Автор Тема: Прашања и одговори.  (Прочитано 629337 пати)

Отсутен Marakana

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 503
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #7740 на: Септември 27, 2019, 21:58:34 pm »
Дали некој има променето МК дозвола за Германска? Ако би можело некое инфо за процедура, би било супер. Пробав меил, телефон и нет информации, но никако да најдам.

Baraj na fb  "Makedonci vo germanija", mislam deka 100 pati e prasano a 800 odgovoreno. Kolku sto pamtam varirase od pokraina do pokraina, vremenski. A za dokumentacija nemam pojma, ne bese komplicirano :)
I've reached a point in my life where I find it's no longer necessary to try to impress anyone. If they like me the way I am, that's good. If they don't, it's their loss.

Отсутен vladic3110

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1438
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #7741 на: Септември 28, 2019, 17:22:26 pm »
@Bicikle Хромот се зачисти беше заматен со дамки излезе се со пуролот сеа со полир ќе се доработи, за внатре минимум и боја ко таќе се нема пари за од нула :) иначе  од бмњ од '83 се :)
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен Bicikle

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6195
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #7742 на: Септември 28, 2019, 21:45:51 pm »
И онака слојот од хром е тенок, со секое полирање се течи уште толку, тоа ми беше зборот, инаку пуролот мислам сапун беше? Да не се зезниш со паста, процедура е полирањето, не е само сунѓерот на полирка и паста.... Има "фази" на полирање, со ваков сунѓер, со таква паста, па за хром еднен марифет, за бакар друг марифет е, не знам ни јас точно, но знам дека не е само плуни-залепи. Ако си професионалец, или ако ја дадеш на професионалец пеки, али ако сакаш сам, биди претпазлив, ѕирни барем некое туторијалче/клипче, пробај на друг предмет. Ако стајш на рѓата миниум џабе, барем 3во 1 имаше некоја боја или со шмиргла + антирост да го поминиш па минимум ( миниум, ама со цинк гледај да најдеш) поскапа опција ти е rust cinverter oд wurh, али тоа е 2к мислам, а ако дајш 2к, поарно да го кинисаш да го рехромираш, или да правиш реплика од инокс. 
Колку ти вреди аутото сам си знаеш најубо :)
Од мене толу, со среќа! :)

Присутен Zile

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5791
 • Плинаш!!!
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #7743 на: Септември 29, 2019, 11:20:30 am »
Дечки каде може да се најде кедер како на сликата? Кај Кардаш нема, во мак ауто стар нема. Да не знате некој да прави кедери?

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk


Отсутен IdeuX

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 702
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #7744 на: Септември 29, 2019, 11:43:49 am »
Во Бутел 1 во трговскиот.

Присутен Zile

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5791
 • Плинаш!!!
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #7745 на: Септември 29, 2019, 13:02:32 pm »
Немаат ни таму.

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk


Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3265
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #7746 на: Септември 29, 2019, 14:02:58 pm »
А Ето, карши Бриколаж?

Или каросерија.мк?

Имаше и еден у Долно Лисиче што растура Опели...

Опел Ауто Стар на Јаја Паша?

На крај краева Аутомакедонија, Олимпија Моторс...

Sent from my Redmi Note 7

Присутен Zile

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5791
 • Плинаш!!!
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #7747 на: Септември 29, 2019, 17:21:27 pm »


А Ето, карши Бриколаж?

Или каросерија.мк?

Имаше и еден у Долно Лисиче што растура Опели...

Опел Ауто Стар на Јаја Паша?

На крај краева Аутомакедонија, Олимпија Моторс...

Sent from my Redmi Note 7
Kај Ето не сум бил, каросерија.мк немаат. Тој во долно лисиче во план ми е да го посетам. Да аутостар на јаја паша.
И ако не остануваат аутомакедонија и олимпија моторс.Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk


Отсутен goki

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 161
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #7748 на: Септември 29, 2019, 18:50:32 pm »
[img]https://i.ibb.co/zrLSXrp/32338885o-2.jpg[img]

Дали е оригинален Форд бандаж или не?

https://ibb.co/pxs3fxc
"Every time I press one of these black controls, labelled in black on a black background, a little black light lights up black to let me know I've done it."

Отсутен runcev

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 12
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #7749 на: Септември 29, 2019, 18:56:23 pm »
[img]https://i.ibb.co/zrLSXrp/32338885o-2.jpg[img]

Дали е оригинален Форд бандаж или не?

https://ibb.co/pxs3fxc
Мислам дека не е.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk


Отсутен Diesel

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2703
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #7750 на: Септември 29, 2019, 19:01:40 pm »
Дечки каде може да се најде кедер како на сликата? Кај Кардаш нема, во мак ауто стар нема. Да не знате некој да прави кедери?(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Sent from my FIG-LX1 using TapatalkНе е можно. :D Вчера го видов и јас од совозачката страна е малку напукнат. Ќе треба и јас чаре да барам..

Мислиш половен да ставаш или нов да бараш?
2008 Opel Astra Classic II 1.4 16V Ecotec Twinport

2002 VW Polo 9N 1.4 16V

Масло во менувач се менува кога се менува менувач.

Присутен Zile

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5791
 • Плинаш!!!
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #7751 на: Септември 30, 2019, 23:20:00 pm »
Кај мене од совозачката страна се распаѓа. На сонце кога е колата вратите се залепени за кедерот.

Каков ке најдам, таков. Подобро би било да е нов.

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk

Отсутен Sogno italiano

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 12
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #7752 на: Октомври 04, 2019, 23:34:18 pm »
Од што може да се јави ваков звук, скоро веќе недела дена и повеќе. Опел Астра Х 1.6 116 кс. Прима нормално не сецка, се е исто само звукот е чуден. Видеото не е мое ама звукот е ист
https://youtu.be/uw11NPd2k4c

Отсутен Prof. Greenthumb

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3391
 • MadaFunker
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #7753 на: Октомври 05, 2019, 01:02:32 am »
Од што може да се јави ваков звук, скоро веќе недела дена и повеќе. Опел Астра Х 1.6 116 кс. Прима нормално не сецка, се е исто само звукот е чуден. Видеото не е мое ама звукот е ист
https://youtu.be/uw11NPd2k4c

Bought pulleys from INA for about 260 EUR (inlet and exhaust)...
Also I have changed cam pulleys and now the engine runs great and quiet.

Ете до што било.
New blood of old school

Отсутен Tomce

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 12
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #7754 на: Октомври 07, 2019, 11:27:51 am »
Koj sreduva kaj nas bos pumpi za pajero 3.2.
Stojce e prasan ne raboti so ovie pumpi