Автор Тема: Фарбање кров во црна сјајна боја, да добие изглед на сончев кров...  (Прочитано 14405 пати)

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17268
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Како што знам, спиралите не се толку скапи. Полека полека ќе си собираш пари и ше си создадеш едно многу кул количе.

Отсутен neno[]

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 142
Сјајна фолија можеш да најдеш во к.вода, некаде пред ино спектар(миа сокови) малце погоре од талија.. ако знаеш каде е.. има магацинче баш за такви ствари.. нема шанси да го утнеш, има огромни плакати со фолии,принтери... пред порта закачено.. 350 ден е квадрат.. јас исто го праев лани кровчето црно сјај, само маана е на сјајната фолија дека е мн нежна, и се гребе од четкине у перална шо перат.. така мене ми ја загребаа дур им кажав да не ја трљаат со четки... :)

Отсутен Bojan j

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3033
Епа топ баш ќе одам неделава...можес слика да ставиш некоја да видиме како испаднало ? И може со неа да се обвиткаат и ретровизорите или тешко е тоа изводливо ?

Отсутен neno[]

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 142
Еве фотки,добиваш +5коња со фолијата хехехе
за ретровизорите нз шо да ти кажам , пробај ама сигурно не е лесно...





Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10650
  • *** UNDERCOVER ***
Со сечење не добиваш на стабилност, тоа што го бараат сите... само добиваш на фаца...

А ако некад ти треба, пак стандард кола, потешко е да се најдат стандард спирали, него спорцки :)

Сум пробувал и знам :)

Отсутен Bojan j

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3033
Аха, ќе видам тоа не знам ни дали сакам сам :D а за кровов никако да се наканам да отидам...во Карпош сум затоа :S

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17268
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Ајде вака да ве прашам за некоја порадикална промена. Да се исече лимот од кровот, ама да се остави шината на средина (зависи која кола ја има која не), и да се стави наместо тоа проѕирен плексиглас, обложен од двете страни со 30% пропустлива фолија, може и потемна. Се изведува ова?

Отсутен Rakun4e

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9208
  • Аstra la vista baby !
Ајде вака да ве прашам за некоја порадикална промена. Да се исече лимот од кровот, ама да се остави шината на средина (зависи која кола ја има која не), и да се стави наместо тоа проѕирен плексиглас, обложен од двете страни со 30% пропустлива фолија, може и потемна. Се изведува ова?

Имам видено таква работа на некоја емисија од овие за средвање коли Pimp my ride...
Го направија ова само плексигласот го ставија загреан под калап, да се завие како оргиналниот кров... Инаку плексигласот беше дебел 3-5цм.

Значи... Изводливо е :D

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17268
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Имам видено таква работа на некоја емисија од овие за средвање коли Pimp my ride...
Го направија ова само плексигласот го ставија загреан под калап, да се завие како оргиналниот кров... Инаку плексигласот беше дебел 3-5цм.

Значи... Изводливо е :D

САКАМ!!!

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33882
  • Таков е животот... јебига
После на сонце ќе ти се грее колата, ќе можеш јајца да пржиш на кровот

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17268
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Клима фолии со 30/20% пропустливост не помагаат?

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9999
Никад не би сечел кров.
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8783
a dobro ako stavis samo folija, taa koga ke ja perat nemoze da se odlepi??? ne odma ama posle godina dena ova ona, neli na toplo se siri limot pa na ladno se sobira itn int...

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17268
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Викаш дека покривниот лим држи на цврстина? Не го прават тоа трите шини (напред, среде и на крај)?

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33882
  • Таков е животот... јебига
a dobro ako stavis samo folija, taa koga ke ja perat nemoze da se odlepi??? ne odma ama posle godina dena ova ona, neli na toplo se siri limot pa na ladno se sobira itn int...
Фолијата е поеластична од лимот и нема проблем да се прилагоди на неговото ширење/собирање ама под услов да е лепакот квалитетен и фолијата да не пука на сонце на +80 степени и на -20