Автор Тема: Алат кој би сакале да го имате  (Прочитано 32140 пати)

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 47220
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Одговори #300 на: Јуни 27, 2020, 16:45:08 pm »
Ова одамна го меркам, ама никако да се наканам.

https://www.engineer.jp/en/products/pz59e.html

https://youtu.be/20FV0NIEdY4

Ги имам ножиците на Engineer од Јапан нарачани и се супер. Па пред да ги нарачам и овие, да не сте виделе кај нас Engineer алати? Да не нарачувам за џабе, а може и поефтини ќе се тука. Еве ги на ебај. Има и директ од Jапан шипинг и од UK.
 https://www.ebay.com/itm/SCREW-REMOVAL-PLIERS-combi-extractor-gripping-gripper-ENGINEER-PZ-59-neji-saurus/252258777151?_trkparms=ispr%3D1&hash=item3abbcb783f:g:IxYAAOSwpHpa~2zi
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен AUUU

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4458
Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Одговори #301 на: Јуни 27, 2020, 22:11:43 pm »
@Deni Овде да видиш нешто ако има:

https://grobotronics.com/tools/hand-tools-el/penses-koftes/?features_hash=14-5738

Отсутен Roci

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2854
Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Одговори #302 на: Јули 01, 2020, 19:05:00 pm »
Kupeno da se najde nekogas  ;D
Poucen od losoto iskustvo na @Power to the people  od pred nekoja strana aj da smenam ( mada isti kur e ) zemav Tolsen multifunkcionalna klesta  ;D


Отсутен dame

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2695
  • https://www.facebook.com/pages/Hemisko-I-Poliranje-Na-Vozila/373554479331896
Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Одговори #303 на: Јули 01, 2020, 20:58:17 pm »
Nekoj ima li iskustvo so ovie inverter aparative za zavaruvanje po 100tina eur,  sto gi prodavaat po facebook?
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
jas si zemav od incco i sum prezadovolen a so cenata bese tuka negde so toa sto kaj niv imas i garancija

Отсутен riki_staff

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3382
Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Одговори #304 на: Јули 01, 2020, 21:08:13 pm »
Nekoj ima li iskustvo so ovie inverter aparative za zavaruvanje po 100tina eur,  sto gi prodavaat po facebook?
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
jas si zemav od incco i sum prezadovolen a so cenata bese tuka negde so toa sto kaj niv imas i garancija
Ingco-то 160А е 9000 ден.
Овие Теха и Кзубр ММА 400А се 4500 ден.

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk


Отсутен bear

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 164
 • If you can dream it, you can do it.
Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Одговори #305 на: Јули 01, 2020, 21:19:43 pm »
Само што кзуброт ќе даде 130а максимум. Едино ако е трофазен и 40/50килски, могуче....
Никогаш не вели никогаш.

Отсутен riki_staff

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3382
Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Одговори #306 на: Јули 01, 2020, 21:44:12 pm »
^
140А 😁

Sent from my BLN-L21 using Tapatalk


Отсутен dame

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2695
  • https://www.facebook.com/pages/Hemisko-I-Poliranje-Na-Vozila/373554479331896
Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Одговори #307 на: Јули 01, 2020, 21:58:26 pm »
Nekoj ima li iskustvo so ovie inverter aparative za zavaruvanje po 100tina eur,  sto gi prodavaat po facebook?
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
jas si zemav od incco i sum prezadovolen a so cenata bese tuka negde so toa sto kaj niv imas i garancija
Ingco-то 160А е 9000 ден.
Овие Теха и Кзубр ММА 400А се 4500 ден.

