Автор Тема: Што купивте или сакате да си купите за вашите автомобили  (Прочитано 555589 пати)

Отсутен NUME

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5716
GI vozam, kako pobucni se, go osekas patot poveke, zadovolen sum

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6306
  • Бенве сие бенве
Купен и наместен Valeo Kit4p на астра х. Пријатно изненаден, скоро и да нема некоја разлика во вожњата, вибрации никакви, единствена маана е некој звук при притискање и испуштање на кумплугот...На голема брзина, на 3000 обртаи се слуша некој звук како паричка да зрнка али ептен тивко...Така да, ако некој се одлучи на dmf во smf трансфер, мислам дека овој кит е на прво место :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Пиши пак по 30 000км


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен Бузуки

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6294
GI vozam, kako pobucni se, go osekas patot poveke, zadovolen sum
Незнам ќе видиме, кај мене има многу добра изолација бмвто па мислам дека нема да има проблем.. А и секако тука е радиото :D

Отсутен KiKoOoOoOoO

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 113
Купен и наместен Valeo Kit4p на астра х. Пријатно изненаден, скоро и да нема некоја разлика во вожњата, вибрации никакви, единствена маана е некој звук при притискање и испуштање на кумплугот...На голема брзина, на 3000 обртаи се слуша некој звук како паричка да зрнка али ептен тивко...Така да, ако некој се одлучи на dmf во smf трансфер, мислам дека овој кит е на прво место :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Пиши пак по 30 000км


Sent from my iPhone using Tapatalk
Хаха, зошто?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Присутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4708
Познато е дека солид китовите прават некој шум глупав

Отсутен KiKoOoOoOoO

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 113
Познато е дека солид китовите прават некој шум глупав
Точно, многу размислував дали да порачам фиксен или варијабилен, и мајсторите ме премислија, као стара е колата, има повеќе вибрации, не е исто палењето како кога била нова, ќе ти падни варијабилниот многу брзи. Ги контактирав на меил валео, тие рекоа сетот е 100% безбеден за мењач и мотор, минимална е разликата во возењето меѓу дмф и смф. Па ќе видиме :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6306
  • Бенве сие бенве
Имав намонтирано на голф 5 и се покајав, потоа имав на два дена леон со веќе монтиран и се осеќа многу голема разлика од варијабилен. Со среќа користи го, ќе пишеш искуство, може сум грешка јас.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен KiKoOoOoOoO

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 113
Имав намонтирано на голф 5 и се покајав, потоа имав на два дена леон со веќе монтиран и се осеќа многу голема разлика од варијабилен. Со среќа користи го, ќе пишеш искуство, може сум грешка јас.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ќе пишам нормално :) Единствено чудно ми падна што мајсторот кога го монтираше со мрсни раце исфаќа се и така го намести...Ваљда од триењето ќе се исчисти мрсното :D


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен AUUU

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6884
Од 25.07 во Лидл јужна Македонија

https://www.lidl-hellas.gr/el/prosfores.htm?articleId=30419


Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8000
  • Малерозен дрводарец
Толку малку бона е ова?!

Задржи ми пивото, морам да одам...

Патем, аман бе овие, енглеска верзија немаат :D
Двеста на сат
По нелегален пат

Отсутен NUME

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5716
Igracka, slabo jet

Отсутен BrziGonzalez

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1298

Порачани и стигнати, Koni амортизерите, чекаме монтажа ;D
Благодарност до @velestrumf и @MAPJAH што завршивме работа, ќе частам пиво и кругче со колата ;D

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6306
  • Бенве сие бенве
Брз за тебе и некои личности од тука нема и нема ни да има проблем. Совет што ти го кажав и лично, оди повози ја колата уште еден круг додека е сеуште бенве, после ќе ти фали


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20538
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
Порачани и стигнати, Koni амортизерите, чекаме монтажа ;D
Благодарност до @velestrumf и @MAPJAH што завршивме работа, ќе частам пиво и кругче со колата ;D

Велкам. Ај па побрзо да видиме како ќе личат.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен BrziGonzalez

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1298
Наместени амортизерите. Први впечатоци, одлично!! Пак е спортско и стегнато, го чуствувам секој нерамен дел од патот и таман ќе наиде некоја дупка ги затварам очите очекувајќи експлозија и удар во кичмата, и наеднаш се слуша само дубдуб, лагано ппминува низ неа како и секоја друга кола. @Molec мислам дека ти е многу познато ова бидејќи го возиш истото подвозје, знаеш каков предизвик е за нерамен пат...Тестирав на улица со дупки, до толку мењаваат дампинг  што првите дупки ги осеќаш 2-3 секунди и понатаму се губат, како да се возиш во друга кола. И се беше супер ама малку се загрижив мислејќи дека ќе го изгубам тоа што беше колата во кривини и на аутопат. Сум се лажел, сега е уште подобра😆. Има многу помалку бодирол, и не знам зошто ама осеќам како колата да има многу побеќе downforce, како да ја бутка нешто за земја.. може да е психа не знам, ама нијанса подобро ми е од претходно.
Се на се задоволен од исходот и вредеше чекањето. Ако некој друг вози спортско подвозје, му ги препорачувам.
Пс: колата сега напред седи малку повисоко, ќе си легне со тек на веемњ или може да остане така?