Автор Тема: Совет за бела техника  (Прочитано 398353 пати)

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20556
Одг: Совет за бела техника
« Одговори #1320 на: 05 Октомври 2020, 22:30:34 pm »
Да замолам за препорака за машина за сушење? На што треба да се внимава?
Би претпочитал од тие што се без излезно црево (или како год се вика...)

Знам дека некој имаше пишувано пред некое време, ама не ми текнуе кој и кога :-\
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Присутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10124
Одг: Совет за бела техника
« Одговори #1321 на: 06 Октомври 2020, 00:11:25 am »
Поминаа 10 години откако купував машина за сушење така да појма немам што има на пазарот денес.
Според мене основно е да е со сензор.
Друго, мислев дека сите кондензациони се исти, односно самиот кондензатор (како фиока) се чисти под чешма повремено, но имало и варијанта со некаков филтер кој се менувал, муабетов беше на форумов пред неколку месеци или пола година.

Едит
Еве го http://forum.carclub.mk/index.php/topic,16266.msg1138945.html#msg1138945
« Последно менување: 06 Октомври 2020, 00:22:35 am Mikius »

Отсутен AllMightyMe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6967
Одг: Совет за бела техника
« Одговори #1322 на: 10 Октомври 2020, 20:44:29 pm »
Да замолам за препорака за машина за сушење? На што треба да се внимава?
Би претпочитал од тие што се без излезно црево (или како год се вика...)

Знам дека некој имаше пишувано пред некое време, ама не ми текнуе кој и кога :-\

Имам пишувано подолг текст одамна ба темава, пошо изгубив пар месеци додека да сфатам што е што как сушариве.

Генерално, 99% од времето користам една програма, рачно подесување на 3 часа на нежно сушење.
 Ќе пробам да ја најдам..

Отсутен AllMightyMe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6967
Одг: Совет за бела техника
« Одговори #1323 на: 10 Октомври 2020, 20:51:55 pm »
Na primer mojata 2vo1 Indesit vika 7 so 5 kg. Za susenje sigurno nemoze 5 kg da i stavam zasto nema da postigne da gi isusi a ke potrosi struja ko luda, plus i istutkani na kraj. Inace centrifuga vrti do 1600 obrtai i A klasa za susenje ima - zatoa ja zemav, togas bese edinstvena so takvi specifikacii a odlicna cena (od Setec).
Poveke od tretina bubanj ne treba da se polni. Kolku e toa vo kg neznam no sigurno e daleku od 5.
Druga rabota sto ako nemas koristeno masina za susenje do sega valjda ne ja znaes (i jas ucev za prvpat). Alistata dosta se sobiraat koga se susat vo masina. Moze da ti se desi da nemozes da nosis nekoi raboti bidejki ke se soberat. Potoa, ne treba da se mesaat alista so razlicen sostav - pamucni so sintetika nikako, peskiri so drugi alista nikako. Sintetika ako se susi isklucivo na programa za sintetika - pomala temperatura i treba.
Znam deka tie sto imaat posebna masina za susenje, cela masina za perenje ja butaat vo susarata i nema gajle. Obicno susarite se 6-7kg.

Скоро земавме сушара, па еве да разрешиме некои митови...

1. Центрифуга на перална, што повеќе тоа подобро
2. Перална се рачуна на суви алишта, сушара на мокри, во превод ако ставиш 3 кг суви, ќе извадиш мин. 4-5 кг влажни. Затоа и моментот дека брзо се расипуваат тие 2в1 дека никој не пази на ова.
3. Сушарите со топлотна пумпа поспоро сушат од тие обичните. Отприлика пола саат (ова е рекла казала) Разликата во потрошувачката е 2:1.
4. Алиштата откако ќе завршат со сушење пожено е одма да се здиплат додека се топли. Оттука моментот за гужвање доколку не се направи така.
5. Вистина е дека алиштата се помеки, не треба да се става мн омекнувач, но и знаат да ги побрзо амортизираат алиштата
6. Собирањето на памукот, е последица на квалитетот на памукот и самиот процес. Моите алишта не се смалени. Обичната сушара мислам дека повеќе е склона кон собирање поради повисоките температури на сушење. Бебешките работи мислам дека се собираат, но пак зависи.

