Автор Тема: Совет за бела техника  (Прочитано 113168 пати)

Отсутен marjanot

 • Следен од Hammond на Инстаграм.
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9660
 • Giulietta QV
Одг: Совет за бела техника
« Одговори #1170 на: Февруари 18, 2020, 07:59:16 am »
абе домаќинки, каков е клаберскиот заклучок при избор на усисивач, т.е. прахозмукалка?

она што треба е, да е компактна, да опслужи 70-тина м2
она што не треба е, да звучи како авион на полетување, да смрди и да фрла прашина од ауспух, да е кирби

Мене ми е во план овој усисивач од овде или од Солун, кај нас по нарачка се носи, нарачката се чека мин 20 дена и цената му е 242 eur.

гломазно делува, баш како на сликите, за во ресторан или супермаркет ;D

Отсутен head

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 89
Одг: Совет за бела техника
« Одговори #1171 на: Февруари 18, 2020, 09:20:32 am »
Препорака за Машина / сушара 2во1 , не сум гледал ништо ни бренд?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Јас ја иам оваа година и пол, и сум презадоволен

Sent from my EML-L29 using Tapatalk


Отсутен Sephiroth

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 231
Одг: Совет за бела техника
« Одговори #1172 на: Февруари 18, 2020, 12:59:34 pm »
абе домаќинки, каков е клаберскиот заклучок при избор на усисивач, т.е. прахозмукалка?

она што треба е, да е компактна, да опслужи 70-тина м2
она што не треба е, да звучи како авион на полетување, да смрди и да фрла прашина од ауспух, да е кирби

Xiaomi Roborock S5 Max и да заборавиш на усисување до крај на живот
cena .?

500-тче

Отсутен Sogno italiano

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 11
Одг: Совет за бела техника
« Одговори #1173 на: Февруари 24, 2020, 23:07:05 pm »
Неможев да најдам слична тема па овде ќе прашам.😊
Го врзував шпоретот денеска, се како што треба боите и сега тоа ламбичето од рерната свети кко да е уклучена. Кога ќе ја уклучам ламбата во рерната ламбичево се уклучува, а кога ќе ја пуштам рернава ламбичето си работи нормално. Претходно во стариот стан се беше ок
Шо може да биде проблемот?

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9751
 • Архитект
Одг: Совет за бела техника
« Одговори #1174 на: Февруари 25, 2020, 08:16:31 am »
Можи претходно да не били добро поврзано.

Види во упатството.

Отсутен vladic3110

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1349
Одг: Совет за бела техника
« Одговори #1175 на: Февруари 25, 2020, 09:52:01 am »
Прашај електричар најдобро,  можи да немаш заземјување како шо треба.
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен JR

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 730
  • nobrain.dk
Одг: Совет за бела техника
« Одговори #1176 на: Март 13, 2020, 08:30:07 am »
Неможев да најдам слична тема па овде ќе прашам.
Го врзував шпоретот денеска, се како што треба боите и сега тоа ламбичето од рерната свети кко да е уклучена. Кога ќе ја уклучам ламбата во рерната ламбичево се уклучува, а кога ќе ја пуштам рернава ламбичето си работи нормално. Претходно во стариот стан се беше ок
Шо може да биде проблемот?
Dali e cel sporet ili e samo furna? Jas imav slicen problem so nova furna kupena i otkako ja povrza elektricarot si rabotese lambata arno ama ne rabotese t e nitu edna od funkciite.. sto bese problemot od neptun me posovetuvaa deka furnata treba da se aktivira t e da se namesti saatot.. otkako go namestivme saatot na furnata (beko) e brendot si profuncionira se


Sent from my iPhone using Tapatalk
You need people like me. You need people like me so you can point your fuckin' fingers and say, "That's the bad guy."

Отсутен antibiotic1

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 197
 • МАЗДАШ
Одг: Совет за бела техника
« Одговори #1177 на: Март 19, 2020, 15:42:01 pm »
Имате добра фурна електролукс EOC3430COX на акција во техномаркет за 20 000ден. ФУрната е со пиролиза и под таа цена нема да најдете овде фурна електролукс со пиролиза :)
пс. онлине си нарачувате и ви носат нели ради изолација.
Old Mazda's never die, they just get faster.

Присутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4419
Одг: Совет за бела техника
« Одговори #1178 на: Март 25, 2020, 13:57:38 pm »
Некој да не има машина за кафе што користи капсули да каже искуство ги бива или не. Гледам има некои модели неспресо за 70тина евра.

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 19991
Одг: Совет за бела техника
« Одговори #1179 на: Март 25, 2020, 14:46:14 pm »
Јас имам малечка Bosch, ја земав на некоја си акција во Лидл за испод 30 евра, пред минимум 2 години.
Користи Тасимо капсули, на Јакобс. Идејата беше да ја купиме, ама да не ја користиме многу, али џабе, се утепавме правејќи кафиња со нејзе :)
Јас малтене само од нејзе пијам кафе.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Присутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4419
Одг: Совет за бела техника
« Одговори #1180 на: Март 25, 2020, 16:03:03 pm »
Дали имаш ваков апарат?

Барем колку што можам да разберам овие 5-6 брендови што прават вакви кафемати скоро сите нудат различни капсули и не се компатибилни со останатите.

Имам обичен кафемат со филтер ама ми скурчи дека сега работам од дома кафето не е ништо посебно а за класична еспресо машина не ми се фрлаат 500 евра за дома зошто на работа имаме таков кафемат.

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 19991
Совет за бела техника
« Одговори #1181 на: Март 25, 2020, 17:06:55 pm »
Јап, иста таква. Скроз.

Капсулите регуларно се 5 евра, ама практично секоја недела во некој од маркетите ги има на акција за по 3.5 или 3.7 евра.
Пакувањата се најчесто од 8 капсули, или во некои изведби има и 16, ама тие се најчесто чисти кафиња. Има комбинации од кафе и млеко и обично се 4+4. Има и чаеви, какао итн.

Имам и кафемат со филтер, ама у него правам кога имам гости, или кога ќе ми требаат повеќе дози. Користам Feine Milde од Tchibo.
Од капсулите (како што реков, на Јакобс се), ги користам тие што се чисти кафиња - Creme XL, Krönung, Morning Café и сличните. Не пиеме кафе со млеко, така да, не купуваме од тие капсули.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.