Автор Тема: Храна  (Прочитано 1030637 пати)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43372
  • Il Moderatore
Одг: Храна
« Одговори #7125 на: 13 Април 2019, 20:18:44 pm »

Од мое искуство, најдобро гиро кај нас во моментов прават во Foodio. Само треба да им се нагласи да биде само со малку кромид и сенф. Никакво ѕаѕики, никаков кечап. Патлиџан по избор.

Треба да им се нагласи да ти стаат тоа што ти е по мерак. А во фудио и прашуваат. Мене ми е мерак и у грција кога јадам цаѕики да има во гирото. Зошто мислиш дека мора да биде баш како што го јадел аристотел? Уствари, wait, турците се криви за гирото во грција ;D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Присутен Dule_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2902
Одг: Храна
« Одговори #7126 на: 13 Април 2019, 20:49:42 pm »
Денеска јадев гиро во Prassas и можам да кажам дека е најголемото и најсочното гиро што сум го јадел. Поубаво гиро до сега не сум пробал.




(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Sent from my MI 6 using Tapatalk


<3

Ќе ја искористам сликава да нагласам каде утињаат со гирото во Македонија.

1. Премногу салати.
2. Ѕаѕики (не се става по дифолт).
3. Кечап.

Од мое искуство, најдобро гиро кај нас во моментов прават во Foodio. Само треба да им се нагласи да биде само со малку кромид и сенф. Никакво ѕаѕики, никаков кечап. Патлиџан по избор.



Салатата им е поефтина од месото и затоа салатата преовладува. Ако стават повеќе месо ќе требат да зголемат и цена а со тоа може да изгубат клиенти.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29155
    • CARclub.mk
Одг: Храна
« Одговори #7127 на: 13 Април 2019, 20:57:40 pm »
@Simo - Carrier159 - Што знам, мене ми е поубаво без ѕаѕики. Особено важно по нашиве гираџилници, каде ако речеш дека сакаш ѕаѕики, со кутлача ќе ти стават ради причината што ја спомнува @Dule_.

@Dule_ - Скроз ми е јасно зошто го праат тоа што го праат. И јебига, некако мора да се избегне тоа.

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6363
Одг: Храна
« Одговори #7128 на: 13 Април 2019, 21:02:04 pm »

@vlatko.klp - Пробај вака - стави на тава хартија за печење, нареди ги крилцата и ууууууубаво посоли ги. Ништо повеќе. Бутни ги во рерна на 200 степени, некаде околу 1 саат. Со пиво легнуваат ко матурантка после две вотки.
Ме изнасмеа со последнава реченица :).

Во релна ги правам вака веќе со години и нема грешка. Да, малце долг е процесот ама вреди!

Фино, ама премногу труд плус епитети за пилешко... крилца, имало место и за некоја пилешка виршла. Џабе скара си палел ако не си фрлил вистинско месо :)

Само што се натупав со свинско со кромид, суви пиперки, пекарски компир... не на скара сполајсиму ја, ама свинско си е свинско :)
Па не е тешко воопшто со ваква скара, уствари го ставаш поклопецот и 40 минути си кулираш, се печеш на сонце и си делкаш пиво со некое добро колбасиче како мезе. На истава скара имам правено шарска со пиперки, кашкавал и сланина е тоа беше бомба.

Иначе ти ставаш суви пиперки во мелено месо или онака чисти ги јадеш?


Отсутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8535
  • Пичлеме
Одг: Храна
« Одговори #7129 на: 13 Април 2019, 21:13:34 pm »
Да, скарата ти е топ.
Суви пиперки со месо, за пржење, удина... кромид, печурки... селска тава што би се рекло. Немам слики, немам навика да сликам, навика имам да се пренаполнам, да не можам да дишам :)

П.С. Не го правев јас, имам ептен слаби кулинарски способности... освен способности за ждерење на големи количини храна, ако се рачуна тоа :)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43372
  • Il Moderatore
Одг: Храна
« Одговори #7130 на: 13 Април 2019, 22:04:07 pm »
@Simo - Carrier159 - Што знам, мене ми е поубаво без ѕаѕики. Особено важно по нашиве гираџилници, каде ако речеш дека сакаш ѕаѕики, со кутлача ќе ти стават ради причината што ја спомнува @Dule_.

Сакав да кажам дека состојките се по вкус... јас си сакам ѕаѕки и маалку кромид и патлиџан и сенф, без кечап. Некој друг, сака друг сетап.
Фудио губи заради солта. Со вреќи ставаат... ама тоа е, мене ми пречи, на некој друг ич не му пречи, ние македонците сме претежно навикнати да бутаме сол ко да не сме виделе.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54744
  • Махер
Одг: Храна
« Одговори #7131 на: 13 Април 2019, 22:16:15 pm »

Од мое искуство, најдобро гиро кај нас во моментов прават во Foodio. Само треба да им се нагласи да биде само со малку кромид и сенф. Никакво ѕаѕики, никаков кечап. Патлиџан по избор.

Треба да им се нагласи да ти стаат тоа што ти е по мерак. А во фудио и прашуваат. Мене ми е мерак и у грција кога јадам цаѕики да има во гирото. Зошто мислиш дека мора да биде баш како што го јадел аристотел? Уствари, wait, турците се криви за гирото во грција ;D
Кои турци тоа друго е. Ова е свиња. Другото мириса многу лошо за мој вкус, иако изгледа на "гиро".

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43372
  • Il Moderatore
Одг: Храна
« Одговори #7132 на: 13 Април 2019, 22:20:24 pm »
Така е, ама турците се криви, посекако. https://en.wikipedia.org/wiki/Gyro_(food)#History

„It was originally called ντονέρ (pronounced [doˈner]) in Greece“

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54744
  • Махер
Одг: Храна
« Одговори #7133 на: 13 Април 2019, 22:48:45 pm »
Очигледно очајно му требало усовршување од грците.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10124
Одг: Храна
« Одговори #7134 на: 13 Април 2019, 23:10:42 pm »
Ме потсетивте, на одморите во Турција, мавав секојдневно по 1-2  донерчиња со кукурек и нивна кокакола(најдобра, таман газирана, не преблага и интензивен кокаколавкус). Ги зачинуваа со еден зачин како куркума. Ако е куркума, таму имаше поинаков вкус.

Отсутен dimitar.s

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 55
Одг: Храна
« Одговори #7135 на: 23 Април 2019, 15:25:45 pm »
Некој беровец да даде совет каде може да се земе убаво мевце за скара, и да работи месарата во сабота 27ми ? Да не мора да се носи месо од скопје.

Отсутен NUME

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5718
Одг: Храна
« Одговори #7136 на: 23 Април 2019, 15:35:31 pm »
 vo berovo ima mesara
so ubo meso, mrs, i ostali... ;)

Присутен Dule_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2902
Одг: Храна
« Одговори #7137 на: 25 Април 2019, 20:50:17 pm »
Симо нонстоп го споменува реброво кременадла па да видиме што вели и стварно посочно нешто немам пробано ;D



Sent from my MI 6 using Tapatalk


Отсутен AUUU

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6908
Одг: Храна
« Одговори #7138 на: 25 Април 2019, 21:06:38 pm »
Охриѓани, дајте препорака за добри места за јадење.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43372
  • Il Moderatore
Одг: Храна
« Одговори #7139 на: 25 Април 2019, 21:08:04 pm »
Охриѓани, дајте препорака за добри места за јадење.

Во Охрид најбоље се јаде во Калишта ;D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.