Важни особености на сушара

1. Да има опција за „нежно“ сушење (ова за осетливи работи, пр. спортска опрема)
2. Да има програми со сензорско сушење
3. Да има би ротационен барабан ( против гужвање и заплеткување)
4. Да е кондензациска
5. Да има опција за продолжување на вртење на барабанот откако ќе заврши програмата (ако не сте дома да продолжи да врти за да не се изгужваат додека се ладат)
6. Да има некоја програма за нежни работи (пример кошули) иако сопругата не ја користи баш, љуби после перење дирекно на закачалка да ги стави се додека гравитацијата не ги испегла :)
7. Да има тајмер за колку вие сакате да работи (пример се тушираш, пешкирот не е мн влажен, го ставаш на саат време)

Искуство со мојата  CANDY GVS D913A2-S (има уште една во Сет но е оштетена) Имате 8 кг во Нептун и скоро беше на 20% попуст али заврши тоа мислам.
Ги има сите набројани работи од погоре, плус други но небитни. Пробав една тура со стари алишта памук и синтетика (меѓу кои и шушкавец) и сега за сега нема никаков проблем. Синтетиката побрзо се суши, па ако ставиш на кратка програма може да се случи, тие да се суви а памукот не. Дури не ни ставив опција за поблаго сушење.



Отсутен AllMightyMe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6967
Одг: Совет за бела техника
« Одговори #1324 на: 10 Октомври 2020, 20:57:28 pm »
После 4.5 год користење, морам да речам прилично максимално, први знаци на замор покажува со тоа ако е малку повеќе наполнета, знае некогаш да не може да го сврти барабанот. Од тоа што читав или каишот ослабел или кондензаторот. Али ќе почекаме уште некое време додека дефинитивно не се покаже што е.
Другото се е ок.

Отсутен mambo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 77
Одг: Совет за бела техника
« Одговори #1325 на: 10 Октомври 2020, 22:11:05 pm »
Немаш простор врз машината за перење?

Често ги ставаат една врз друга.

Nemam,bojler ima. I za da stavam edna vrz druga mnogu raboti treba da smenam.

Citav upatstva po net. Najnisko so procitav e 5 celzius min temperatura na sredinata okolu masinata. Taka da ke bide  izgleda kombinirana
Nema vrska, nie imame kondenzaciska sushara na balkon, nema gajle za vo zima, plus svezo mirisaat alistata bidejci zema nadvoresen vozduh

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk


Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8808
Одг: Совет за бела техника
« Одговори #1326 на: 10 Октомври 2020, 22:14:05 pm »
Haha, taman se razmestuvav vo dnevna demek tamu da ja stavam vo zima a za drugite meseci na balkon.
Shube mi e nadvor, skapo ke me koshta ako ja riknam...

Отсутен mambo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 77
Одг: Совет за бела техника
« Одговори #1327 на: 10 Октомври 2020, 22:16:22 pm »
Немаш простор врз машината за перење?

Често ги ставаат една врз друга.

Nemam,bojler ima. I za da stavam edna vrz druga mnogu raboti treba da smenam.

Citav upatstva po net. Najnisko so procitav e 5 celzius min temperatura na sredinata okolu masinata. Taka da ke bide  izgleda kombinirana
Nema vrska, nie imame kondenzaciska sushara na balkon, nema gajle za vo zima, plus svezo mirisaat alistata bidejci zema nadvoresen vozduh

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk
I gledaj da e so senzori. Tie postojano proveruvaat vo bubanjot dali e suv vozduhot ili vlazen, taka da rabotaat tolku vreme kolku sto treba

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk

Присутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10124
Одг: Совет за бела техника
« Одговори #1328 на: 10 Октомври 2020, 22:32:28 pm »
Немаш простор врз машината за перење?

