Автор Тема: Совет за бела техника  (Прочитано 395313 пати)

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9868
Одг: Совет за бела техника
« Одговори #585 на: 23 Октомври 2017, 19:17:05 pm »
Мене ми брка работа 45-ката. Беко смрт инвертер моторо. Али 3-ца сме за 4+души, да би јила мала. 10год гаранција на моторо.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20538
Одг: Совет за бела техника
« Одговори #586 на: 23 Октомври 2017, 19:27:09 pm »
45 не ја рачунам за машина за садови.
Подобра да ја немаш.

Булкреп, и тек како си брка работа 45ка...

И од мене препорака за Беко.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33882
  • Таков е животот... јебига
Одг: Совет за бела техника
« Одговори #587 на: 24 Октомври 2017, 01:11:42 am »
Све супер од Беко, ама шпорет комбиниран струја и плин е очај. Плинот многу лошо работи, меѓу минимум јачина и максимум речиси и нема разлика. Пробував со различни дизни ама залудно. Потоа решетката што ги држи садовите се скрши од ништо, а рерната мириса на изгорена пластика. Ѓубре.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20538
Одг: Совет за бела техника
« Одговори #588 на: 24 Октомври 2017, 01:13:54 am »
Мојата препорака беше за машина за садови, а би препорачал и машина за алишта.
Со други апарати, немам баш некое искуство... А да, имам и блендер, сосема океј си е.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9868
Одг: Совет за бела техника
« Одговори #589 на: 24 Октомври 2017, 03:04:25 am »
Све супер од Беко, ама шпорет комбиниран струја и плин е очај. Плинот многу лошо работи, меѓу минимум јачина и максимум речиси и нема разлика. Пробував со различни дизни ама залудно. Потоа решетката што ги држи садовите се скрши од ништо, а рерната мириса на изгорена пластика. Ѓубре.
Да не ги заборави и ти дизните и штрафовите в рерна ? :)
Кај мене не мириса, освен првиот пат што верувам дека е нормално за секој шпорет.
Плин ретко се погаѓа да има фина регулација. Не дека нема. Инаку овие на беко се демек со повосока оскористеност на плинот... али жициите внатре се ептен оскудни, ако ти е на монофазна може тука е проблемот.
Машината ми е исто така беко(за алишта), беше упола пари од самсунг, бош... добро се покажа. Бош имавме на времето, за 3 год гумицата пушти, не можев да најдам ја дадовме така поклон на блискљ фамилија. Индеситот ми се расипа од што капеше бољерот,оправка мин 2000 ден. Ене ја уште чекат да и сменам транзистори.
И покрај лошата рњгулацоја плинот се исплаќа, на околу 3 месњци боца ми ја троши со тоа шѕо скоро секој ден за малава сњ готват каашички, плус кафе ручеци...

Отсутен AUDI

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2148
Одг: Совет за бела техника
« Одговори #590 на: 24 Октомври 2017, 12:19:41 pm »
Bicikle а тебе да не ти е расипан фрижидерот? или па збориме за некој многу стар модел. Секако дека посебно се штелува температурата во комората и во обичниот. Дај што моделче е да видиме.
Можно е и да су се испростеал :) инаку скоро е купен, не бо требало да е стар...
Моделот е rcna 320 k20 w .
Мада колку што гледав еден потенциометар е за штеловање....

@Dodo најде нешто ?
А баш таков гледав да земам сега за новиот стан да го уредиме.. Изгледа ке идам на некој самсунг или лг од 24000ден.
Инаку да ви испишам листа на што све планирам да земам од електроника па да дадете предлози, сугестии , замерки и тн и тн :D
1. ТВ - бидејки сите се по 2год гаранција се одлучивме за LG 43UJ620v - 26000денари
2. Фрижидер прво мислев некој Беко нели се 5год гаранција со но фрост, али во последно време мислам дека ваков ке земеме
Самсунг но фрост 23000 https://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=29_43_121&product_id=215487
3. Правосмукалка Rowenta 750w некои 4500-6000денари(Моментално има една во техномаркет од 4500денари може и таа да искочи)
4. Фурна Еуролукс 275 5год гаранција евра http://www.skoleks.mk/l_mk/?s=5&i=10&c=144&pid=1961
5. Плотна индукциска Еуролукс 273 5 год гаранција евра http://www.skoleks.mk/l_mk/?s=5&i=12&c=80&pid=1275
6. Аспиратор 5 год гаранција http://www.skoleks.mk/l_mk/?s=5&i=9&c=22&pid=1279
7. Машина за перење алишта LG FH2 C3 TD 19000ден 2год гаранција https://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=29_204_45&product_id=226020
8. За машина за садови уште незнам која али може предлози но да не е над 20000денари и што повеќе гаранција

Ја имам истата индукциска плотна веќе 2 години,топ си работи,како и сите елементи што ги имам од Eurolux:

Фурната http://www.skoleks.mk/l_mk/?s=5&i=10&c=142&pid=1885
Аспиратор http://www.skoleks.mk/l_mk/?s=5&i=9&c=101&pid=65
Машина за садови http://www.skoleks.mk/l_mk/?s=5&i=13&c=20&pid=1205
Чешма http://www.skoleks.mk/l_mk/?s=5&i=14&c=140&pid=1540
Мијалник http://www.skoleks.mk/l_mk/?s=5&i=14&c=108&pid=1496

Се е со 5 год. гаранција како и машината за садови,јас сум презадоволен од истата и се вклопува во твојот буџет.Побарај попуст штом ги земаш сите производи ,мин 5 посто ќе добиеш попуст.Јас добив 7% попуст во Кавадарци.
Drink Russian, Drive German, Wear Italian, Kiss French, be MACEDONIAN!!!

