Автор Тема: Места на кои треба да бидеме претпазливи.  (Прочитано 216973 пати)

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29149
    • CARclub.mk
Одг: Места на кои треба да бидеме претпазливи.
« Одговори #30 на: 03 Февруари 2011, 20:12:10 pm »
Дап, таму, ваљда збориме за истата улица.

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54742
  • Махер
Одг: Места на кои треба да бидеме претпазливи.
« Одговори #31 на: 29 Август 2011, 02:20:41 am »
Сега вечерва враќајки се кон дома од Северо-запад поминав покрај ни помалку ни повеќе 5 полициски коли кои имаа запрено возило, во рамките на Градот Скопје. А една немаше запрено кола.

Тоа се 6 полициски патроли кои запираа возила. Цело Скопје ти блендира, незнаеш на каде да гледаш.

Изгледа кризата длабоко навлезе...

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14029
  • Пудингот на шоферството
Одг: Места на кои треба да бидеме претпазливи.
« Одговори #32 на: 29 Август 2011, 02:26:52 am »
Џандарите немаат наредба што повеќе да казнуваат туку нив сега им се пресметува процентуално,односно излегува на терен комисија,која следи колку возила прават прекршок,на пр. ако  на еден патен правец поминат 1000 возила,од нив 500 сигурно прават НЕКАКОВ прекршок....е сега тие мора да казнат миниум 250-300,значи 70-80% од оние кои го прекршуваат законот
п.с. за пијан,и поминување на црвено светло,нема ПОМИЛУВАЊЕ,освен ако не те фатат :D :D :D :D :D
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен DareBmw

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4307
  • К’мет
Одг: Места на кои треба да бидеме претпазливи.
« Одговори #33 на: 29 Август 2011, 02:28:45 am »
Полицајците имаат наредби да казнуваат што повеќе. Па на темата.


Патроли кои стојат многу често:

1. Раскрсницата Илинденска-8ми септември карши МИДА, кај што е плацот за стари коли. Обично преку ден.
2. Орце Николов кај Генералштаб, кај што полнат цистерните. Обично навечер.
3. Булевар Словенија после брдото кога се оди накај салоните. Обично навечер.
4. Булевар Словенија после брдото кога се оди накај Палас. Обично навечер.
5. Булевар Словенија пред салоните за VW и Ауди од двете страни. Обично навечер.

6. Кај Стоп&Го што се наоѓа кога се оди од Словенија накај Палас. Обично навечер.
7. Влез во Скопје кај Сарај, пред железниот мост. Постојано.
8. Влез во Скопје Автокоманда, веднаш по симнувањето од клучката Ченто. Постојано.
9. Излез од Скопје Автокоманда, веднаш пред клучката Ченто. Постојано.
10. Партизанска, пред тој факултетот за туризам. Рандом времиња.

11. Пред влезот на студентски дом Гоце Делчев, навечер.
12. Партизанска, кривината кај Горење, навечер.
13. Паризанска, карши Симпо, 200 метра пред автобуската. Обично за викенди.
14. Јане Сандански, карши 3 Бисери, чат-пат.
15. Првомајска, карши бензинската што не е Лукоил. Често.

16. Кисела Вода - на ракљата кај Чешма - постојано
17. Кисела Вода - карши пумпата кај Мечкаров (чекаат строго коли што вртат десно од кај тениското пошо нема помошно)18. Улица Железничка на почетокот кај Зират
19. Кисела Вода - Шампионче
20. Пред Т.Ц. Бисер 10 метра после пешачкиот. Многу често. На тоа место само за еден прекршок казнуваат не застанвуање на пешачки ако те запрат рачунај дека ќе те казнат 10000000% тие што живеат во аердром, ново лисиче знаат.

21. На цветен пазар карши аутомакедонија. Ретко
22. Под желзничка навечер после 23 часто. Порано секој петок-сабота, одамна ги неам видено таму
23. После семафорите на усје коа идеш према драчево пред првата пруга. Порано многу често сега поретко
24. Охис после удолницата кога идеш од драчево према центар. Често
25. После МТВ кај макпетрол бензинската(уличето што се приклучуе на булевар). Кога работи зимскиот хард рок секој викенд во вечерните часови.

