Автор Тема: Auto Car Care Прилеп - Керамичка заштита  (Прочитано 55304 пати)

Отсутен Auto Car Care

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1673
  • Mafra.Menzerna.Gyeon
Auto Car Care Прилеп - Керамичка заштита
« на: 26 Јуни 2015, 16:53:24 pm »
Овде во оваа тема може да се запознаете за најновата технологија на новиот вид заштити на лакот за автомобили.Еве само еден мал вовед колку да се запознаете кои се бенефитите од ваков вид заштита.Единствено во Македонија овој вид заштита го работиме ние,а чест и привилегија да своите автомобили ги заштитат со последната технологија имаа и некои членови на нашиот форум.
На најдобар можен начин керамичката заштита ја зачувува вредноста и одличниот изглед на вашиот автомобил и во наредните години, имаме најновата технологија на заштита во automotiv областа - Gyeon,Cosmics,Gtechniq керамички облоги.
Заштитниот слој базиран на силициум-диоксид (SiO2) содржи најсовремена технологија за заштита на возилото што е досега развиена. Благодарение на специјални хемиски процеси, силикон формулата е адаптирана за да може да се примени на површината, а тоа е резултат со исклучителна цврста површина. Основна карактеристика на кварц заштитните слоеви е можноста за зголемување на нивото на цврстина до 9h. (оваа вредност припаѓа на Мохсова скала на цврстина), а исто така и зголемување на дебелината. Поради овие особини треба да се третира како уникатна формула и единствена со заштитен слој со дебелина од 1 микрон. Во зависност од бројот на слоеви, дебелината на заштита на кварцот може да се разликуваат 0,2-1,5 микрони.Најкритична е секако структурната поврзаност помеѓу нанесените слоевите. По испарување на растворувачот во составот на производот, слојот станува тврд и високо издржлив. Благодарение на дебелина на заштитниот слој, сите физички оштетувања како што се гребење или контаминација од светлината што се случува во текот на експлотација на возилото,па дури и измет од птици, нема да го допрат лакот.Овој вид на заштита е отпорен и на јаки киселини кои секојдневно ги среќаваме во некои детергенти и шампони каде што ги переме своите автомобили.Поради силната врска на заштитните молекули,речиси е невозможно да ослаби структурата на заштитата под влијание на надворешните фактори. Единствениот начин да се отстрани таков вид заштита бара примена на професионални абразиви и специјален алат и техника.

Детаилинг центарот е сертифициран за ваков вид заштита од повеќе овластени производители и добавувачи на ваков вид заштита.
« Последно менување: 08 Јануари 2017, 10:51:10 am zeroSignal »

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6091
  • 69
Одг: Керамичка заштита
« Одговори #1 на: 26 Јуни 2015, 17:49:58 pm »
Секоја Чест!!!
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен darko mk5

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3603
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,7477.0.html
Одг: Керамичка заштита
« Одговори #2 на: 26 Јуни 2015, 18:39:24 pm »
Ќе ми треба една ваква заштита :) колку кошта? знам глупо е пошо не купуваш патлиџани али ваљда има ориентациони цени. Од што зависи цената?

______________________________________
Code: MK1 Project: http://forum.carclub.mk/index.php/topic,10578.0.html

Отсутен Auto Car Care

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1673
  • Mafra.Menzerna.Gyeon
Одг: Керамичка заштита
« Одговори #3 на: 26 Јуни 2015, 19:42:49 pm »
Ќе ми треба една ваква заштита :) колку кошта? знам глупо е пошо не купуваш патлиџани али ваљда има ориентациони цени. Од што зависи цената?
kaj tebe e potrebno + pravilna korekcija da se napravi na lakot,potoa da se nanese zastita.Za ceni I za ostanatite uslugi ke se dogovarame na mobilen :).

Отсутен Bu$aV MeGaNe

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1854
  • Renault Megane R26
Одг:
« Одговори #4 на: 26 Јуни 2015, 19:58:39 pm »
Јас ќе кажам дека од пред некое време ја имам оваа заштита и сум презадоволен од резултатот.

Секоја чест за професионалноста.

