Автор Тема: Прашања и одговори.  (Прочитано 647441 пати)

Присутен Power to the people

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3271
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #7785 на: Октомври 15, 2019, 07:30:31 am »
На ebay.uk имаш феби за околу 1500ден 4 сосе поштарина, барем знајш 10.9 е цврстината.

Отсутен Bicikle

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6255
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #7786 на: Октомври 15, 2019, 08:48:07 am »
ne treba da se 12 cvrstina ?

Отсутен IdeuX

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 706
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #7787 на: Октомври 15, 2019, 09:12:13 am »
Дали е паметно да купам штрафови за челичните бандажи од каросерија.мк? Претпоставувам дека се кинески па затоа се двоумам.

Можеш да земеш штрафови од Аутолидер во Чаир кинезаријана. Иако изгледаат на играчка, проверен им е квалитетот.

Отсутен Silvester

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 867
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #7788 на: Октомври 15, 2019, 09:29:09 am »
На ebay.uk имаш феби за околу 1500ден 4 сосе поштарина, барем знајш 10.9 е цврстината.
Ama mene mi trebaat 16 obicni, ne sigurnosni.
Дали е паметно да купам штрафови за челичните бандажи од каросерија.мк? Претпоставувам дека се кинески па затоа се двоумам.

Можеш да земеш штрафови од Аутолидер во Чаир кинезаријана. Иако изгледаат на играчка, проверен им е квалитетот.
Ima obicni strafovi ili sigurnosni? Oti obicni mi trebaat i po internetov najdov samo vo karoserija.mk

Отсутен IdeuX

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 706
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #7789 на: Октомври 15, 2019, 09:33:07 am »
И такви и такви.

Отсутен Silvester

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 867
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #7790 на: Октомври 15, 2019, 09:38:38 am »
7G Троник менувачите како се покажани?

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
Ne si stavaj trn vo zdrava noga. Dodeka rabotat se dobri, koga ke se rasipat gospo ne gi oprava. A kaj nas kolite stasuvaat koga se za popravanje. Ova vazi za seriite koi se vgraduvaat vo W211 i CLS prviot model, posle mozebi se podobreni i se vikaat 7g+ (mislam). Za vo koja kola prasuvas ti?

Отсутен riki_staff

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3382
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #7791 на: Октомври 15, 2019, 09:52:13 am »
7G Троник менувачите како се покажани?

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
Ne si stavaj trn vo zdrava noga. Dodeka rabotat se dobri, koga ke se rasipat gospo ne gi oprava. A kaj nas kolite stasuvaat koga se za popravanje. Ova vazi za seriite koi se vgraduvaat vo W211 i CLS prviot model, posle mozebi se podobreni i se vikaat 7g+ (mislam). Za vo koja kola prasuvas ti?
Ауди 😁

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk


Отсутен Silvester

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 867
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #7792 на: Октомври 15, 2019, 10:17:26 am »
Vo Audi nema 7g tronic, samo vo Mercedes. Za koja kola/motor prasuvas? Vo Audi A4 kako od Sase, avtomatikot e mnogu los za vozenje (za izdrzliv ne znam, sum nemal iskustvo). Nekoj Multitronic e so 7-8 brzini, deluva kako da vozis kola od 100ks, mnogu grdo cuvstvo.

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 25509
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #7793 на: Октомври 15, 2019, 10:45:26 am »
Во Аудито на Саше има од-ли-чен DSG, нема врска со Мултитроник.

Мултитроник е CVT, ама фино калибриран и не се чувствува како дa e CVT. Освен ако не си возел некој расипан.

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9947
 • Архитект
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #7794 на: Октомври 15, 2019, 10:49:26 am »
Во тоа Ауди како на Саше има и мултитроник верзија.

Отсутен Silvester

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 867
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #7795 на: Октомври 15, 2019, 10:58:55 am »
Zboruvam za Audi a4 od 2009 godina, 2.0 Tdi so avtomatik. Koga se vozev imase prilicno malku kilometri i sigurno bese multutronik (8 brzini), ne bese DSG. Nemase nikakvi nus pojavi menuvacot, tuku cuvstvoto na zabrzuvanje (barem mene) mi bese mnogu grdo. Za dsg nemam zamerka. Ako ne se lazam dsg vo tie modeli ima samo vo 3.0 tdi?!

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 25509
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #7796 на: Октомври 15, 2019, 11:25:08 am »
Хм, ете, мај бед, мислев дека Мултитроникот го исфрлија од А4 во таа генерација.

Присутен Power to the people

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3271
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #7797 на: Октомври 15, 2019, 11:44:37 am »
На ebay.uk имаш феби за околу 1500ден 4 сосе поштарина, барем знајш 10.9 е цврстината.
Ama mene mi trebaat 16 obicni, ne sigurnosni.

На каросерија за мојата за челичен бандаж обични дава скоро 400ден по штраф, не мислев на сигурносни, ама 16 ќе те коштаат поскапо од бандашите.

Имаш опција и стари од маалските вулканизери 100ден по штраф, оригинален стар, е сега можи ќе треба да посетиш неколку за 16 да собериш асолни.

ne treba da se 12 cvrstina ?


Шо знам, обично сите се 10.9, можи има и 12 на некои возила, не знам.

Отсутен riki_staff

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3382
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #7798 на: Октомври 15, 2019, 12:32:49 pm »
Dsg е одличен менувач,моментално го возам на пасат Б6 2.0Тди,убаини е 😁
На огласот на аудито така пишуваше Г7 троник,2005-6 година.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk


Отсутен metosk

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 17
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #7799 на: Октомври 15, 2019, 16:06:26 pm »
Дали може некој од поискусните или некој што поседува Kia Sportage да ми каже што е поентата што нема ниедно половно дизел возило на продажба, а тие што ги има се бензинци 1.6 GDI со поминати во просек 90-100000 километри?

Незнам дали e до мојава логика која ми вика дека има нешто што само бензинци се продаваат и тоа со слична километража или само така си мислам.
Слаб е тој мотор за тоа возило, барем луѓе што го имаат кажуваат дека е слаб за претекнување по автопат. Друга мана на гди е што многу гареж на вентили фаќа и прави проблеми то, погледни на јутуб има бајаги видеа со тој проблем.

Ова се однесува и за поновиот GDI од 2020 моделот? Заинтересиран сум за купам, знам дека е послаб мотор за ова возило али чисто за фамилијарна потреба ми е, нема да ми пречи претекнувањето премногу (ваљда:)) ). Кој не сака јак мотор реално...али доста поскап е. А и плус на новиов GDI неможело плин да се стави...така ми кажаа од КИА..