Автор Тема: Прашања и одговори.  (Прочитано 606605 пати)

Отсутен Luki Junior

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4136
 • The Spartan General
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #7755 на: Октомври 07, 2019, 12:24:36 pm »
VP44 е пумпата и најчесто гори електрониката. Во Кавадарци има мајстор со стенд за тестирање. Ако е изгорена електрониката подобро е да си бараш нова пумпа. Не верувам дека кај нас има некој што ги прелемува и реставрира.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен Tomce

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 8
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #7756 на: Октомври 07, 2019, 12:37:55 pm »
Sumnjam na pumpa iako ne sum 100% siguren dodeka ne go vidi nekoj majstor.
Izgubi sila posle ne saka da zapali i frla bel dim.

Ima sanse drugo da e. Avto ne e paleno podugacko vreme, i stojalo na rezervu.

Ke go vidi nekoj ako ne se pravi polovna ke se bara.
Za toj decko ki spomnaa ke go kontaktiram
« Последно менување: Октомври 07, 2019, 13:07:42 pm Tomce »

Отсутен NNN

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 24
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #7757 на: Октомври 07, 2019, 14:19:13 pm »
Другари за помош.

У вожња некако чудно ми засецка колата, како нешто да ја кочи.
Одма застанав и после кога тргнав и силно свиреше, силен пискав звук како метал врз метал кога се трие, не можев да одгатнам точно иде звукот, ми изгледаше како да иде звукот од кај предните тркала од кај дисковите, но не сум 100% сигурен.
Ја паркирав на страна изгасив и едно пола саат се врткав околу, после ја поместив 2-3 метри напред-назад и не свиреше, како се да е ОК.

Сакам да ја однесам на мајстор ама шубе ми е да ја возам да не направи некој поголем дефект.

Колата е Фабија 1 тди 1,4 2007-ма.

Има некој идеја што може да биде?
« Последно менување: Октомври 07, 2019, 14:26:23 pm NNN »

Отсутен UrSa1986

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1333
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #7758 на: Октомври 07, 2019, 14:47:39 pm »
Другари за помош.

У вожња некако чудно ми засецка колата, како нешто да ја кочи.
Одма застанав и после кога тргнав и силно свиреше, силен пискав звук како метал врз метал кога се трие, не можев да одгатнам точно иде звукот, ми изгледаше како да иде звукот од кај предните тркала од кај дисковите, но не сум 100% сигурен.
Ја паркирав на страна изгасив и едно пола саат се врткав околу, после ја поместив 2-3 метри напред-назад и не свиреше, како се да е ОК.

Сакам да ја однесам на мајстор ама шубе ми е да ја возам да не направи некој поголем дефект.

Колата е Фабија 1 тди 1,4 2007-ма.

Има некој идеја што може да биде?

Провери дали се топли бандажите? Да не ти блокирало тркало

Отсутен mac_mk

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 12
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #7759 на: Октомври 07, 2019, 15:40:33 pm »
Дечки има некој тука на форумот со дијагностика што може да го исклучи она заклучување на вратите на 15км/час? Се работи за сеат леон 2ра генерација

Sent from my SM-G950F using Tapatalk


Присутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 37496
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #7760 на: Октомври 07, 2019, 15:43:43 pm »
Нема тоа преку некое мени или скришна комбинација на тастери да се стокми? на 166-ката требаше само да го држиш внатрешното lock копче на unlock додека не се заклучи и отклучи и опцијата e исклучена, и обратно за да се уклучи. На другиве коли сите у мени имаат опција за аутолок...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Присутен Спенсер

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6331
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #7761 на: Октомври 07, 2019, 15:48:04 pm »
Дечки има некој тука на форумот со дијагностика што може да го исклучи она заклучување на вратите на 15км/час? Се работи за сеат леон 2ра генерација

Sent from my SM-G950F using TapatalkКај мене на бмв има опција во борд компјутерот за сетирање на оваа работа. Некое скриено мени да побараш да не има ?

Отсутен mac_mk

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 12
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #7762 на: Октомври 07, 2019, 16:04:51 pm »
Изгледа мора преку дијагностика, барав на гугл и сите со дијагностика го решаваат ова, со внесување некаков код

Sent from my SM-G950F using Tapatalk


Присутен Mikius

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3418
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #7763 на: Октомври 07, 2019, 16:09:37 pm »
Може ли да прашам зошто пречи автоматското заклучување?

Отсутен mac_mk

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 12
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #7764 на: Октомври 07, 2019, 16:19:34 pm »
Пречи зошто кога треба да застанеш да земеш некој мора нонстоп на копче да ги отклучуваш вратите
Може ли да прашам зошто пречи автоматското заклучување?

Sent from my SM-G950F using Tapatalk


Присутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 37496
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #7765 на: Октомври 07, 2019, 16:36:26 pm »
Тоа го правам секој ден кога одам накај работа и мене не ми пречи, навика е..

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен mac_mk

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 12
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #7766 на: Октомври 07, 2019, 16:54:09 pm »
Да е командата на волан може и мене нема да ми смета, ама се наоѓа кај рачната со уште неколку копчиња околу неа, плус додека на некој да објасниш дека треба да му отклучиш за да влезе он веќе повлекол 2-3 пати

Sent from my SM-G950F using Tapatalk


Присутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 37496
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #7767 на: Октомври 07, 2019, 17:39:05 pm »
И кај мене е таму, одма до тастерот за 4 жмигавци. Конвиниент местенце. Палам четири, отклучувам врата уште незастанат.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен NNN

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 24
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #7768 на: Октомври 07, 2019, 18:42:25 pm »
Другари за помош.

У вожња некако чудно ми засецка колата, како нешто да ја кочи.
Одма застанав и после кога тргнав и силно свиреше, силен пискав звук како метал врз метал кога се трие, не можев да одгатнам точно иде звукот, ми изгледаше како да иде звукот од кај предните тркала од кај дисковите, но не сум 100% сигурен.
Ја паркирав на страна изгасив и едно пола саат се врткав околу, после ја поместив 2-3 метри напред-назад и не свиреше, како се да е ОК.

Сакам да ја однесам на мајстор ама шубе ми е да ја возам да не направи некој поголем дефект.

Колата е Фабија 1 тди 1,4 2007-ма.

Има некој идеја што може да биде?

Провери дали се топли бандажите? Да не ти блокирало тркало
Ги проверив не беа загреани.

Отсутен Power to the people

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3022
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #7769 на: Октомври 08, 2019, 08:08:06 am »
Од многу отклучи заклучи, паѓаат бравите кај рено, некое пластиче се крши. Позитивно е што после само не се заклучува, а не обратно.