Автор Тема: Прашања и одговори.  (Прочитано 1715447 пати)

Отсутен BrziGonzalez

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1298
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #7725 на: 19 Септември 2019, 07:46:23 am »
Ми треба препорака за мајстор што при промена на DMF ќе се позамара да ги торкне штрафовите по фабрички спец.

Исто така би било фино ако некој со 1.9 тди со сменет фиксен замаец би ми дал да го пробам да видам дали вреди да се ризикуваат пари за DMF.
Ако ти е за продавање стави фиксен, ако си со план да го возиш стави си Варијабилен

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20049
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #7726 на: 19 Септември 2019, 14:30:21 pm »
Ми треба препорака за мајстор што при промена на DMF ќе се позамара да ги торкне штрафовите по фабрички спец.

Исто така би било фино ако некој со 1.9 тди со сменет фиксен замаец би ми дал да го пробам да видам дали вреди да се ризикуваат пари за DMF.
Ако ти е за продавање стави фиксен, ако си со план да го возиш стави си Варијабилен

Ми откажа ДМФ за помалку од 10к, не сакаа да го сменат. Ми треба да проверам со фиксен како вози колата пред да одлучам.

Отсутен stef_stef

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 303
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #7727 на: 19 Септември 2019, 18:04:29 pm »
Знае некој како точно е процедура за tax free од Србија (икеа)

Отсутен Pane-G

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 251
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #7728 на: 19 Септември 2019, 22:41:26 pm »
Ми цркнала пумпицата за вода за брисачите, има шанси да се најде кај нас нова и дали се универзални или секој модел си е различен?Како може да е точен назив на англиски?И начекал ли некој на отпад растурени Мерцедеси А класа од втората генерација?Сакам да најдам сочувана палка за менувачот и потпирач за раката на возачка врата, ако се у добра состојба.
Оди во Makdel има се и сешто и тоа нови ама автентична верзија и не е оригинал сепак ќе ти заврши работа


Sent from my iPad using Tapatalk

Отсутен Filip MK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2102
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #7729 на: 20 Септември 2019, 15:29:34 pm »
Ми треба препорака за мајстор што при промена на DMF ќе се позамара да ги торкне штрафовите по фабрички спец.

Исто така би било фино ако некој со 1.9 тди со сменет фиксен замаец би ми дал да го пробам да видам дали вреди да се ризикуваат пари за DMF.
Ако ти е за продавање стави фиксен, ако си со план да го возиш стави си Варијабилен

Ми откажа ДМФ за помалку од 10к, не сакаа да го сменат. Ми треба да проверам со фиксен како вози колата пред да одлучам.
Кој не сакал да ти го смени, некој сервис во МК, имаше гаранција или го порача од Србија (сетквачила)?
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20049
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #7730 на: 20 Септември 2019, 15:33:19 pm »
Од тука е купен, искрено не знам од каде татко ми го оставил мајсторот да купи сам така да поим немам ништо како било.

Отсутен stef_stef

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 303
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #7731 на: 20 Септември 2019, 19:19:30 pm »
Ај да си прашам пак.

Да не земал некој tax free од Србија (икеа)? Даваат global blue, или би требало да се вратам прак до Србија?

Отсутен Leon-cist

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 766
  • .
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #7732 на: 20 Септември 2019, 23:28:49 pm »
Dali naracal nekoj delovi od ovie decki na ovoj sajt https://avtodelovionline.mk ? Cenite na filtrite im se za okolu 40% poevtini od cenite vo dukjani za avtodelovi.
Da ne e nekoja prevara li ili da ne slucajno nekoj skart prodavat ili nesto ne kapiram jas tuka
VW MK-7 (1.6 тди)

Отсутен skmkcivic

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 4
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #7733 на: 25 Септември 2019, 00:17:54 am »
Prasnje vo vrska so sofersajbna na civic sedan 98 so soncev pokriv protekuva gore se stvara kako kondenzat kapki duri na tapacirot navlaznuva, nezaprimeteno od prethoden gazda ili pak nesanirano, ke pomine li so silikon za sofersajbna od nadvoresna strana ili pak da se prelepuva cela, se gleda deka ima vodata i raboteno na plafonot fatil rgja.