Често ги ставаат една врз друга.

Nemam,bojler ima. I za da stavam edna vrz druga mnogu raboti treba da smenam.

Citav upatstva po net. Najnisko so procitav e 5 celzius min temperatura na sredinata okolu masinata. Taka da ke bide  izgleda kombinirana
Nema vrska, nie imame kondenzaciska sushara na balkon, nema gajle za vo zima, plus svezo mirisaat alistata bidejci zema nadvoresen vozduh

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk
I gledaj da e so senzori. Tie postojano proveruvaat vo bubanjot dali e suv vozduhot ili vlazen, taka da rabotaat tolku vreme kolku sto treba

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk
Со сензорска сушара имам пробано со полусуви алишта, за 25 минути ги досуши/заврши.

Што се однесува дали на балкон, ако е преграден/застаклен може да се појави кондензација на ладните површини, односно потребно е да има отворен прозор за проветрување.

Отсутен was

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 292
Одг: Совет за бела техника
« Одговори #1329 на: 26 Октомври 2020, 12:39:57 pm »
Купивме машина за перење алишта Midea. Кога ќе ја пуштиме, машината работи, се слуша дека работи моторот ама не врти барабанот. Исто и на центрифуга, моторот работи како за центрифуга ама баранот т.е алиштата не вртат не се перат. Имал некој искуство вакво, нема ни 2 недели од кое купена.

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11695
  • Архитект
Одг: Совет за бела техника
« Одговори #1330 на: 26 Октомври 2020, 12:55:28 pm »
Враќај ја назад ОДМА!

Отсутен fcwizard

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 183
Одг: Совет за бела техника
« Одговори #1331 на: 26 Октомври 2020, 13:31:02 pm »
Купивме машина за перење алишта Midea. Кога ќе ја пуштиме, машината работи, се слуша дека работи моторот ама не врти барабанот. Исто и на центрифуга, моторот работи како за центрифуга ама баранот т.е алиштата не вртат не се перат. Имал некој искуство вакво, нема ни 2 недели од кое купена.

Има 4 штрафа кои се наогаат на задниот дел на машината и служат за зашттита на барабанот при транспорт, епа тие треба да се одвратат пред првото уклучување, да не сте заборавиле да го направите тоа?

Отсутен was

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 292
Одг: Совет за бела техника
« Одговори #1332 на: 26 Октомври 2020, 14:01:21 pm »
Купивме машина за перење алишта Midea. Кога ќе ја пуштиме, машината работи, се слуша дека работи моторот ама не врти барабанот. Исто и на центрифуга, моторот работи како за центрифуга ама баранот т.е алиштата не вртат не се перат. Имал некој искуство вакво, нема ни 2 недели од кое купена.

Има 4 штрафа кои се наогаат на задниот дел на машината и служат за зашттита на барабанот при транспорт, епа тие треба да се одвратат пред првото уклучување, да не сте заборавиле да го направите тоа?
Изваени се штрафовите, откочен е баранот уште првиот ден. До вчера си работеше денеска не сака да врти барабанот а моторот работи.

Отсутен Filip MK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2131
Одг: Совет за бела техника
« Одговори #1333 на: 26 Октомври 2020, 14:05:37 pm »
@was Контактирај го што побрзо овластениот сервис да дојде и да види што е работа
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен fcwizard

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 183
Одг: Совет за бела техника
« Одговори #1334 на: 26 Октомври 2020, 14:30:01 pm »
Чим е таква работата ако не се поминати 14 дена јас би им ја вратил(е тука ќе има мрчење иако имаш законско право ова да го направиш) не би се заебавал со сервисери за нова машина.
За  мидеа едно време ако не се лажам имаше директна замена тоа нека ти биде втора опција.