Автор Тема: Прашања и одговори.  (Прочитано 854777 пати)

Отсутен DarthJe5us

 • Авиону, сломићу ти крила..
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 18283
 • (•_•) ( •_•)>⌐■-■ (⌐■_■)
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9675 на: Април 06, 2021, 14:31:05 pm »
Да препорачата некаде да ставам мултимедиа и паркинг сензори со можност за камера за Леон 2009 FL?Најдобро би поминал сам ако си порачаш од али што сакаш. Понудата кај нас на мултимедии е ептен лоша.

Отсутен Ordevski

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 661
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9676 на: Април 06, 2021, 22:34:24 pm »
Дали знаете каде можам да најдам вакви столчиња? Во Jysk се по 4.200, а ми изгледаат како да може да се најдат поефтини...

D-r Ordevski

Отсутен зоки-златен

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5171
 • хаУс мајстор
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9677 на: Април 06, 2021, 23:07:11 pm »
На пластичарска мислам дека гледав вакви.
Пoтпис,дaтa,пијaм,вoдa.

Отсутен Boki88

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 12
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9678 на: Април 07, 2021, 11:57:53 am »
Дечки здраво , пак јас со фиестата
Пратени дизни по карго во тетово
Сите 4 не чинеле
2 елементи
2 вентили
Бараат 450 евра за репарација
Прашање и совет од вас
Каде да купам половни дизни за фиеста 2007 1.4 тдци

Хамза позади шутка имаат..ама да не се како моите..

Отсутен zoranpp

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 1
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9679 на: Април 07, 2021, 21:15:50 pm »
Здраво,
Скоро земав Toyota Auris 2.0 d4d 2008  год. Откако ја купив цело време имам проблем со палењето, односно првото палење било какво да е времето си е најнормално но ако ја повозам малку на 10 палења 2-3 пати првиот пат нема да запали а следниптнпат пат сигутно пали. На дијагностика не покажа никаква грешка, направен е и сервис.
Некој сличен проблем да имал или некоја насока да ми да деде?
П.С мајсторот ми вели да се навикнувам и да го барам ако ептен зачести проблемот, но мене и вака ме нервира.
Поздрав

Отсутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 15158
 • ВМРО 206 1.4i
  • Follow @martinskiiiii and @206.rally
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9680 на: Април 07, 2021, 23:09:58 pm »
Пробај со сензор на радилица или брегаста, тие се ефтини а чести причинители на ваков проблем. Не успеваат да ја отчитаат позицијата на моторот и затоа не пуштаатпроток на гориво.

Следно, можеби немаш доволно притисок на горивото (опаѓа кога ќе се изгасне моторот), тоа е или некој регулатор на висок притисок или самата пумпа за гориво.

Трето може immobiliser да не се гаси ради некоја причина на првото палење.

Секако пробај со сензорите, ефтини треба да се.

Отсутен kutija

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 2
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9681 на: Април 08, 2021, 00:00:45 am »
Здраво дечки,

Нов сум овде па може и да грешам кај прашувам ако има друго место каде да го поставам ова прашање слободно поправете ме. Имам Renault Modus 2004 1.5 L dCi.

Пред некој ден приметив на автопат дека задната десна страна прави едно нискофреквентно свирење (како врапче) кога го вртам воланот на десно. Воланот исто така како закрцкува кога го вртам. Е сега многу малку има на интернет за Модус генерално. А она што најдов е дека може да е до Power Steering Fluid. Знам за Меган дека тој елемент е Electric и дека нема течност која би се заменила. За Модусот не знам дали е таков случајот иако најдов на интернет дека се продава баш таква течност (не кај нас) за Power Steering, ќе ме просветлите со македонскиот збор верувам. Ако модусот од друга страна има Electric Power Steering препорачајте ми добар мајстор. Односно препорачајте ми добар мајстор секако :) Секое инфо е добредојдено.

Благодарам.

Отсутен Power to the people

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3959
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9682 на: Април 08, 2021, 07:27:24 am »
Сервото е електрично, ама летвата е хидраулична, во тој резервоарот ти е течноста. Од кај моторот тешко да ја видиш, треба да извадиш тркало и пластичниот калник, само дали левото или десното не знам од која страна го гледав резервоарот поблиску. Шо можи да е проблемот не знам.

Оваа е летвата:


Отсутен vladimir_1

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 335
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9683 на: Април 08, 2021, 09:35:13 am »
Hello,
Сакам да менувам рамена горни на 147ката и ми треба мислење:)
ТRW знајме дека се врв а шо мислење имате за lemforder , febi  или дајте мислење за други?
Цените по пар се
 5400 ден Lemforder
6100 TRW
4800 FEBI


Sent from my SM-G770F using Tapatalk


Отсутен Prof. Greenthumb

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3694
 • MadaFunker
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9684 на: Април 08, 2021, 09:43:16 am »
@kutija

Дотури серво течност/уље. Па види дали ќе се оправи
New blood of old school

Отсутен Filip MK

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1055
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9685 на: Април 08, 2021, 10:17:52 am »
Пробај со сензор на радилица или брегаста, тие се ефтини а чести причинители на ваков проблем. Не успеваат да ја отчитаат позицијата на моторот и затоа не пуштаатпроток на гориво.

Следно, можеби немаш доволно притисок на горивото (опаѓа кога ќе се изгасне моторот), тоа е или некој регулатор на висок притисок или самата пумпа за гориво.

Трето може immobiliser да не се гаси ради некоја причина на првото палење.

Секако пробај со сензорите, ефтини треба да се.
@zoranpp Кај мене правеше така и покажа дека е сензор на брегаста
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10450
 • Архитект
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9686 на: Април 08, 2021, 21:17:16 pm »
Hello,
Сакам да менувам рамена горни на 147ката и ми треба мислење:)
ТRW знајме дека се врв а шо мислење имате за lemforder , febi  или дајте мислење за други?
Цените по пар се
 5400 ден Lemforder
6100 TRW
4800 FEBI


Sent from my SM-G770F using TapatalkЈас имав Лемфордер.
Лоши се покажаа. Многу брзо паднаа.
После тоа си зедов TRW и се доста подобри.

Ако 6100 се двете, земај ги одма. Одлична цена.
Побарај MOOG ако можиш да најдиш.
Јас такви би зел.