Автор Тема: Skoda Octavia RS 2.0 TSI  (Прочитано 77049 пати)

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5399
Одг: Skoda Octavia RS 2.0 TSI
« Одговори #180 на: 30 Јули 2015, 20:15:43 pm »
+ eden kvar na toj dizel kje ti go zacrni mesecot i kje go kolnes denot koga si go zemal.
+ plin na octaviava i kje go zbrise dizelot u sve
+ prodazna cena na dizelot od start poskapa nego benzinot.
+ zimoska na -10  -15 kje stanes sabajlecki so pomislata kje zapali li moevo niskopotrosno dizelce i otkako kje go zapalis kje se utepas falejki na rabota kako pali kako mina na -15
Ne mu trujte temava na covekot so dizel

Отсутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4029
Одг: Skoda Octavia RS 2.0 TSI
« Одговори #181 на: 30 Јули 2015, 20:18:19 pm »
да не ја ебеме темава,али не верувам дека TSI моторите ако се расипат се ефтини за поправање,исто како и TDI моторите

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8783
Одг: Skoda Octavia RS 2.0 TSI
« Одговори #182 на: 30 Јули 2015, 20:56:11 pm »
+ eden kvar na toj dizel kje ti go zacrni mesecot i kje go kolnes denot koga si go zemal.
+ plin na octaviava i kje go zbrise dizelot u sve
+ prodazna cena na dizelot od start poskapa nego benzinot.
+ zimoska na -10  -15 kje stanes sabajlecki so pomislata kje zapali li moevo niskopotrosno dizelce i otkako kje go zapalis kje se utepas falejki na rabota kako pali kako mina na -15
Ne mu trujte temava na covekot so dizel
Коментариве би ти биле валидни за возило пред 20 години.
Октавијава ТСИ е топ ама споредбата со дизел за истиот Модел не е баш така со потрошувачка.
- квар може на се да ти се случи
- плин, ма каков плин на оваа кола
- зима и на -20 ке пали

Цената помегу тси и тди нема голема ценовна разлика.

Пак ке кажам изборот е топ и 2 та мотори си имаат предности

Отсутен InSides

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 857
  • ...кад звизде шурикени.
Одг: Skoda Octavia RS 2.0 TSI
« Одговори #183 на: 30 Јули 2015, 22:04:04 pm »
Друштво, благодарам на коментарите.

Мало појаснување - поентата на информациите кои ги споделувам тука не е да покажам дека сум купил перпетуум мобиле. Цената на возење на ТСИ ќе биде, барем во догледно време, поголема од цената на возење на ТДИ, ако не се земе предвид почетната разлика на купување. ТДИ ќе троши во просек помалку гориво, а и самото гориво (барем на нашите пумпи) ќе биде во догледно време поефтино.

За трошоци на сервисирање ќе видиме во свое време.

Купив ТСИ затоа што сакав ТСИ, и не беше потрошувачката пресудна. Во спротивно, ќе си останев на фино опремен атмосферец со плински уред кој не троши повеќе од 10 литри (плин) на 100км, без разлика на стилот на возење.

Поентата (еве стигнав до поентата, ветувам) ми е да дадам барем некој пресек на потрошувачка на 2.0 ТСИ мотор во реални секојдневни услови, затоа што мене ми требаа такви податоци, а ги немаше - па можеби некому во иднина ќе користат. А и искрено, коментарите надвор од овој форум од типот (турбополнет мотор со 220 коњски сили - тоа ќе троши минимум 15!) ми досадија.

Во меѓувреме, во неврзан разговор при една посета на пералната кај Бушав, со дечки од Плимонт, добив информација дека за EA888 (CHHB) не ни има плински уред (барем во рамки на производните линии кои тие ги увезуваат). Иако, повторно ќе речам, ако беше потрошувачката пресудна...

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5399
Одг: Skoda Octavia RS 2.0 TSI
« Одговори #184 на: 30 Јули 2015, 22:22:11 pm »
Moabetot me isprovocira sto koga nekoj kje zbori so ljubov za benzinot sekogas kje se najde nekoj da go presece so moabetot ama TDI da bese pomalce trosi.

Отсутен InSides

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 857
  • ...кад звизде шурикени.
Одг: Skoda Octavia RS 2.0 TSI
« Одговори #185 на: 30 Јули 2015, 22:30:44 pm »
Moabetot me isprovocira sto koga nekoj kje zbori so ljubov za benzinot sekogas kje se najde nekoj da go presece so moabetot ama TDI da bese pomalce trosi.

