Автор Тема: Совет за бела техника  (Прочитано 121289 пати)

Отсутен DENDE-LANCERED

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4983
 • LANCER EVO (GreeN EditioN)
  • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Одг: Совет за бела техника
« Одговори #1200 на: Март 30, 2020, 19:00:21 pm »
Кога више си ги покажуеме...

Кај мене ова брка работа веќе некое време:

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Се подесува гранулација на мелење, количетво кафе, количество вода и температура на вода, за идеално кафе по желба.

Поголем проблем е да се најдат добри кафиња кај нас, едно време ги носеа во 7 грама Carello од разни подрачја, Колумбија, Етиопија, Гватемала, ама разбрав дека веќе не ги носат, среќа во Бугарија бев пред локдаунов, па земав едно две три кила од Старбакс, од разни области.
Нема ништо подобро од тазе смелени зрна кафе, преточени во шоља (продолжено) еспресо.

Imavme na rab vakov, mnogu me nervirase sto na pocetok istekuva zaostanata voda vo cevkite koja bese so "neubava" boja
Ako ne se koristi cesto, vetree kafeto i se gubi aromata.
Za domasna upotreba mozebi bi bilo podobra opcija zs vo kancelarija samo na kapsuli sto pomalce da go cepkaat luge.
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9899
 • Архитект
Одг: Совет за бела техника
« Одговори #1201 на: Март 30, 2020, 21:38:18 pm »
Ја не пијам кафе .!.

То бее!!
Исто и јас не пијам кафе.

Шо пијаш? Виски можи?

Отсутен Bravo

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 797
Одг: Совет за бела техника
« Одговори #1202 на: Март 31, 2020, 02:23:05 am »
Ја пијам по едно кафе насабајле и тоа е тоа. Користам ваков апарат, генерално е ок. Капсули има често на акции, мислам дека 12 или 13 денари искача комад. Сакам да зеам од оние капсули за повеќе употреби што се и да мењам кафиња. Ако некој видел квалитетни у мк, дајте инфо.

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk

Отсутен Ipkisija Meskosa

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7776
 • Пичлеме
Одг: Совет за бела техника
« Одговори #1203 на: Април 04, 2020, 08:44:58 am »
Ја не пијам кафе .!.

То бее!!
Исто и јас не пијам кафе.

Шо пијаш? Виски можи?

И јас не пијам кафе, еве го мојот сетап:


Отсутен AllMightyMe

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5350
Одг: Совет за бела техника
« Одговори #1204 на: Април 04, 2020, 10:28:24 am »
Ете, се најдовме :)

Отсутен nekojtamu

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 926
Одг: Совет за бела техника
« Одговори #1205 на: Април 04, 2020, 11:24:59 am »
Ја не пијам кафе .!.

То бее!!
Исто и јас не пијам кафе.

Шо пијаш? Виски можи?

И јас не пијам кафе, еве го мојот сетап:

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
Да не го продаваш? Ако ти текне таква работа, а пред да го дадеш на ѓупците за старо железо, јас ќе ти го тргнам од визба. Да не ти зафаќа место де.

Sent from my Redmi


Отсутен Ipkisija Meskosa

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7776
 • Пичлеме
Одг: Совет за бела техника
« Одговори #1206 на: Април 04, 2020, 11:41:11 am »
Рандом слика од интернет е оваа, а инаку имам, то ест татко ми има ист ваков... продавање? За нас има непроценлива вредност :)

Отсутен Bicikle

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6205
Одг: Совет за бела техника
« Одговори #1207 на: Април 04, 2020, 12:36:43 pm »
Побарај го Коста Галиман на фб, тој може да ти среди, се бавит со лим, и работите ( стварно т.е. навистина ) ги прави од љубов.

Отсутен Filip MK

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 729
Одг: Совет за бела техника
« Одговори #1208 на: Мај 02, 2020, 13:44:55 pm »
Се приближува моментот кога ќе ни ги дадат клучевите од новиот стан и потребно е истиот да се опреми, барем со најосновните работи, пред се мислам на бела техника, која како што знам (пред се фурната, плотната, фрижидерот, аспираторот), мора да ја имаме за да правилно се измери и направи кујната. Од финансиска гледна точка, тоа ќе мора да се затвори со Хепи кредитна картичка од НЛБ, а како сме задоволни од белата техника на БЕКО во сегашниот стан, изборот не води до Нептун. Имаат акции од време на време кога може да се пазари со оваа Хепи картичка на рати без камата (моментално нема), па ме интересира дали имате некое инфо дали мора да се чека таква акција или со оглед дека ќе се купува комплет бела техника (горе наведено плус инвертер и ТВ, може и по некоја ситница) ќе може да се избоксира да се испазари на (24) рати без камата ?
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен AllMightyMe

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5350
Одг: Совет за бела техника
« Одговори #1209 на: Мај 02, 2020, 20:33:54 pm »
Претпоставувам знаеш дека ако пазариш без рати, плаќаш редовна цена, не таа на попуст? А знае да биде бар 20% разлика.

Од совет само да ти дадам, никако д не потпишеш прием на роба додека не видиш убаво сѐ!!! Знаат навечер да донесат па оштетените страни да ги свртат накај ѕид да не ги видиш или изгребани ако се. Колку сакаат нека мрчат дистрибутерите, убаво провери си. Посебно ако не се фабрички спаковани.

Отсутен Filip MK

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 729
Одг: Совет за бела техника
« Одговори #1210 на: Мај 02, 2020, 21:01:49 pm »
@AllMightyMe Мислиш ако пазарам на рати немам попуст, а доколку се пазари во готово тогаш важи попустот?
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен Drive-r

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7375
 • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Совет за бела техника
« Одговори #1211 на: Мај 02, 2020, 21:10:32 pm »
Filip MK
Ако ти е потребен електричар за поврзување и сл. може да ме контактираш.

Отсутен ace-106

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3247
Одг: Совет за бела техника
« Одговори #1212 на: Мај 02, 2020, 21:53:30 pm »
Беко никад више, микро отиде у канта после 3 години, фрижидер вградлив втор пат доаѓа мајстор во првите две години. Единствено машината за садови работи али тек сега интензивно почнавме да ја користиме, очекувам и таа да откаже.
За малку поише пари има многу подобар избор.

Отсутен AllMightyMe

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5350
Одг: Совет за бела техника
« Одговори #1213 на: Мај 02, 2020, 22:35:23 pm »
@AllMightyMe Мислиш ако пазарам на рати немам попуст, а доколку се пазари во готово тогаш важи попустот?

Да. Ако пазариш на рати БЕЗ камата (пошо каматата ќе ри ја пресметаат со тоа што нема да добиеп попуст)

Прочитај низ тоа линковите, сигурен сум дека го пишува.

Отсутен ficomk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3175
Одг: Совет за бела техника
« Одговори #1214 на: Мај 02, 2020, 22:41:32 pm »
Беко никад више, микро отиде у канта после 3 години, фрижидер вградлив втор пат доаѓа мајстор во првите две години. Единствено машината за садови работи али тек сега интензивно почнавме да ја користиме, очекувам и таа да откаже.
За малку поише пари има многу подобар избор.

паднале со квалитет изгледа, пред едно 8-9 години беа најдобри, немаше некој да се пожали. Јас имам машина за садови, фурна,плотна и фрижидер Беко скоро 9 години, одлично се покажаа.