Автор Тема: Совет за поставување адаптори за бандажи!  (Прочитано 2770 пати)

Отсутен Cranium

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 929
Моментално возам Сеат Леон 5F на кој размерот на штрафови е 5x112 а имам бандажи од Ибицата кои се 5x100, со оглед на тоа дека неможам да ги продадам бидејќи многу малце коли го возат тој размер а не се ефтини бандажи дали има некој на форумов што може да ми помогне, како да ги монтирам овие бандажи на мојата кола?

Еве ги димензиите на бандажот: 8.0x18' 5x100 ET45

На што се треба да внимавам при купување на адаптори? Како да измерам колкави ми требаат? Има ли некоја посебна фирма што ги прави? Какви штрафови ми требаат? Како иде тоа со ET?

Дали е сигурна колата со такви адаптори?

Има ли некој искуства со овој тип на монтирање на бандажи?

Еве ги бандажите: http://www.pazar3.mk/Listing/AdDetail/Index/1654291-Bandazi-MAM-RS2-18-


Благодарам однапред.

Поздрав,
Cranium

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9217
Одг: Совет за поставување адаптори за бандажи!
« Одговори #1 на: 02 Ноември 2014, 17:26:30 pm »
проверена работа,првин се штрафи адаптерот на лежиштето од колата,па бандажот се штрафи на адаптерот
само што ќе ти ги избаци тркалата исто како да си ставил дистанцери минимумот мислам беше 1.хцм или 2цм

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17267
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Совет за поставување адаптори за бандажи!
« Одговори #2 на: 02 Ноември 2014, 17:35:43 pm »
Обично адаптерите се 3 цм дебелина. Краток гугл срч вика дека идеален офсет за твојот Леон е од ET 35 до 50.
Бандажите што сакаш да ги упасираш се ET 45, минус 30 од адаптерот = ЕТ 15.

Земај метро, види дали и напред и назад има место тркалата да се избацат по 3 цм, ако има, биди сигурен дека адаптерите се сигурна и безбедна работа.

Отсутен Cranium

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 929
Одг: Совет за поставување адаптори за бандажи!
« Одговори #3 на: 02 Ноември 2014, 17:40:26 pm »
Обично адаптерите се 3 цм дебелина. Краток гугл срч вика дека идеален офсет за твојот Леон е од ET 35 до 50.
Бандажите што сакаш да ги упасираш се ET 45, минус 30 од адаптерот = ЕТ 15.

Земај метро, види дали и напред и назад има место тркалата да се избацат по 3 цм, ако има, биди сигурен дека адаптерите се сигурна и безбедна работа.

има и 15мм адаптори.. како точно треба да измерам?
http://www.ebay.co.uk/itm/4-PCD-Wheels-Adapters-from-5x100-to-5x112-VW-Audi-Seat-/181378186189?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item2a3afb7bcd#shpCntId

п.с. фала ви за брзите одговори

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17267
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Совет за поставување адаптори за бандажи!
« Одговори #4 на: 02 Ноември 2014, 17:51:27 pm »
Ќе мериш од обрачот на твоите бандажи, тие сега на кола што ти се, до внатрешниот раб на крилото, за да провериш дали ако се избацат тркалата ќе фаќаат под полна компресија на амортизерот.

Сликовито:


Отсутен Cranium

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 929
Одг: Совет за поставување адаптори за бандажи!
« Одговори #5 на: 02 Ноември 2014, 17:56:27 pm »
Фала на инфо ќе измерам па ќе барам адаптори се што најдов се 5x100 кола за 5x112 бандаж а мене ми треба обратно :D