26. Христијан Тодоровски Карпош, после чаир, пред да вртиш на угорницата за Железара.
27. Од Хром кога се излегува и на семафорите нема помошно десно. Пред тинексот, кај Панко, на автобуската.
28. Кај главна Пошта после трафиките, кога се влегува на паркинзите. Често.
29. Рекорд према собрание, навечер, често. Ловат тие што не го стојат тој семафор тука. Сега баш имаше (01:50, 31 Jan)
30. После патарина Петровец и вртењето десно накај Велес. Пазете тука на прерано престројување во лева лента, преку штрафираниот дел.

31. Карши McDonalds на Рекорд, редовно навечер.
32. Кога работат летните дискотеки, после Зодиак на Ленинова кога се оди накај стадион, пред кривината. Скоро секоја вечер, а викенд не утињаат.
33. Пред бившо Боними, најчесто казнуваат за погрешно престројување вртејќи од бул. Свети Климент Охридски накај Партизанска.
34. Пред мостот Гоце Делчев, на кривината за Кале, во правец на Центар.
35. После мостот Гоце Делчев и стоковна куќа Мост, кај семафорите. Навечер 2-3 часот

36. После Олимписки базен, пред новото Веро. Не сум ги видел откако го направија Верото, али можда само не сме се погодиле.
37. После 11ти Октомври и пред Табак, одма после раскрсницата лево за железничка. Навечер.
38. На крајот на Илинденска, во Карпош 4. Навечер.
39. Бул. Србија после лукоил према раскрсницата кај што се спојува со бул. јане сандански. Србија е благо кривулест булевар така што ако се залеташ ти нема да ги видиш нив ама радарот ќе те види тебе. Летен период скоро секој ден во период од 23 до 01 часот
40. Карши Скопјанка се кријат десно на влезот за паркинг пред автобуската. Лани зимото секој викенд беа таму после 2 и пол, годинава ги немам видено.

41. Клучката кај автокоманда кога идеш према пластичара стојат после удолницата пред приклучокот за чаир, кога идеш према центар пред континентал стојат. Многу ретко поминувам од таму ама џандари од едната страна обавезно има.
42. Во ново лисиче на кривината кај пералните. Обично кога се исклучени семафорите, навечер.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

3 пати тука ме фаќаат маме им ебам :)

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54742
  • Махер
Одг: Места на кои треба да бидеме претпазливи.
« Одговори #34 на: 29 Август 2011, 02:30:09 am »
Џандарите немаат наредба што повеќе да казнуваат туку нив сега им се пресметува процентуално,односно излегува на терен комисија,која следи колку возила прават прекршок,на пр. ако  на еден патен правец поминат 1000 возила,од нив 500 сигурно прават НЕКАКОВ прекршок....е сега тие мора да казнат миниум 250-300,значи 70-80% од оние кои го прекршуваат законот
п.с. за пијан,и поминување на црвено светло,нема ПОМИЛУВАЊЕ,освен ако не те фатат :D :D :D :D :D
Никој не би требало да помилува такви СМРТОНОСНИ работи. Се помилува пуштени магленки или прекорачување за 10-20тина кмч. Него самиот број ме запрепасти!!! 6 патроли!!!
Сега загина Диџејов Љупчо Митрушев враќајки се од Крива-Паланка, мавнат од пијан возач.
« Последно менување: 29 Август 2011, 02:32:29 am Deni »

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10567
Одг: Места на кои треба да бидеме претпазливи.
« Одговори #35 на: 29 Август 2011, 02:32:57 am »
2001 год. немоеше џандар да видиш на улица ...

