Автор Тема: Прашања и одговори.  (Прочитано 1715521 пати)

Отсутен Bumb

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1196
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #2295 на: 29 Јуни 2016, 14:08:03 pm »
А сода бикарбона?

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9869
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #2296 на: 29 Јуни 2016, 16:45:45 pm »
После ќе треба да ја исчистиш содата... а да не се замараш многу, ако има чеп дплу отвори го и наврти му го цревото некоја минутка, повозија ја нека сврти водата, испуштија и хајт...што и да ставиш нема 100% да исчисти и секако пак ќе се напрај кал боја водата(антифизот) за некое време. Едино со тие средствата да пробаш, али ја не би се замарал толку. Е сега јас сум ти, ти не си јас, па ако веќе саќаш да го чистиш само средство наменето за тоа, со сода или некоја друга импровизација(иако не значи дека ќе се деси нешто) ја не би ти препорачал. Имат некои правеат експерименти со електролиза, оцет лимунтус итн итн али кој знае... Чист есап ти е само со средство наменето за таква работа, 300 денари е, не се исплаќа ризикот за тие пари...
 

Отсутен Mercury

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 799
  • Т(д)ркач
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #2297 на: 29 Јуни 2016, 20:51:12 pm »
Шо беше во задолжителна опрема?Ламби,елече,резервна и шо друго?

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #2298 на: 29 Јуни 2016, 20:53:15 pm »
Прва помош, сајла, тријаголник..

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Mercury

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 799
  • Т(д)ркач
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #2299 на: 29 Јуни 2016, 20:54:38 pm »
И сајла бе да му еам

Отсутен Mercury

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 799
  • Т(д)ркач
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #2300 на: 29 Јуни 2016, 20:59:45 pm »
Eве сликовито најдов


Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9869
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #2301 на: 29 Јуни 2016, 23:40:39 pm »
za da bidit poapsurdno, zabraneto e slepanje...

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4914
  • The Spartan General
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #2302 на: 29 Јуни 2016, 23:49:12 pm »
za da bidit poapsurdno, zabraneto e slepanje...
Секаде шлепањето е забрането. Единствено што е дозволено е шлепање до првиот паркинг.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен Kozanostra

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1904
  • Opel Astra 2.0 DI
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #2303 на: 29 Јуни 2016, 23:55:51 pm »
А сода бикарбона?
Содата да не ти нагризи некои симеринзи како на пр на водната пумпа .....Јас кога го чистев системот од што ми измеша улје и вода употребив есенција по препорака на Онак и успеав да го исчистам од мрснотиите системот. Значи ставаш едно шишенце есенција ја загреваш колата во место на раб температура да заврти водата и испушташ. После тоа ставаш обична вода да се прочисти неколку пати и би требало да го средиш.....

Присутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6423
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #2304 на: 30 Јуни 2016, 00:20:29 am »
za da bidit poapsurdno, zabraneto e slepanje...

Не е точно, не се водете од рекла-казала муабети. Еве ти го законот, од член 78 до 85 е регулирано влечење на неисправно возило: http://moi.gov.mk/Upload/Documents/zbsp%20169-2015.pdf

Отсутен Martin_GSM

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 890
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #2305 на: 30 Јуни 2016, 00:57:11 am »
А сода бикарбона?
Содата да не ти нагризи некои симеринзи како на пр на водната пумпа .....Јас кога го чистев системот од што ми измеша улје и вода употребив есенција по препорака на Онак и успеав да го исчистам од мрснотиите системот. Значи ставаш едно шишенце есенција ја загреваш колата во место на раб температура да заврти водата и испушташ. После тоа ставаш обична вода да се прочисти неколку пати и би требало да го средиш.....

јас имам ставано сода бикарбона во ладњакот, штета нема никаква ама нема па ни ефект некаков штознам

од тие средствата по бензиски не ставајте не си играјте, секаде каде што има слаба точка системот, ке протече.

Присутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6423
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #2306 на: 30 Јуни 2016, 00:59:35 am »
Мене без никакво средство, само обична вода, после испуштањето и на неа, протече одма цел ладилник, а антифризот внатре сепак си стана пак кафеаво-црвен.

Отсутен SaseMajstorot

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 509
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #2307 на: 30 Јуни 2016, 01:53:15 am »
Filo...znaci vo prethodniot antifriz imale staveno dobar procent sredstvo protiv tecenje... toa raboti na princip kade sto ke pojavi potreba ono odma si zatvora koga i da potreba. A noviov udri po sistemot! hah
Како Југо нема друго! - и поарно шо нема!

Присутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6423
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #2308 на: 30 Јуни 2016, 04:03:09 am »
Ја имав дотурено на стариот антифриз едно 3, можеби 4 литри, еднаш едно литро чист антифриз, а останатите литри дестилирана вода.

Отсутен Дибидус

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1759
  • Veritas Vos Liberabit
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #2309 на: 30 Јуни 2016, 09:34:09 am »
Шо беше во задолжителна опрема?Ламби,елече,резервна и шо друго?

Дефинирај за каков вид на возило сакаш да ја знаеш задолжителната опрема? Различна е опремата за ПМВ, ТМВ, комбинирани, возила за јавен превоз итн.
Brains are awesome. I wish everybody had one.