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17267
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #7734 на: 25 Септември 2019, 00:23:00 am »
Види прво дали одводните канали на сончевиот кров се чисти, проточни и слично. Ако се, и ако ти се даваат пари, нека ти ја одлепат целосно шофершајбната, санирај ја корозијата, и после нека ти ја залепат.

Отсутен AUUU

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6884
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #7735 на: 25 Септември 2019, 00:32:35 am »
Ај да си прашам пак.

Да не земал некој tax free од Србија (икеа)? Даваат global blue, или би требало да се вратам прак до Србија?
Да, на граница иди спремен кај царината со копија од пасош и од фискалната. Исто гледај да е пополнето се ко што пишува.

Ова важи за сите продавници со такс фри од Срвија, за ИКЕА не знам како иде, ако има глобал блу тогаш само печат од царина ти треба и си зимсш у менувачницата у ГТЦ или кај Палета у пролазот, ако нема тогаш зимаш од продавница следниот пат.

Отсутен stef_stef

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 303
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #7736 на: 26 Септември 2019, 12:48:41 pm »
Дали некој има променето МК дозвола за Германска? Ако би можело некое инфо за процедура, би било супер. Пробав меил, телефон и нет информации, но никако да најдам.

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4920
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #7737 на: 27 Септември 2019, 20:32:12 pm »
Ај да прашам некој поискусен,немам полирка на рака излезе солидно само со пурол, сега допрва некоја рака со полир паста и ќе ја бидне работата, него од задната страна браникот е заминат  хромот на некој места и под него започнато е да рѓа. Која е најпаметна опција да се заштити од понатамошна корозија, знам дека имаше некое средство шо реагира со рѓата и ја стврднува ама незнам име.
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен changetheoil savethecar

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 984
  • Best Motors Worldwide
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #7738 на: 27 Септември 2019, 21:05:49 pm »
E91 320D automatic vo P koga e i kolata e parkirana, pri odzemanje na gasta ima malo minimalno tresenje/lulanje vo kabinata a osekjam i minimalni vibracii na volanot koga e vo P ili D na semafor na pr.
Drzaccite na motorot se menuvani pred edna godina, ama toa za balkanskive to est mk patishta mozebi nisto ne znaci  ;D ?
Ramenicata e smenata sega vo Avgust od Corteco nova e stavena. Drzaccite za motor  isto taka bea od corteco.

Ideja nekoja sto bi mozelo da bide?
---Best Motors Worldwide---
       (Oo=[][]=oO)

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9869
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #7739 на: 27 Септември 2019, 21:45:02 pm »
@vladic3110 хромот не се полира, едино да го испериш и тоа е тоа. Анти корозин или фосфорна киселина ќе ја неутрализира привремено ’рѓата, али ако не го офарбаш со миниум и со бпоја, паќ ќе зарѓа. Е сега, во зависност од возилото, да ги однесиш да ти ги прехромитаат, и на задниот дел да ставиш плус некоја сива-метал боја, и онака не се гледа а, а надвор да си остани хромот. Ако сакаш колку да ја заташкаш рѓата, прво ќе земиш груба шмиргла и рачно ќе изшмирглаш, па со пофина шмиргла па на крај со антирост, али пази на надворешниот дел да не фати, најдобро со кршче и нараквици (да ја заштитиш кожата) да го нанесиш 5-6 пати на размах од 5-10 минс, па да го поминиш со миниум па со некоја боја која нема многу да дели,... Поскапа опција, реплика од инокс, ќе попушти ко ќе не голтне некоја црна дупка :)