Автор Тема: Прашања и одговори.  (Прочитано 629341 пати)

Отсутен DarthJe5us

 • Авиону, сломићу ти крила..
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17326
 • (•_•) ( •_•)>⌐■-■ (⌐■_■)
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #7410 на: Мај 16, 2019, 20:47:18 pm »
Во КОП те однеле? Убедувајте се мора да ја сменат што ги вртите не се малце пари.

Присутен Boshe

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3362
 • Пиши лаже
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #7411 на: Мај 17, 2019, 20:48:48 pm »
Едно прашање... Досега користам Aral 10w 40 Blue Tronic уље, но нешто ми го препорачаа Liqui Moly 10w 40 mos2. Имало некој си адитив во него, што ти знам таму....


Се работи за A4 1.9TDI '96 та. Дали да го мењам, или да останам со Aral от? Цената му е околу 1,700 денари за 5л.

Отсутен Ipkisija Meskosa

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7763
 • Пичлеме
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #7412 на: Мај 17, 2019, 22:35:25 pm »
Си имал досега проблем со Aral? И мене пред 2 години ми го спомнаа  Liqui Moly... ама затоа што не сум имал ниеден проблем со Aral (го користам околу 70 000км), не гледам причина да го сменам.

Отсутен DarthJe5us

 • Авиону, сломићу ти крила..
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17326
 • (•_•) ( •_•)>⌐■-■ (⌐■_■)
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #7413 на: Мај 18, 2019, 07:19:01 am »
Едно прашање... Досега користам Aral 10w 40 Blue Tronic уље, но нешто ми го препорачаа Liqui Moly 10w 40 mos2. Имало некој си адитив во него, што ти знам таму....
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Се работи за A4 1.9TDI '96 та. Дали да го мењам, или да останам со Aral от? Цената му е околу 1,700 денари за 5л.

Види само со градацијава дали е за твојот мотор, не знам баш 10-40 дали е за ТДИ.

Присутен Boshe

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3362
 • Пиши лаже
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #7414 на: Мај 19, 2019, 18:27:16 pm »
^
10-40 од кога е купена колата, по препорака на мајстор. Јас сум читал/слушал дека потенко уље е наводно подобро за постари коли. Искрено не ги одбирам многу колите, затоа си прашувам тука.:)

Си имал досега проблем со Aral? И мене пред 2 години ми го спомнаа  Liqui Moly... ама затоа што не сум имал ниеден проблем со Aral (го користам околу 70 000км), не гледам причина да го сменам.
Не сум имал досега проблем со него, од кога е купена колата се користи тоа. (~80.000км) Ова ми го препорачаа како демек подобро поради некои си адитиви што ги имало во него, бидејќи се работи за стара кола.

Отсутен DarthJe5us

 • Авиону, сломићу ти крила..
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17326
 • (•_•) ( •_•)>⌐■-■ (⌐■_■)
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #7415 на: Мај 19, 2019, 19:48:27 pm »
^
10-40 од кога е купена колата, по препорака на мајстор. Јас сум читал/слушал дека потенко уље е наводно подобро за постари коли. Искрено не ги одбирам многу колите, затоа си прашувам тука.:)

Си имал досега проблем со Aral? И мене пред 2 години ми го спомнаа  Liqui Moly... ама затоа што не сум имал ниеден проблем со Aral (го користам околу 70 000км), не гледам причина да го сменам.
Не сум имал досега проблем со него, од кога е купена колата се користи тоа. (~80.000км) Ова ми го препорачаа како демек подобро поради некои си адитиви што ги имало во него, бидејќи се работи за стара кола.

Види што вика прозводител. Можеш 5-30, 5-40, 10-40, 10-60, 15-40 ама зависи дали маслото ја исполнува потребната спецификација за твојот мотор.

Отсутен Filip MK

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 719
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #7416 на: Мај 20, 2019, 13:38:31 pm »
Побарав понуда од www.setkvacila.rs за сет квачила и замаец за колата на дедо ми (Polo 1,9 D) обичен дизел 1999 година на производство и ми понудија од сетот на Валео по цена од 175 евра (10.800 ден). Едно време беа добри Валео, па некое време имаше по некоја рекламација (од тоа што читам по форуми, искуства и сл). Цената е екстра со оглед дека тука кај нас му побараа околу 17.000 денари (само не знам за која фирма производител) ама сепак битен е и квалитетот, некој искуство, информации ? Благодарам
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Присутен Dule_

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2226
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #7417 на: Мај 20, 2019, 13:48:43 pm »
Лук се квалитетни. Провери во мега ауто партс.

Sent from my MI 6 using Tapatalk


Отсутен Zile

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5791
 • Плинаш!!!
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #7418 на: Мај 20, 2019, 13:59:35 pm »
Исто и сакс, провери во крис и том.

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk


Отсутен DarthJe5us

 • Авиону, сломићу ти крила..
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17326
 • (•_•) ( •_•)>⌐■-■ (⌐■_■)
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #7419 на: Мај 20, 2019, 16:23:41 pm »
Исти се сите.

Отсутен brm brm

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2298
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #7420 на: Мај 21, 2019, 18:12:45 pm »
Има ли разлика во квалитетот на сет ламела меѓу сетквачила.рс и тукашните сетови по продавниците?
Настрана цената.

Отсутен kire95

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 703
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #7421 на: Мај 21, 2019, 18:27:11 pm »
@KaZaN  Колку што паметам нарачуваше од кај нив па може да сподели искуства

Отсутен Zile

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5791
 • Плинаш!!!
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #7422 на: Мај 21, 2019, 19:45:54 pm »
Како ке спореди Казан кога нарачал само од таму а не и од тука.

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk


Отсутен kire95

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 703
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #7423 на: Мај 21, 2019, 20:20:52 pm »
Како ке спореди Казан кога нарачал само од таму а не и од тука.

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk


Mislev na Filip Mk i negovoto prasanje

Отсутен Zile

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5791
 • Плинаш!!!
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #7424 на: Мај 21, 2019, 20:31:34 pm »
Аааа извини, не сум те разбрал.

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk