбег,цд плеер.Целосна опрема е.Има поминато околу 60000км:Како ново е внатре.
Не е регистиран само,а и не планира да го вози бидејќи си има ново ауди а4 и шевролет каптива џип.За цена незнам збореше некоја и ако е таа мислам дека вреди,но за подетално ако сакаш ќе ти дадам бројче па слушни и договори се,