Автор Тема: VW 1.4 TSI 140ps ili 122ps  (Прочитано 2800 пати)

Отсутен WorM

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 569
VW 1.4 TSI 140ps ili 122ps
« на: Март 13, 2015, 13:57:16 pm »
Zdravo decki,

Go citam forumov dosta dolgo vreme, ali slabo aktivnost(jbg)..posto znam deka nekoj ke mi odgovori, bi postavil prasanje.
Vikendov odam da gledam dve golf 5ki so 1.4 tsi motor od koj edniot e 140ps a drugiot 122ps. Dvata imaat sitno pod 120 000 km pominato, dvata se od 1va raka i doagaat so 12 meseci garancija od avto salon. Dvata se 2008 godiste.

Dali ima nekoj ovde iskustvo so ovie motori? Sto da zapazam i koi se najcesti problemi so ovie motori?
Potrosnjata ne me interesira iako ne e golema so normalna voznja.

p.s So konsultacija so eden servis dobiv informacii deka ako se maltretirani vo minata voznja znae na 150km +/- da otkaze turbina

Fala!
Отсутен Dzo

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3034
 • GTI®
Одг: VW 1.4 TSI 140ps ili 122ps
« Одговори #1 на: Март 14, 2015, 20:39:03 pm »
Тие мубабети со турбина се мижи да ти баам. Како ке ти се погоди, се си влијае, историја, ладен старт, релации, уље .. итн итн.

Другарче купи инсигниа турбо, 80ккм, со сервисна од прв газда, и на бегање за СЛО скопје рикна, причина ДПФ од честа градска вожња, скрос  запушен.

Според моја информација, и двата мотори се ОК, оној 170кс на 5ката е на лош збор.

Убава проверка,  и отворени очи, у секој случај, чувај си резерва пари за турбинче. :)

Отсутен dexterche

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 38
Одг: VW 1.4 TSI 140ps ili 122ps
« Одговори #2 на: Март 14, 2015, 21:01:33 pm »
Турбините страдаа на 1.2, на 1.4 и општо цела гама TSI до 2010 ланчето ти е најголем проблем, најдобро е да го смениш затегачот што е фаличен за мирно да спиеш. И да ти рикне турбина колку е 300 евра макс.

Мотор како мотор, како што пиша членот погоре најважно е како е возен, читај к'сметот да се погоди. Како мотори, јас тој што го возам 1.4 160 коња е страва, премногу жив мотор

Отсутен FilipM

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3999
 • Turbo
Одг: VW 1.4 TSI 140ps ili 122ps
« Одговори #3 на: Март 14, 2015, 21:06:39 pm »
TSI 140ка е потполно ист како ТSI 160 од страна на хардвер...ако планираш да чачкаш околу мотор, тогаш 140ка...ако не, пак 140ка
I’m so mean, I make medicine sick

Отсутен dexterche

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 38
Одг: VW 1.4 TSI 140ps ili 122ps
« Одговори #4 на: Март 14, 2015, 21:19:03 pm »
TSI 140ка е потполно ист како ТSI 160 од страна на хардвер...ако планираш да чачкаш околу мотор, тогаш 140ка...ако не, пак 140ка
Со малце чачкање иде до 210 и згора коња :)

Отсутен FilipM

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3999
 • Turbo
Одг: VW 1.4 TSI 140ps ili 122ps
« Одговори #5 на: Март 14, 2015, 21:29:18 pm »
Лимитот на тој мотор е некаде 250кс, меѓутоа има малку повеќе чачкање и треба добро гориво :)
I’m so mean, I make medicine sick

Отсутен Leon-cist

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 559
 • .
Одг: VW 1.4 TSI 140ps ili 122ps
« Одговори #6 на: Март 14, 2015, 21:36:04 pm »
во двата случаеви нема да зажалиш, нема некоја разлика помеѓу 122 коња vs 140 коња, овие со 140 коња се понова генерација на тси моторите,  а разликата и форсирањето е софтверски за разлика од тие машини што се со 160-170 коња кои имат освен турбото и интеркулер , мислам дека се сметат како твинтурбо ако не згрешам. А за турбото зависи од одржувањето, начинот на возење и ткн.
VW MK-7 (1.6 тди)

Отсутен marjanot

 • Следен од Hammond на Инстаграм.
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10003
 • Giulietta QV
Одг:
« Одговори #7 на: Март 14, 2015, 23:23:51 pm »
^ Не збори дечкото за новиот 140 коњски, со оглед на тоа дека се наоѓа во Голф 5-ка.
Јас би идел на послабиот.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 48196
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: VW 1.4 TSI 140ps ili 122ps
« Одговори #8 на: Март 14, 2015, 23:41:48 pm »
140кс моторот e oд Golf 5 GT.
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен Drive-r

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7416
 • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: VW 1.4 TSI 140ps ili 122ps
« Одговори #9 на: Март 15, 2015, 13:27:06 pm »
Турбините страдаа на 1.2, на 1.4 и општо цела гама TSI до 2010 ланчето ти е најголем проблем, најдобро е да го смениш затегачот што е фаличен за мирно да спиеш. И да ти рикне турбина колку е 300 евра макс.

Мотор како мотор, како што пиша членот погоре најважно е како е возен, читај к'сметот да се погоди. Како мотори, јас тој што го возам 1.4 160 коња е страва, премногу жив мотор

Турбина нова е околу 1500е.

Отсутен FilipM

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3999
 • Turbo
Одг: VW 1.4 TSI 140ps ili 122ps
« Одговори #10 на: Март 15, 2015, 18:37:33 pm »
^ Не збори дечкото за новиот 140 коњски, со оглед на тоа дека се наоѓа во Голф 5-ка.
Јас би идел на послабиот.

Безразлика, ист е со 160ката :)


За турбините, 122 носи TD025 која е многу помала од K03 која се наоѓа во 140 и нагоре  :)
I’m so mean, I make medicine sick

Отсутен dexterche

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 38
Одг: VW 1.4 TSI 140ps ili 122ps
« Одговори #11 на: Март 15, 2015, 21:50:30 pm »
Се разгуглав околу оваа тема, чудно турбината рика на шкодите и сеатите многу почесто одколку на VW а исти мотор делат.
На форумот за Scirocco никој не пријавил проблем со турбината на TSI, има неколку проблеми со турбината на TDI моторите.

Најчесто TSI имаат проблем со 1.2 и 1.4 со 140 и 122 коња

Турбина нова е околу 1500е.

Ова од ракав или? Пошто нова турбина само корот на ebay оди околу 300 долари а цела комплет е нешто поскапа

Отсутен Filip_90

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1837
 • VW Golf 5 1.9 TDI
Одг: VW 1.4 TSI 140ps ili 122ps
« Одговори #12 на: Март 15, 2015, 22:18:54 pm »
Он за од Порше Скопје може збори

Отсутен WorM

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 569
Одг: VW 1.4 TSI 140ps ili 122ps
« Одговори #13 на: Март 15, 2015, 22:49:37 pm »
Odlicno..fala na odgovorite..najverojatno ke idam na verzija od 140ks..ne sum tip na covek sto maltretira koli, no sakam da imam mok ko ke mi treba..ova so lanceto tek sega zacitav deka mozno e da ima problemi..

a okolu toj falicen zategac, moze poveke informacii?

Отсутен Dzo

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3034
 • GTI®
Одг: VW 1.4 TSI 140ps ili 122ps
« Одговори #14 на: Март 16, 2015, 00:27:23 am »
Превентивно може да го решиш сето тоа, па да си возиш раат. секако идеш на возена без малку сигурно 50ккм