Автор Тема: Совет за бела техника  (Прочитано 395265 пати)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Совет за бела техника
« Одговори #1155 на: 16 Февруари 2020, 18:29:43 pm »
Прашање за сушариве за алишта, гледам дека и овие со топлотни пумпи одат со цени надолу. Е сеа ме интересира следното: Тамо каде што сакам да ја ставам нејќам да има мирис т.с. испарувања на хемикалии од омекшивачи и детергенти. Дали треба да гледам некоја со издув или како е со машиниве со сушење стварно немам претстава?
Кондензирачки и вентилирачки. Вентилирачките јаа испуштаат пареата (и топлиот воздух) во околната атмосфера (преку голема цевка за пареа), додека кондензирачките имаат конденатор кој ја кондензира пареата и со пумпа ја испумпува во одводот. Овие воглавно само топлина пренесуваат на околната атмосфера. Веројатно овие инверторскиве се претежно или воглавно кондензирачки. Мирис воглавно нема... сепак, преносот од машина за перење до машина за сушење и вадење на сувите алишта ќе си повлече мирис на чисти алишта. 

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен AllMightyMe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6946
Одг: Совет за бела техника
« Одговори #1156 на: 16 Февруари 2020, 20:35:44 pm »
Прашање за сушариве за алишта, гледам дека и овие со топлотни пумпи одат со цени надолу. Е сеа ме интересира следното: Тамо каде што сакам да ја ставам нејќам да има мирис т.с. испарувања на хемикалии од омекшивачи и детергенти. Дали треба да гледам некоја со издув или како е со машиниве со сушење стварно немам претстава?

Тотално независна е. Нема потреба од издув,  ниту од одвод, таквите се модели од пред 20 години.
Мириси скоро и да нема. Али ова не знали дека треба да ја ставиш каде ќе седите/спиете и сл. Работата е што се слуша кога работи. Погласна е од машина за перење, барабанот поспоро врти ама коа ќе ставиш алишта со патенти, нитни претпоставуваш :)
Иначе, кул работа, посебно за фамилии со мали деца. После тоа алишта што не биле во сушара ќе ти изгледаат ко шмиргла.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Совет за бела техника
« Одговори #1157 на: 16 Февруари 2020, 20:45:58 pm »

Тотално независна е. Нема потреба од издув,  ниту од одвод, таквите се модели од пред 20 години.
Каде оди кондензираната вода од сушењето?
Мојата, класична со грејач, има можност да го собира кондензот во сад (независна ваљда, што викаш) или да го испушта во одвод. За да не се секирам дали се наполнил садот, или не, јас го исшуштам кондензот во одвод. Далеку поедноставно ми е, но јас ја „чувам“ во купатило.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен AllMightyMe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6946
Одг: Совет за бела техника
« Одговори #1158 на: 16 Февруари 2020, 21:19:01 pm »
Па за мене во садот е независноста :)
Иначе тоа е тоа и кај мене, само шо секако после секое сушење се истура водата и чисти филтерот.

Ја го сфатив како на времето тие шо беа, тајфун греач и издув за надвор. Алиштата суви, сметката за струја стооооооо. :D

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4707
Одг: Совет за бела техника
« Одговори #1159 на: 16 Февруари 2020, 21:43:26 pm »
Работата е дека машината би била лоцирана ако може така да кажеме одма до кујна. Тоа ми е како мало балконче ама преградено односно затворено. Моментално сушиме по дома затоа што надвор се усмрдуваат алиштата ама не се постигнува по дома и мириса цел стан на омекшивач и детергенти што не верувам дека е баш без последици односно здраво. Затоа и ми треба машина а друго место освен тој простор немам каде да ја ставам и не би сакал толку да мириса(мирисот е убав не дека не е). Помалце ли мириса вака во машина сушење отколку обично да речеме во дневна на сушара ставени?

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10032
Одг: Совет за бела техника
« Одговори #1160 на: 16 Февруари 2020, 21:59:11 pm »
Имам кондензациона со сензор и сместена е во купатило. Не ми е поврзана на одвод, садот е доволен за една рунда.
За мирисање воопшто не мириса но го отварам и прозорчето ;D

Можеш да ја поставиш и врз машината за перење :)

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4707
Одг: Совет за бела техника
« Одговори #1161 на: 16 Февруари 2020, 22:36:33 pm »
Неможам врз машината имам бојлер над неа.

