Автор Тема: Прашања и одговори.  (Прочитано 772049 пати)

Отсутен balanar

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 594
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9345 на: Јануари 13, 2021, 23:10:50 pm »
Може и бендексот го ставиле обратно, кај мене така го решија. Плус четкиците секако.

Си се спасил битно.

Отсутен Bicikle

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6932
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9346 на: Јануари 14, 2021, 00:22:11 am »
Забите изејни беа ?

Отсутен LostParadise

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 54
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9347 на: Јануари 14, 2021, 18:14:33 pm »
Здраво дечки, кога ми го сменија уљето на сервис си беше на максиумум, после 6 месеци (на некои си 4000-5000км) градска возжња го проверив беше на максимум.
Сега на 8000км проверив и нивото на шипката за уље е паднато на средина измеѓу минимум и максимум.
Се работи за 1,6tdci 3.8литри уље собира со филтер, без филтер 3,4литри.
Сега уште малце ќе менувам уље пак редовен мал сервис на 10000км, па ме интересира отприлика колку потрошило и дали е нормално да троши толку уље?
Иначе последниве неколку месеци почесто возам на автопат и често ја стискам околу 160kmh.

Отсутен Diesel

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3191
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9348 на: Јануари 14, 2021, 18:33:30 pm »
Мислам дека повеќе од 400 милилитри нема потрошено, ама не сум сигурен. Дополни полека, донеси го на макс, види колку си ставил и мислам дека точно ќе знаеш.

Нека каже некој поупатен каков е односот на количината на уље картер-шипка.
2008 Opel Astra Classic II 1.4 16V Ecotec Twinport

2002 VW Polo 9N 1.4 16V

Масло во менувач се менува кога се менува менувач.

Отсутен Mikius

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5323
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9349 на: Јануари 14, 2021, 18:46:03 pm »
Симката на татко ми така го "пиеше" уљето.

На земја се правеа мали флеки (како од десетина капки) под мотор од страната на мењачот па претпоставувавме дека малку прокапува од диференцијал (замастена манжетна од полуосовината).
За мањакот уље во мотор мислевме дека го троши (согорува) но чудно ни беше што го сркаше само на отворено, градска занемарливо го трошеше, башка што не чадеше.
Да не должам, откривме дека попуштил семерингот на радилица кај замаецот и на некој начин само при високи вртежи повеќе го исфрлало уљето.
Интересно што при исфрлувањето не беше претерано замастено подвозјето, ваљда од турбуленциите на воздухот.

Отсутен Bicikle

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6932
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9350 на: Јануари 14, 2021, 19:28:48 pm »
Може мнпгу да му се 10.000км, остај што пишува на опаковката, следи го уљето, ако троши константно иста количина уље, тогај не е до километрите, нп ако ппчне на 5-6-7к км да поче да троши наглп уље до километрите е ( или некои што би рекле миљажата)

Отсутен Diesel

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3191
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9351 на: Јануари 14, 2021, 21:47:38 pm »
Не би рекол.

Кај мене Астрата "од мајка" го срка нагло после 7000 километри од промена. До 7000 на шипка не мрда, ама после...

До кај 11-12000 ќе го донесе на средина на шипка.

А појма немам колку е тоа во количина, реално, мерено во картер.
2008 Opel Astra Classic II 1.4 16V Ecotec Twinport

2002 VW Polo 9N 1.4 16V

Масло во менувач се менува кога се менува менувач.

Отсутен n1kola

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4631
 • French diamond
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9352 на: Јануари 14, 2021, 23:06:22 pm »
И не е ништо страшно ако паднало нивото до средина на шипката после 7000 км. Ретко која кола не троши, ништо страшно ни чудно.

Отсутен Bicikle

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6932
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9353 на: Јануари 15, 2021, 02:25:06 am »
Kako do 7000 ne troshi, posle troshi?

Отсутен n1kola

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4631
 • French diamond
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9354 на: Јануари 15, 2021, 05:30:14 am »
Најверојатно маслото станува поретко, истото го прави и кај мене.

Отсутен Power to the people

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3757
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9355 на: Јануари 15, 2021, 09:27:48 am »
Дури не дополнуваш и прикупуваш масло, ништо страшно. Сам да си го менуваше, ќе ти останеше малку од 4Л тубата и ќе си го притуреше сега.
Ама за уште 2000км ќе си истераш со тоа што ти остана. Не барај проблем што не постои, следно пробај друг бренд на масло, ако те интересира како ќе јави потрошувачка со ова.

Отсутен Bicikle

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6932
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9356 на: Јануари 15, 2021, 12:02:39 pm »
Најверојатно маслото станува поретко, истото го прави и кај мене.
Значи ги губи својствата.

Отсутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12118
 • Пудингот на шоферството
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9357 на: Јануари 15, 2021, 12:10:48 pm »
Motorot i turboto na Mercedesot se suvi barut,mnogu ponovi i so pomalku km vozila sum videl so mnogu "povalkani" motori.
E sega kaj mene doturam 1-1.5l na 12-15Kkm...
Del go trosi,poso vozam agresivno,del si trosi so si ima 460Kkm itn.itn...
Sum probal Castrol,Mobil,eve sega Motul staviv.Site masla so sum gi stavil bile tie so ispolnuvaat specifikacii,229.51 i 228.31 ili obratno bea 229.31 so 228.51. ;D
Niz auspulh ne sum go videl da cadi vo ovie dve godini nitu ednas.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Luki Junior

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4301
 • The Spartan General
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9358 на: Јануари 15, 2021, 12:19:35 pm »
На мерцедес шипката меѓу мин и макс е 2 литри. И да не дотураш, пак ќе биде во нормала.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12118
 • Пудингот на шоферството
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9359 на: Јануари 15, 2021, 12:22:43 pm »
Dobro,8.5l sobira vo motorot,taka da,ima gore dolu najmalku 1l megju min i maks...
Sega gledam sum zaboravil da pisam...Pred dva dena menuvav maslo i gledam prednite creva i perkata od hladnjakot celi maslosani,nalepeno talog onaka maski.Se vrtam gledam od kade so kako,koga na krajot ispadna crevoto od interkulerot puknato edno 10cm.
Nikakvi simptomi ne osetiv.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D