Автор Тема: Прашања и одговори.  (Прочитано 606783 пати)

Отсутен was

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 83
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #8250 на: Март 05, 2020, 08:21:19 am »
Од шо можи да вади ваков звук "ву ву ву" ? Можно е дае некој лагер, каиш или водна пумпа? Вчера ја забележав. Mazda 626 GE 1.8 benzinec/plin.
 

Отсутен Mikius

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3422
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #8251 на: Март 05, 2020, 08:35:34 am »
Оти не отиде во десно со камерата, од таму ми доаѓаше звукот ;D

Отсутен Marakana

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 473
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #8252 на: Март 05, 2020, 11:49:24 am »
Имаше во хубо....купував пред година дена.

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk


Има и во Електрометал во Карпош


Thanks
I've reached a point in my life where I find it's no longer necessary to try to impress anyone. If they like me the way I am, that's good. If they don't, it's their loss.

Отсутен Pane-G

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 204
Прашања и одговори.
« Одговори #8253 на: Март 05, 2020, 12:15:00 pm »
Од шо можи да вади ваков звук "ву ву ву" ? Можно е дае некој лагер, каиш или водна пумпа? Вчера ја забележав. Mazda 626 GE 1.8 benzinec/plin.
 
Ми личи дека е разлабавен затегачот ,ај допирај акумулаторот дали е топло што не се нормална температура


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk

Отсутен Баги

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 761
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #8254 на: Март 06, 2020, 10:34:55 am »
не е за тука прашањево ама да не отварам нова тема само за ова.
Дали знаете каде можам да однесам старо искористено масло од автомобил ?
Дали во Скопјево го третира по некои стандарди некој  или каде и да го однесам ќе запалат/истурат  ?

Отсутен AllMightyMe

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5121
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #8255 на: Март 06, 2020, 10:54:30 am »
У некој сервис за кола, бар ако е нормален. Знам Жарко уљето што го испушта во голема боца, коа ќе се напуни се јавува у некоја од компанииве за рециклирање, ја зимаат и тоа е тоа.

Отсутен Power to the people

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3022
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #8256 на: Март 11, 2020, 11:46:52 am »
Искуство со стабилизатори, какви сте ставиле па не се погодиле и се расипале за брзо, да не земам такви?

Кога ја вадам од двор колата при мали брзини кога кочам на напред па на назад ми клапнува нешто. Вчера ги проверив кочниците пошто пред 2 месеци ги менував дисковите, се е стегнато, ама заприметив едниот стабилизатор со три прсти го виткам по вертикала лесно.

Двата да ги менувам или само еден, другиот колку што го запнав во ред беше?

Отсутен Mikius

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3422
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #8257 на: Март 11, 2020, 11:58:13 am »
На Меган2 им е слаба точка стабилизатори и спони.
Ми беше препорачано да менувам само дефектните.
На мое инсистирање беа сменети комплет, за неколку години повторно покажано слабост.
Потоа сменив само дефектни за по неколку години да ја продадам, така да не би знаел да кажам дали има смисла комплет менување или не.
Каква марка беа ставени појма немам.

Под дефектни подразбирам почетен стадиум :) на технички поминуваше, а и мајсторите кажуваа дека не е итно за менување.
Таков сум, кога ќе се каже дека почнало нешто не чекам, веднаш менувам :)

Отсутен Баги

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 761
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #8258 на: Март 11, 2020, 15:29:22 pm »
Дечки, не можам да најдам преден браник за Peugeot 406 Coupe . Прашано по Скопје, нема никаде. Дали знаете некој што може да најде/донесе од соседството?

Присутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 37506
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #8259 на: Март 11, 2020, 15:55:18 pm »
Види на http://kupujemprodajem.com, има некој у лесковац, улетајте му без браник, монтирајте го таму доколку има. Имаше и некој во белград...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен зоки-златен

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4276
 • хаУс мајстор
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #8260 на: Март 11, 2020, 18:34:32 pm »
Од што може борд компјутер да престане да работи, уствари он го имаше позадинското светло ама не даваше вредности и информации, за по саат време да се оправи сам од себе?
Пoтпис,дaтa,пијaм,вoдa.

Отсутен 386ka

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 780
 • Am386 DX/DXL-40
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #8261 на: Март 11, 2020, 18:43:23 pm »
Прво што ми текнува е ладен лем на контактите од дисплејот.

Отсутен FiLo

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6079
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #8262 на: Март 26, 2020, 19:51:54 pm »
Зошто не сите производители на свекици имаат идентичен зазор на свекиците за конкретно возило ?
Пример за мојата, Бриск вели 0.7 мм зазор за препорачани свекици според каталог, беру 0.8, а НГК на пример 0.9 мм зазор.

Во што се состои разликата секој производител да предвидува различен зазор за едно конкретно возило ?

Присутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 37506
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #8263 на: Март 26, 2020, 23:46:16 pm »
Не би требало да е така. Од 0.7 до 0.9 голема е разликата. Што вика упатството за колата по ова прашање? Кои се оригинално препорачаните свеќици?

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен FiLo

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6079
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #8264 на: Март 26, 2020, 23:54:14 pm »
Ништо, упатството за секое сервисирање или било каква замена вели да го посетите официјалниот сервис за Шкода.
Бидејки Бриск е чешка фирма, по некоја логика би требало тие да се фабрички.
Но сајтот на НГК во препорачани свекици ги дава со 0.9 мм гап, баш пребарував.
А Беру пак со 0.8 мм ги дава препорачани