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk


da 9000 iljadi e industrial modelot a jas kazav deka  mnogu podobar od ovie a poeftin e 180 a od hobi programata

Отсутен Roci

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2854
Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Одговори #308 на: Јули 02, 2020, 12:09:30 pm »
Decki od vie kompresorive od 50l primer uljen i bez ulje sto e razlikata? Neli normalno edniot ima ulje drugiot e bez ulje hahaha, ama sepak nekoj da kaze poveke okulu niv? Koj e podobar, pomokjen, potraen? Ili sepak da se rakovodam po principot poskapo znaci poubavo?
https://bois.com.mk/product/kompresor-50l-uljen-ingco/  8400mkd
https://bois.com.mk/product/kompresor-50l-bezuljen-ingco/  11 300mkd 

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 47220
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Одговори #309 на: Јули 02, 2020, 12:14:56 pm »
Конкретно е пишувано за компресори. Земи си убава позната марка уљан компресор. Има во Меркур, цените се исти или слични со кинезите. Не се исплати кинески компресор, кога цената е преблиска.

Еве тука: http://forum.carclub.mk/index.php/topic,8028.msg1129239.html#msg1129239
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Присутен smole

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2326
Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Одговори #310 на: Јули 02, 2020, 17:49:37 pm »
Конкретно е пишувано за компресори. Земи си убава позната марка уљан компресор. Има во Меркур, цените се исти или слични со кинезите. Не се исплати кинески компресор, кога цената е преблиска.

Еве тука: http://forum.carclub.mk/index.php/topic,8028.msg1129239.html#msg1129239


Abac 50 уљан е правен во Кина, мислам дека поголемите се итаљански.

Отсутен AllMightyMe

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5410
Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Одговори #311 на: Јули 05, 2020, 12:34:47 pm »
Има некаде ефтини леткуми со регулатор за температура и со оние додатоците за различен врв?
Купи 40/60w леткум и врзи го на димер за сијалица. Така ќе може да му регулираш температура. Врвовите обично се 50до100 денари парче.  :)

Купив 60в од Зелен за 150 денари. Некад алиекспресс е поскап. Фала за советот со димерот, пошо првенствено ќе ми треба за варење пластика.

Врвчиња немаше никаде на пазар, тоа шилестото не е добро за ништо др освен лемење

Отсутен Bicikle

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6255
Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Одговори #312 на: Јули 05, 2020, 14:31:50 pm »
Дрвен?
Вруќ фен пробај. Мада 100 еу се...

Отсутен nikola_bb

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3568
Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Одговори #313 на: Јули 05, 2020, 14:35:12 pm »
Има некаде ефтини леткуми со регулатор за температура и со оние додатоците за различен врв?
Купи 40/60w леткум и врзи го на димер за сијалица. Така ќе може да му регулираш температура. Врвовите обично се 50до100 денари парче.  :)

Купив 60в од Зелен за 150 денари. Некад алиекспресс е поскап. Фала за советот со димерот, пошо првенствено ќе ми треба за варење пластика.

Врвчиња немаше никаде на пазар, тоа шилестото не е добро за ништо др освен лемење
Што пластика ќе заваруваш? Електроди(стапчиња материјал) од каде зема?

Отсутен AllMightyMe

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5410
Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Одговори #314 на: Јули 05, 2020, 14:58:06 pm »
Дрвен?
Вруќ фен пробај. Мада 100 еу се...

Рачката е пластична ако мислиш на тоа.

Има некаде ефтини леткуми со регулатор за температура и со оние додатоците за различен врв?
Купи 40/60w леткум и врзи го на димер за сијалица. Така ќе може да му регулираш температура. Врвовите обично се 50до100 денари парче.  :)

Купив 60в од Зелен за 150 денари. Некад алиекспресс е поскап. Фала за советот со димерот, пошо првенствено ќе ми треба за варење пластика.

Врвчиња немаше никаде на пазар, тоа шилестото не е добро за ништо др освен лемење
Што пластика ќе заваруваш? Електроди(стапчиња материјал) од каде зема?

У план ми е седиште од скутерот и држачоѕ од фарот на колата на жена ми.
Стапчиња немаше никаде или ќе барам од нешто друго пластика од ист вид или од али