Отсутен yarre

  • Bearing Expert
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1255
  • www.lagermax.mk
    • LAGERMAX
Одг: Совет за бела техника
« Одговори #591 на: 25 Октомври 2017, 13:56:26 pm »
Имајте во вид дека Еуроукс е кинеско производство, за сметка на бугарскиот увозник.
Еуролукс е избрендиран за таа намена и маркакта која асоцира на Electrolux ја има само на нашиот и бугарскиот пазар.

Отсутен antibiotic1

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 291
  • МАЗДАШ
Одг: Совет за бела техника
« Одговори #592 на: 25 Октомври 2017, 15:15:53 pm »
Имајте во вид дека Еуроукс е кинеско производство, за сметка на бугарскиот увозник.
Еуролукс е избрендиран за таа намена и маркакта која асоцира на Electrolux ја има само на нашиот и бугарскиот пазар.
Е ова не ми се допаѓа :D али пази 5 години гаранција си се 5 години. А нели скоро све е од кина или  ? :D
Old Mazda's never die, they just get faster.

Отсутен yarre

  • Bearing Expert
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1255
  • www.lagermax.mk
    • LAGERMAX
Одг: Совет за бела техника
« Одговори #593 на: 25 Октомври 2017, 16:20:52 pm »
Имајте во вид дека Еуроукс е кинеско производство, за сметка на бугарскиот увозник.
Еуролукс е избрендиран за таа намена и маркакта која асоцира на Electrolux ја има само на нашиот и бугарскиот пазар.
Е ова не ми се допаѓа :D али пази 5 години гаранција си се 5 години. А нели скоро све е од кина или  ? :D
Веројатно си во право. Но едно е да купиш бренд кој се произведува во Кина и има реноме на бренд, а сосема друго е да купиш производ кој е произведен во Кина со брендирање спрема потреби на увозник/ купувач. Плус се врши и злоупотреба на ознаката и сличноста на името со шведскиот Електролукс.
Јас на времето истражував, и ги најдов и оргиналните кинески апарати. Причината беша многу штурите копчиња на машината за садови.
Од нив купив само оргинална Нарди плотна. Се друго откажав и ми ги вратија парите без поговор

Sent from my SM-G928F using Tapatalk


Отсутен antibiotic1

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 291
  • МАЗДАШ
Одг: Совет за бела техника
« Одговори #594 на: 25 Октомври 2017, 16:31:55 pm »
Имајте во вид дека Еуроукс е кинеско производство, за сметка на бугарскиот увозник.
Еуролукс е избрендиран за таа намена и маркакта која асоцира на Electrolux ја има само на нашиот и бугарскиот пазар.
Е ова не ми се допаѓа :D али пази 5 години гаранција си се 5 години. А нели скоро све е од кина или  ? :D
Веројатно си во право. Но едно е да купиш бренд кој се произведува во Кина и има реноме на бренд, а сосема друго е да купиш производ кој е произведен во Кина со брендирање спрема потреби на увозник/ купувач. Плус се врши и злоупотреба на ознаката и сличноста на името со шведскиот Електролукс.
Јас на времето истражував, и ги најдов и оргиналните кинески апарати. Причината беша многу штурите копчиња на машината за садови.
Од нив купив само оргинална Нарди плотна. Се друго откажав и ми ги вратија парите без поговор

Sent from my SM-G928F using Tapatalk


Зашо вакви работи ми правиш :D , таман викам ок топ знам што марки и модели ке земам на уреди за станот сега ке треба пак да барам
Епа ајде давајте др пледлози на плотна фурна аспиратор од кои сте задоволни :)
Old Mazda's never die, they just get faster.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20538
Одг: Совет за бела техника
« Одговори #595 на: 25 Октомври 2017, 16:39:12 pm »
По нивните муабети, Еуролукс е бугарски бренд, кој користи know how од Фабер - Нарди.
Да бидам искрен, не сум сретнал некој да имал било каков проблем со Еуролукс апарати.

Електролукс од Нептун, Техномаркет или од кај и да е, нема врска со Електролукс од Шведска. Јас кога разгледував, не постоеа кујнски апарати од шведскиот Електролукс по цена од ~200 евра. Најевтиното нешто беше преку 1000.

