Автор Тема: Проблем со радио  (Прочитано 7354 пати)

Отсутен Blazhe

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 59
Проблем со радио
« на: 16 Декември 2014, 12:42:39 pm »
Радиото е фабричко од ауди и сеа кога пуштам глас тркалцето најверојатно е разјадено па кога го вртам се појачува се намалува гласот едвај да го намерам како што ми одговара.Е сеа сакам да ве прашам дали е можно да ги сменам тркалцата она што е за вртење на песни да го ставам за глас ? дали има некој правено нешто вакво да не отварам џабе да напраам некоја беља. Ви благодарам однапред!

еве и сликичка


Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5399
Одг: Проблем со радио
« Одговори #1 на: 16 Декември 2014, 13:25:30 pm »
Dobro toa trkalce neli mozes da go izmknes poleka nadvor i vnatre sigurno ima plastika so zlepcinja koj se razjadeni i zatoa ti slajfue..
Probaj ako voopsto moze dase izmkne ali pazlivo da ne skrsis nesto trkalceto i ako ima plastika so zlepcinja stavi okolu nea eden krug izolir ili nekakva hartija i posle vrz toa natakni pak nazad trkalceto bi trebalo da drzi ili nekoj slab lepak stavi ....prvo brobaj so hartivce tnko omotaj okolu zlebot i natakni odozgora trkalceto..Samo probaj na potoplo dago pravis toa sega e ladno tenka e plastikata i lesno puka.

Отсутен Blazhe

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 59
Одг: Проблем со радио
« Одговори #2 на: 16 Декември 2014, 15:44:35 pm »
Не се ваѓа така лесно пробував.. најверојатно ке треба да се ваѓа цело радио неам појма  :-\

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6091
  • 69
Одг: Проблем со радио
« Одговори #3 на: 16 Декември 2014, 15:48:12 pm »
Za da dojdes do trkalceto ima da se pomacis. I toa ne malku nego malku poveke.
Prvo dodeka da go izvadis radioto, a posle dodeka da stignes do trkalceto...
:)
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10567
Одг: Проблем со радио
« Одговори #4 на: 16 Декември 2014, 15:48:46 pm »
Toa тркалце е енкодер и треба да се замени/поправи. Пиши му на Салеск ако не го мрзи :)

Едит: Ме претекнал малиот :D

Отсутен Blazhe

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 59
Одг: Проблем со радио
« Одговори #5 на: 16 Декември 2014, 15:50:21 pm »
аа лоша работа значи ова  :(

Отсутен strakor

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 1
Одг: Проблем со радио
« Одговори #6 на: 16 Декември 2014, 22:43:27 pm »
Sega se vkluciv na forumov moze li da mi kazete kako da resam problem so fabricko radio za seat ibiza 2000 god. soizvaden kluc od brava samo se vklucuva i go prazni akumulatorot Pozdrav Saso

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10567
Одг: Проблем со радио
« Одговори #7 на: 17 Декември 2014, 07:56:54 am »
Opel има ист проблем со CD30MP3. Колку знам нема решение освен замена со друго ново радио.

Отсутен Blazhe

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 59
Одг: Проблем со радио
« Одговори #8 на: 19 Декември 2014, 21:13:02 pm »
Од проблем у проблем... денеска ги ваѓав осигурачите за радиото( задните 2 звучника и вуферот не ми работеа па ми рекоа да ги проверам осигурачите) и коа ги вратив пак назад ми се појави SAFE. Гледав на нет како се отклучува го згрешив кодот 2 пати и секаде пишува дека 1 саат се блокира и дека после еден саат може да пробаш пак.. Е сеа уопште неможам да влезам во менито да го пишам кодот. Дали имал некој ваков проблем или да ми каже некој што разбира од оваа работа или пак дали може тоа електричар да го направи ? Ви благодарам однапред :)

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6091
  • 69
Одг: Проблем со радио
« Одговори #9 на: 19 Декември 2014, 22:44:17 pm »
Декодирање не ти бега.
:) Си го блокирал.
Пробај остави го 24 часа вклучено. Ако не се тргне тоа за да можеш да упишеш код, ке треба се се вади еепромот и да се исчита содржината, па потоа да се најде кодот и повторно да се врати. Па да го упишеш.
За твоето радио постапката е некаде околу 800 денари ако го донесеш радиото извадено.
Во меѓувреме може да се проба и да се поправи енкодерот, но нема гаранција дека ке работи како што треба и дека воопшто ке се поправи. Треба да имаш преголема среќа тоа да успее и да си еден у 100.
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Blazhe

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 59
Одг: Проблем со радио
« Одговори #10 на: 20 Декември 2014, 00:46:50 am »
шефе ја го најдов кодот го имам... јас ја утнав работата додека го најдам онака пишав бројки првиот пат а вториот од нет видов некој број незнаев дека за секој има посебно (ТАПЧО) .. инаку книгата од радиото ми стои, проблемот е со неможам да дојдам до менито да го пишам кодот...

Отсутен Marick14

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 19
Одг: Проблем со радио
« Одговори #11 на: 07 Февруари 2015, 01:16:48 am »
Имам проблем со радиото. Радиото си работи кога е пуштено на радио, а кога ќе ставам цеде и кога ќе удрам во било каква дупка и дупче снемува звук, т.е. се прекинува и после пак си продолжува. Што може да му е и кај да го направам?

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6091
  • 69
Одг: Проблем со радио
« Одговори #12 на: 07 Февруари 2015, 08:34:20 am »
Ти рипа дискот, затоа прекинува.
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Проблем со радио
« Одговори #13 на: 07 Февруари 2015, 11:37:00 am »
Уште се користат CD-a во коливе? :D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Marick14

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 19
Одг: Проблем со радио
« Одговори #14 на: 07 Февруари 2015, 14:20:10 pm »
Ти рипа дискот, затоа прекинува.

Како да го средам тоа? Можно ли е да е ласерот?