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk


Отсутен Ordevski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1406
Одг: Совет за бела техника
« Одговори #1162 на: 16 Февруари 2020, 22:52:44 pm »
Ееее, јас специјално за машина барав хоризонтален бојлер, за на крај да не ставам сушара......... :)

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk


Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10881
  • 430i
Одг: Совет за бела техника
« Одговори #1163 на: 16 Февруари 2020, 22:58:45 pm »
абе домаќинки, каков е клаберскиот заклучок при избор на усисивач, т.е. прахозмукалка?

она што треба е, да е компактна, да опслужи 70-тина м2
она што не треба е, да звучи како авион на полетување, да смрди и да фрла прашина од ауспух, да е кирби

Отсутен Ordevski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1406
Одг: Совет за бела техника
« Одговори #1164 на: 16 Февруари 2020, 23:03:11 pm »
абе домаќинки, каков е клаберскиот заклучок при избор на усисивач, т.е. прахозмукалка?

она што треба е, да е компактна, да опслужи 70-тина м2
она што не треба е, да звучи како авион на полетување, да смрди и да фрла прашина од ауспух, да е кирби
Јас по дома метам со Филипс, има хепа 10 филтер, со сад за складирање на ѓубрето, филтер на излез од садот и уште еден филтер на издувот од моторот. Воопшто нема прашина, не е гласна. Од новите мотори, 700вати мислам дека е.
Топла препорака :)

Едит: 80м2
Едит 2: Линк до правосмукалката
https://www.neptun.mk/categories/PRAVOSMUKALKI/PHILIPS-FC-9334--09

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk

Отсутен Sephiroth

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 387
Одг: Совет за бела техника
« Одговори #1165 на: 17 Февруари 2020, 15:26:17 pm »
абе домаќинки, каков е клаберскиот заклучок при избор на усисивач, т.е. прахозмукалка?

она што треба е, да е компактна, да опслужи 70-тина м2
она што не треба е, да звучи како авион на полетување, да смрди и да фрла прашина од ауспух, да е кирби

Xiaomi Roborock S5 Max и да заборавиш на усисување до крај на живот

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54663
  • Махер
Одг: Совет за бела техника
« Одговори #1166 на: 17 Февруари 2020, 17:00:48 pm »
абе домаќинки, каков е клаберскиот заклучок при избор на усисивач, т.е. прахозмукалка?

она што треба е, да е компактна, да опслужи 70-тина м2
она што не треба е, да звучи како авион на полетување, да смрди и да фрла прашина од ауспух, да е кирби

Xiaomi Roborock S5 Max и да заборавиш на усисување до крај на живот
cena .?

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10881
  • 430i
Одг: Совет за бела техника
« Одговори #1167 на: 17 Февруари 2020, 22:05:46 pm »
абе домаќинки, каков е клаберскиот заклучок при избор на усисивач, т.е. прахозмукалка?

она што треба е, да е компактна, да опслужи 70-тина м2
она што не треба е, да звучи како авион на полетување, да смрди и да фрла прашина од ауспух, да е кирби

Xiaomi Roborock S5 Max и да заборавиш на усисување до крај на живот

не ми одговара ваква самоодна
класична (па и на батерии) ми одговара

Отсутен smole

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2938
Одг: Совет за бела техника
« Одговори #1168 на: 17 Февруари 2020, 23:17:19 pm »
абе домаќинки, каков е клаберскиот заклучок при избор на усисивач, т.е. прахозмукалка?

она што треба е, да е компактна, да опслужи 70-тина м2
она што не треба е, да звучи како авион на полетување, да смрди и да фрла прашина од ауспух, да е кирби

Мене ми е во план овој усисивач од овде или од Солун, кај нас по нарачка се носи, нарачката се чека мин 20 дена и цената му е 242 eur.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Совет за бела техника
« Одговори #1169 на: 17 Февруари 2020, 23:32:30 pm »
Дајсонче некое, нема по трафикиве наши?

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.