Зашо вакви работи ми правиш , таман викам ок топ знам што марки и модели ке земам на уреди за станот сега ке треба пак да барам
Епа ајде давајте др пледлози на плотна фурна аспиратор од кои сте задоволни

Јас сум задоволен од триото Еуролукс (фурна, плотна, аспиратор) и ги препорачувам. Башка да, не сум видел некој друг у старт да ти нуди 5 години гаранција.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Kozanostra

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1904
  • Opel Astra 2.0 DI
Одг: Совет за бела техника
« Одговори #596 на: 25 Октомври 2017, 19:04:48 pm »
Ako nesto ti znaci imam BEKO furna, plotna, aspirator i masina za sadovi dosta dobro se pokazaa.... jas gi zemav od neptun .....Frizderot mi e samo na Samsung istiot kako na AUDI prezadovolen i od nego ....

Отсутен yarre

  • Bearing Expert
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1255
  • www.lagermax.mk
    • LAGERMAX
Одг: Совет за бела техника
« Одговори #597 на: 25 Октомври 2017, 20:37:39 pm »


По нивните муабети, Еуролукс е бугарски бренд, кој користи know how од Фабер - Нарди.
Да бидам искрен, не сум сретнал некој да имал било каков проблем со Еуролукс апарати.

Електролукс од Нептун, Техномаркет или од кај и да е, нема врска со Електролукс од Шведска. Јас кога разгледував, не постоеа кујнски апарати од шведскиот Електролукс по цена од ~200 евра. Најевтиното нешто беше преку 1000.

Зашо вакви работи ми правиш , таман викам ок топ знам што марки и модели ке земам на уреди за станот сега ке треба пак да барам
Епа ајде давајте др пледлози на плотна фурна аспиратор од кои сте задоволни

Јас сум задоволен од триото Еуролукс (фурна, плотна, аспиратор) и ги препорачувам. Башка да, не сум видел некој друг у старт да ти нуди 5 години гаранција.

Не коментирам дал е лош или добар и каква гаранција даваат. Финалната обработка не ми се допадна. За снагата на аспираторите ги рачунаат и сијалиците. ; )
 Мој став е дека се средно ниска класа, по цена од средно висока.
Ме мрзи сеа да ја барам машината за садови ја најдов иста истацка кинеска. А башка што искрено се сомневам дека италијанскиот Nardi би дал know how. Faber можеби и така се таратајка бренд.
Аспираторот што го имам дома од Фабер жив циркус, ем од нив бучен ем тегнењето очајно иако има ќунец директ на излезен надворешен ѕид.

Sent from my SM-G928F using Tapatalk


Отсутен AUDI

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2148
Одг: Совет за бела техника
« Одговори #598 на: 26 Октомври 2017, 02:00:59 am »
Јас од прва рака ти кажувам многу подобар избор е Еуролукс од било кое Беко,Електролукс или пак Горење.

Аспираторот кој го имам кога е пуштен на макс. врата не можеш да затвориш.Кујната комплет со дневна и трепезарија ми е околу 45м2 кога е пуштен на макс. вратата од дневната треба малку напор за да ја затвориш,сепак 800м3/ч се чуствуваат.
http://www.elektropromet.com.mk/index.php/produkti/aspiratori/dekorativni-kaminen-tip/strip_nt_eg8-detail

На роднина мој Беко фурна после 2 години користење му фати корозија,на сестра ми е со каде каде помал квалитет беко фурната од Еуролуксот.

Исто на роднина мој фрижидер Горење неколку месеци после гаранцијата му гори моторот.

Верувај ми многу работи истражував и на крај се одлучив за плотна,фурна,аспиратор и машината за садови да ги земам од Еуролукс,фрижидерот и микрото ми се на Самсунг.

Лично се познавам со газдата на http://www.elektropromet.com.mk кој е увозник за faber /nardi,eurolux и lino,рекламациите биле реткост и банални.Ми дадија 7% попуст и еве после 2 години се си работи совршено.Бивши колега работи во Сетек кој има редовно рекламации од горење и електролукс.За Беко мислењета се поделени,за клими се добри,за кујнски апарати средно ниска класа.

Земај Еуролукс и не му ја мисли.Освен ако имаш финансии за фабер&нарди или сименс.

Можам и со видео да ти ја доловам моќноста на аспираторот,пак ќе речам еуролукс пред електролукс,горење,беко.....
« Последно менување: 26 Октомври 2017, 02:08:16 am AUDI »
Drink Russian, Drive German, Wear Italian, Kiss French, be MACEDONIAN!!!

Отсутен lans

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1298
Одг: Совет за бела техника
« Одговори #599 на: 26 Октомври 2017, 02:29:43 am »
ние имаме Беко фрижидер. нешто се расипа, неможело на лице место да се поправи
донесоа друг, не знам дали нов или репариран. го извадија нашиот купен расипан и го ставија другиот.
ден денес си работи без проблем. тоа ми се допадна, рекоа не се поправа на лице место па донесоа друг. а не да ги чекам јас со недели да го поправат
VW Passat 2.0TDI 2015
Skoda Fabia 1.2TSI 110PS DSG7 2016
Honda SH150i  2020