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14029
  • Пудингот на шоферството
Одг: Места на кои треба да бидеме претпазливи.
« Одговори #36 на: 29 Август 2011, 02:35:45 am »
Џандарите немаат наредба што повеќе да казнуваат туку нив сега им се пресметува процентуално,односно излегува на терен комисија,која следи колку возила прават прекршок,на пр. ако  на еден патен правец поминат 1000 возила,од нив 500 сигурно прават НЕКАКОВ прекршок....е сега тие мора да казнат миниум 250-300,значи 70-80% од оние кои го прекршуваат законот
п.с. за пијан,и поминување на црвено светло,нема ПОМИЛУВАЊЕ,освен ако не те фатат :D :D :D :D :D
Никој не би требало да помилува такви СМРТОНОСНИ работи. Се помилува пуштени магленки или прекорачување за 10-20тина кмч. Него самиот број ме запрепасти!!! 6 патроли!!!
Сега загина Диџејов Љупчо Митрушев враќајки се од Крива-Паланка, мавнат од пијан возач.
Дени,оваа тема е малку пооооооооопширна......значи,има раскрсници,на кои во доцните вечерни часови нема потреба регулирање на сообракајот од светлосни сигали(такви раскрсници се во многу мал процент,и се применуваат во странство)......да не ме сватиш погрешно,кај нас целиот сообракаен систем е катастрофа......ова мие струка,и затоа го кажувам не го кажувам од памет
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54742
  • Махер
Одг: Места на кои треба да бидеме претпазливи.
« Одговори #37 на: 29 Август 2011, 02:41:40 am »
Џандарите немаат наредба што повеќе да казнуваат туку нив сега им се пресметува процентуално,односно излегува на терен комисија,која следи колку возила прават прекршок,на пр. ако  на еден патен правец поминат 1000 возила,од нив 500 сигурно прават НЕКАКОВ прекршок....е сега тие мора да казнат миниум 250-300,значи 70-80% од оние кои го прекршуваат законот
п.с. за пијан,и поминување на црвено светло,нема ПОМИЛУВАЊЕ,освен ако не те фатат :D :D :D :D :D
Никој не би требало да помилува такви СМРТОНОСНИ работи. Се помилува пуштени магленки или прекорачување за 10-20тина кмч. Него самиот број ме запрепасти!!! 6 патроли!!!
Сега загина Диџејов Љупчо Митрушев враќајки се од Крива-Паланка, мавнат од пијан возач.
Дени,оваа тема е малку пооооооооопширна......значи,има раскрсници,на кои во доцните вечерни часови нема потреба регулирање на сообракајот од светлосни сигали(такви раскрсници се во многу мал процент,и се применуваат во странство)......да не ме сватиш погрешно,кај нас целиот сообракаен систем е катастрофа......ова мие струка,и затоа го кажувам не го кажувам од памет
Слободно изрази се. Направи тема, ако сакаш јас ќе направам. Пиши во некоја постоечка, кажи лично! Па ако на форумов не правиме муабет за СООБРАЌАЈНИОТ СИСТЕМ за што да правиме муабет? :) Верувај повеќето не интересира, ако ништо друго мене лично ме интересира.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14029
  • Пудингот на шоферството
Одг: Места на кои треба да бидеме претпазливи.
« Одговори #38 на: 29 Август 2011, 02:50:09 am »
Џандарите немаат наредба што повеќе да казнуваат туку нив сега им се пресметува процентуално,односно излегува на терен комисија,која следи колку возила прават прекршок,на пр. ако  на еден патен правец поминат 1000 возила,од нив 500 сигурно прават НЕКАКОВ прекршок....е сега тие мора да казнат миниум 250-300,значи 70-80% од оние кои го прекршуваат законот
п.с. за пијан,и поминување на црвено светло,нема ПОМИЛУВАЊЕ,освен ако не те фатат :D :D :D :D :D
Никој не би требало да помилува такви СМРТОНОСНИ работи. Се помилува пуштени магленки или прекорачување за 10-20тина кмч. Него самиот број ме запрепасти!!! 6 патроли!!!
Сега загина Диџејов Љупчо Митрушев враќајки се од Крива-Паланка, мавнат од пијан возач.
Дени,оваа тема е малку пооооооооопширна......значи,има раскрсници,на кои во доцните вечерни часови нема потреба регулирање на сообракајот од светлосни сигали(такви раскрсници се во многу мал процент,и се применуваат во странство)......да не ме сватиш погрешно,кај нас целиот сообракаен систем е катастрофа......ова мие струка,и затоа го кажувам не го кажувам од памет
Слободно изрази се. Направи тема, ако сакаш јас ќе направам. Пиши во некоја постоечка, кажи лично! Па ако на форумов не правиме муабет за СООБРАЌАЈНИОТ СИСТЕМ за што да правиме муабет? :) Верувај повеќето не интересира, ако ништо друго мене лично ме интересира.
многу,премногу опширно е да се изразувам за сообракајниот систем кај нас,вака со пишување...кога би се сретнале,да добро би се размуабетиле,ама вака искрено ептен мие мака.....инаку кај нас,моментално со овај систем не се знае ниту кој јади ниту кој пие,односно ако има патрола на едно/две места,на други места (каде што нема патрола владее беззаконие,а во Битола можеш лесно да воочиш каде има,каде нема патрола).....
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен FilipM