Живот. Затоа е па интересен. :)

Отсутен ScarfaceMkd

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 196
Одг: Skoda Octavia RS 2.0 TSI
« Одговори #186 на: 30 Јули 2015, 23:00:55 pm »
Dizel so taa voznja i pod 5 moze da trosi, plus poeftino e gorivoto plus vo grad ke troshi znacitelno pomalce.



Не ти го разбирам муабетов. Неколку пати човеков посочи дека задоволството да вози турбо бензинец било пресудно, а не потрошувачката. На секој муабет на форумов има некој кој ке спомне дизел или кога ке го конвертираш на плин возилото. Значи не се двоумел кога го купувал. Сите ние се обидуваме да си приуштиме некое задоволство во рамки на нашите можности. Не е се во економичноста. Некој троши 100 евра на цигари месечно некој вози на бензин. Тоа е. Живот.

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5399
Одг: Skoda Octavia RS 2.0 TSI
« Одговори #187 на: 31 Јули 2015, 01:09:05 am »
Tacno prijatele

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Skoda Octavia RS 2.0 TSI
« Одговори #188 на: 31 Јули 2015, 03:08:19 am »
Moabetot me isprovocira sto koga nekoj kje zbori so ljubov za benzinot sekogas kje se najde nekoj da go presece so moabetot ama TDI da bese pomalce trosi.

Или уште попатетично, шо бе на бензин ја возиш ?

Отсутен brm brm

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2610
Одг: Skoda Octavia RS 2.0 TSI
« Одговори #189 на: 31 Јули 2015, 06:17:09 am »
A da se umesam i jas. I jas sum za dizel ako mi e vazna potrosuvackata. Inace nemozam da go sfatam muabetot "da stavese plin" so koj pamet ke stavam plin na turbo benzinec od 220 ks!?  Neli e greota?

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54664
  • Махер
Одг:
« Одговори #190 на: 31 Јули 2015, 07:58:52 am »
Дур не ставиш ти е греота. После не ти е греота.


И 800кс да има.

Инаку не дека викам да става, туку само напоменувам за дали е греота или не. :)

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8783
Одг: Skoda Octavia RS 2.0 TSI
« Одговори #191 на: 31 Јули 2015, 08:26:15 am »
Dizel so taa voznja i pod 5 moze da trosi, plus poeftino e gorivoto plus vo grad ke troshi znacitelno pomalce.



Не ти го разбирам муабетов. Неколку пати човеков посочи дека задоволството да вози турбо бензинец било пресудно, а не потрошувачката. На секој муабет на форумов има некој кој ке спомне дизел или кога ке го конвертираш на плин возилото. Значи не се двоумел кога го купувал. Сите ние се обидуваме да си приуштиме некое задоволство во рамки на нашите можности. Не е се во економичноста. Некој троши 100 евра на цигари месечно некој вози на бензин. Тоа е. Живот.

лелеее, ај не туку масирај аман и слободно нека се избришат глупиве муабети од темата. мојот коментар е одговор на еден друг напишан во споредба со дизел. во ниеден момент не му кажувам на човекот зошто купил бензинец а можел дизел, мислам дека сега можеби ти е појасно

читај прво па пишувај.

што е до мене јас секогаш би зел бензинец на ваква кола ако те интересира до толку...

ај пријатно

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22223
Одг: Skoda Octavia RS 2.0 TSI
« Одговори #192 на: 31 Јули 2015, 09:50:58 am »
 А зошто уствари 10 страни го тупите исклучиво за потрошња?
Дај уснимете како иде или пишете нешто интересно.

Отсутен brm brm

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2610
Одг: Skoda Octavia RS 2.0 TSI
« Одговори #193 на: 31 Јули 2015, 14:52:47 pm »
Дур не ставиш ти е греота. После не ти е греота.


И 800кс да има.

Инаку не дека викам да става, туку само напоменувам за дали е греота или не. :)

muabetot mi bese deka vakva kola ne se kupuva za da se stavi na plin. nekak mi nema logika, da kupis kola so (kako sto vikas) 800ks. i da se zamaras so trosuvacka. + vidovme deka ne trosi nogo.

Отсутен InSides

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 857
  • ...кад звизде шурикени.
Одг: Skoda Octavia RS 2.0 TSI
« Одговори #194 на: 31 Јули 2015, 22:15:05 pm »
Дај уснимете како иде или пишете нешто интересно.

Кој ќе седне со мене да снима? Или да барам ГоПро?