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5400
Одг: Керамичка заштита
« Одговори #5 на: 26 Јуни 2015, 20:03:18 pm »
Da staevte nekoja slika pred i posle izrabotka da vidime razlika.
Nekade citav dosta solenko e toa zadovolstvo....

Отсутен Allexxander

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5833
Одг: Керамичка заштита
« Одговори #6 на: 26 Јуни 2015, 20:07:18 pm »
Чини околу 300-400 евра јас како што имам разбрано.

Отсутен Roci

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3760
Одг: Керамичка заштита
« Одговори #7 на: 26 Јуни 2015, 20:22:42 pm »
Tocno tuka nekade ama pak nekoj keramiki traat i do 7 godini :D

Отсутен dame

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3120
    • https://www.facebook.com/pages/Hemisko-I-Poliranje-Na-Vozila/373554479331896
Одг: Керамичка заштита
« Одговори #8 на: 26 Јуни 2015, 20:31:56 pm »
trajnosta na sekoja zastita e vo zavisnost od pripremata pred nanesuvanje ,kolku sloja ke se nanese i najvazno od se kako potoa ke se odrzuva istata taa zastita

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6091
  • 69
Одг: Керамичка заштита
« Одговори #9 на: 26 Јуни 2015, 20:38:07 pm »
А бе ќе ја пазиш, мазиш, ке ја заштитуваш, ке му викаш на детето да не ти гази на седишта, дури некад и од што ке му се развикаш, сирото ке се расплаче, и после 7 или 8 години ке му ја продадеш на некого да и се радува. А ти? Што? Си и се тресел и на детето си му викал...
:)
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен dame

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3120
    • https://www.facebook.com/pages/Hemisko-I-Poliranje-Na-Vozila/373554479331896
Одг: Керамичка заштита
« Одговори #10 на: 26 Јуни 2015, 20:47:54 pm »
А бе ќе ја пазиш, мазиш, ке ја заштитуваш, ке му викаш на детето да не ти гази на седишта, дури некад и од што ке му се развикаш, сирото ке се расплаче, и после 7 или 8 години ке му ја продадеш на некого да и се радува. А ти? Што? Си и се тресел и на детето си му викал...
:)

hahhaha bas taka e ...ama priznaj deka polimernata zastita kaj tebe ti pravi golem merak ....

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6091
  • 69
Одг: Керамичка заштита
« Одговори #11 на: 26 Јуни 2015, 21:11:21 pm »
Priznavam, ama moze radi toa sto sam pominav dva dena so kolata na raat...
Bez zena, bez dete :D :D :D
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Bu$aV MeGaNe

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1854
  • Renault Megane R26
Одг:
« Одговори #12 на: 26 Јуни 2015, 21:16:05 pm »
На детето нема да му биде ништо од тоа што му викаш,напротив ќе се научи на ред и правилно однесување.
Неможам да ги разберам луѓето што им дозволуваат на децата да прават што сакаат во кола,и често се прашувам дали и дома им дозволуваат да прават таков неред.
Мене не ми дозволуваа да правам многу работи во кола па ете сум здрав и жив и сум благодарен што ме научиле на ред.
Инаку тоа што ќе му продадам на некој сочувана кола не ми е криво,напротив ме прави среќен.Јас сум ја чувал и одржувал за мои ќеиф и ми била убава додека била кај мене а потоа останува на наредниот сопственик да прави што сака со нејзе.

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6091
  • 69
Одг: Керамичка заштита
« Одговори #13 на: 26 Јуни 2015, 21:31:32 pm »
Тачно се слагам, ама обично чуваните коли одат во погрешни раце...
Затоа и тоа го напишав. Кеифот е најважен.
306-ката кога ја дадов, дури никој не му веруваше на чоекот дека толку чиста и одржавана кола ке купи (од неговата фамилија)...

Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен A4-B8

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 544
Одг: Керамичка заштита
« Одговори #14 на: 26 Јуни 2015, 22:24:33 pm »
Тоа зависи како ја доживуваш колата. За мене лично колата е за да ме служи, а не јас нејзе да и бидам измеќар, што не значи дека  ич не ја марам, ама се знае што и е примарна дејност....