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3999
  • Turbo
Одг: Места на кои треба да бидеме претпазливи.
« Одговори #39 на: 29 Август 2011, 04:08:16 am »
Во БТ најчесто се: Околу симпо, Епинал, Водовод, Автобуска, Болница можи да има, Веро, Солунска знај да има, Булеварот, Сатот, Довлеџик, Лукоил...никогаш не сум видел полиција брусничка населба

Ако нема лесно се воочува, некој гарант врви со спиљон на сат, без разлика дали со кола или со мотор
I’m so mean, I make medicine sick

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14029
  • Пудингот на шоферството
Одг: Места на кои треба да бидеме претпазливи.
« Одговори #40 на: 29 Август 2011, 04:14:56 am »
Во БТ најчесто се: Околу симпо, Епинал, Водовод, Автобуска, Болница можи да има, Веро, Солунска знај да има, Булеварот, Сатот, Довлеџик, Лукоил...никогаш не сум видел полиција брусничка населба

Ако нема лесно се воочува, некој гарант врви со спиљон на сат, без разлика дали со кола или со мотор
под Симпо(главна капија од касарната),епинал не ги рачунај,водовод(катастар) репибличка контрола,веро(денски),солунска(пред 4-5 години,90% од казните на таа улица ми се пишани),булеварот (зависно од колата,се врви покрај нив со 180,па после 3-4 години гла не мижиш да крениш од нив,односно продавај ја колата),сатот(се бркаат со таксистите,Довлеџик(сјебано место),Лукоил,кафе пијат.....други места се : обиколницата,накај грчка граница(и накај буковски ливади),стрелиште(оризари тука негде),трета реонска,мирка гинова,ШиК лавци,педагошка,Уно пералната итн.итн
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен DareBmw

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4307
  • К’мет
Одг: Места на кои треба да бидеме претпазливи.
« Одговори #41 на: 29 Август 2011, 04:16:34 am »
Во БТ најчесто се: Околу симпо, Епинал, Водовод, Автобуска, Болница можи да има, Веро, Солунска знај да има, Булеварот, Сатот, Довлеџик, Лукоил...никогаш не сум видел полиција брусничка населба

Ако нема лесно се воочува, некој гарант врви со спиљон на сат, без разлика дали со кола или со мотор
под Симпо(главна капија од касарната),епинал не ги рачунај,водовод(катастар) репибличка контрола,веро(денски),солунска(пред 4-5 години,90% од казните на таа улица ми се пишани),булеварот (зависно од колата,се врви покрај нив со 180,па после 3-4 години гла не мижиш да крениш од нив,односно продавај ја колата),сатот(се бркаат со таксистите,Довлеџик(сјебано место),Лукоил,кафе пијат.....други места се : обиколницата,накај грчка граница(и накај буковски ливади),стрелиште(оризари тука негде),трета реонска,мирка гинова,ШиК лавци,педагошка,Уно пералната итн.итн
Да си запишам јас наливче ;) , кога ќе идам накај битола или кога ќе минам да си знам :D

Отсутен FilipM

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3999
  • Turbo
Одг: Места на кои треба да бидеме претпазливи.
« Одговори #42 на: 29 Август 2011, 04:17:11 am »
Вчера имаше многу после Кирил, другарми јаде 300 евра кај водовод :/, денес денски имаше Лукоил (со мотор беа) а вечерва не видов низ град многу
I’m so mean, I make medicine sick

Присутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20555
Одг: Места на кои треба да бидеме претпазливи.
« Одговори #43 на: 29 Август 2011, 10:00:39 am »
Крај на месец е, па мораат да исполнат квоти... За некое чудо, накај Охрид (преку Јован Бигорски, Дебар, Струга), имаше само една контрола, и тоа кај бензинската накај Маврови Анови (тие што беа на вожњата накај Маврово, знаат каде, на истото место беа, каде што bobson од памет се извади што немал појас турено :))
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Prcot

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3465
Одг: Места на кои треба да бидеме претпазливи.
« Одговори #44 на: 29 Август 2011, 12:13:23 pm »
Често гледам патрола веднаш после школото коце металец стопираат доста често, исто така доста често има и кај сервис караџа на автобуската. Порано имаше а сега ретко ги гледам кај агросервис кај окта на излез од Ченто, исто така има во Маџари спроти томи.
Поздрав!!!