Автор Тема: Тјунирање на 1.8 125 конја опелов мотор атмосферец  (Прочитано 22052 пати)

Отсутен vladi-bostok

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 83
Ме интересира со што би требало да почнам освен нели спортски филтер за воздух, и без турбо. Нешто по прифатлива цена...

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Тјунирање на 1.8 125 конја опелов мотор атмосферец
« Одговори #1 на: 09 Ноември 2014, 00:37:38 am »
Моторот е  Z18XE ако не се лажам,може доста да се извади он него ама треба да се уложи кеш,грани усисна и издувна,дизни,брегасти,ремап...

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10567
Одг: Тјунирање на 1.8 125 конја опелов мотор атмосферец
« Одговори #2 на: 09 Ноември 2014, 00:43:59 am »
Брегаста, 4-2-1издув, декат, ремап, свеќици, зголемен притисок на гориво за10%, полирање усисна/издувна грана, добро напумпани гуми и да ја олесниш малце :-)

Отсутен vladi-bostok

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 83
Одг: Тјунирање на 1.8 125 конја опелов мотор атмосферец
« Одговори #3 на: 09 Ноември 2014, 00:48:23 am »
Брегаста, свекици комплет и полирање цени да не знаете?

Отсутен vladi-bostok

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 83
Одг: Тјунирање на 1.8 125 конја опелов мотор атмосферец
« Одговори #4 на: 09 Ноември 2014, 00:48:51 am »
па и од искуство марка, модел...

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Тјунирање на 1.8 125 конја опелов мотор атмосферец
« Одговори #5 на: 09 Ноември 2014, 01:01:09 am »
+22hp ама и цена е папрена :D

http://www.dbilas-shop.com/Products/Flowtec-manifold/Opel-Vauxhall/Astra/Astra-G/Flowtec-manifold-for-Opel-Vauxhall-Astra-G-Astra-H-Vectra-B-Zafira-A-1-8-16V-92kW-Z18XE::88.html

edit-За брегасти само да ставиш нема да добиеш многу,треба да се среди главата убаво и комперсија,па еден убав ремап,прати ми фб у пп да ти дадам контакт за брегасти.

Отсутен icemann

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 680
Одг: Тјунирање на 1.8 125 конја опелов мотор атмосферец
« Одговори #6 на: 10 Ноември 2014, 10:14:02 am »
slabo soleno

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13464
Одг: Тјунирање на 1.8 125 конја опелов мотор атмосферец
« Одговори #7 на: 10 Ноември 2014, 11:45:47 am »
Брегаста, 4-2-1издув, декат, ремап, свеќици, зголемен притисок на гориво за10%, полирање усисна/издувна грана, добро напумпани гуми и да ја олесниш малце :-)

Eerrr... полирање усисна грана?

Сите нови Injection мотори имаат полирана грана или пластична, не е ова Застава 101 :D. За издувна не знам ама знаејќи дека и тука се мерат многу параметри сигурно не е обична необработена лиена грана :)


@vladi-bostok

Пријателе, чувај си ги парите. Ќе добиеш 1 коњ а ти и плус едно магаре ако ставаш не знам какви филтри на колата.

Реална разлика ќе добиеш со 250 евра и ако ти направат ремап (т.н чип тјунинг :) ) и ќе добиеш едно 10-15КС преку сила.

Не си ги троши парите на атмосферец. Џабе е.

Ако веќе те чешаат парите, стави си добри гуми, некои убави седишта. хајт тек свеќица, бензинска пумпа со убав притисок и такви ствари.

Кој не верува...бујрум...

Dyno...филтри...резултати...


Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9217
Одг: Тјунирање на 1.8 125 конја опелов мотор атмосферец
« Одговори #8 на: 10 Ноември 2014, 12:38:02 pm »
ко за почеток друга брегаста и штелувачка шајбна за брегастата,нови свеќици и палење,проточен ауспух мин. fi60,печурка филтер
и на се тоа мајстор гоце да ти направи убава мапа  па да осетиш нешто разлика
или бувни му c20let па да си почнеш со убава основа

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10567
Одг: Тјунирање на 1.8 125 конја опелов мотор атмосферец
« Одговори #9 на: 10 Ноември 2014, 13:19:23 pm »
Брегаста, 4-2-1издув, декат, ремап, свеќици, зголемен притисок на гориво за10%, полирање усисна/издувна грана, добро напумпани гуми и да ја олесниш малце :-)

Eerrr... полирање усисна грана?

Сите нови Injection мотори имаат полирана грана или пластична, не е ова Застава 101 :D. За издувна не знам ама знаејќи дека и тука се мерат многу параметри сигурно не е обична необработена лиена грана :)


http://forum.carclub.mk/index.php/topic,4468.0.html

Отсутен vladi-bostok

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 83
Одг: Тјунирање на 1.8 125 конја опелов мотор атмосферец
« Одговори #10 на: 10 Ноември 2014, 23:44:11 pm »
Моторот е  Z18XE ако не се лажам,може доста да се извади он него ама треба да се уложи кеш,грани усисна и издувна,дизни,брегасти,ремап...
Брегаста, 4-2-1издув, декат, ремап, свеќици, зголемен притисок на гориво за10%, полирање усисна/издувна грана, добро напумпани гуми и да ја олесниш малце :-)
Брегаста, 4-2-1издув, декат, ремап, свеќици, зголемен притисок на гориво за10%, полирање усисна/издувна грана, добро напумпани гуми и да ја олесниш малце :-)

Eerrr... полирање усисна грана?

Сите нови Injection мотори имаат полирана грана или пластична, не е ова Застава 101 :D. За издувна не знам ама знаејќи дека и тука се мерат многу параметри сигурно не е обична необработена лиена грана :)


@vladi-bostok

Пријателе, чувај си ги парите. Ќе добиеш 1 коњ а ти и плус едно магаре ако ставаш не знам какви филтри на колата.

Реална разлика ќе добиеш со 250 евра и ако ти направат ремап (т.н чип тјунинг :) ) и ќе добиеш едно 10-15КС преку сила.

Не си ги троши парите на атмосферец. Џабе е.

Ако веќе те чешаат парите, стави си добри гуми, некои убави седишта. хајт тек свеќица, бензинска пумпа со убав притисок и такви ствари.

Кој не верува...бујрум...

Dyno...филтри...резултати...


Гледам на ебау има некои готови чипови демек за мојата кола и мотор или не е сигурна опција тоа?
Во врска со свеќици какви да барам и што е разликата од stock свеќиците до овие?
И за брегасти што поточно да барам?

и каде се ова да го најдам најевтино Смешко

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Тјунирање на 1.8 125 конја опелов мотор атмосферец
« Одговори #11 на: 11 Ноември 2014, 11:18:25 am »
Ефтино и тјунинг во иста реченица - тешко да ги споиш :) „Колку пари, толку музика“ е ептен валидна изрека кога станува збор за тјунинг.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10567
Одг: Тјунирање на 1.8 125 конја опелов мотор атмосферец
« Одговори #12 на: 11 Ноември 2014, 11:35:56 am »
@vladi-bostok

Ова си го ѕирнал?

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Тјунирање на 1.8 125 конја опелов мотор атмосферец
« Одговори #13 на: 11 Ноември 2014, 18:47:07 pm »
Он бара ефтино :D

Отсутен vladi-bostok

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 83
Одг: Тјунирање на 1.8 125 конја опелов мотор атмосферец
« Одговори #14 на: 12 Ноември 2014, 15:17:34 pm »
Ефтино и тјунинг во иста реченица - тешко да ги споиш :) „Колку пари, толку музика“ е ептен валидна изрека кога станува збор за тјунинг.


мислев на најдобра цена во врска со каиш, свекици и ремап зашто колку што видов маршер не е активен веке....